Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 4 (LISTOPAD 1998)


Chi Kung

OSIEM KAWAŁKÓW BROKATU
PA TUAN CHIN

Tomasz Nowakowski
Miroslav Kruta
opracowała Ewa Iskrzyńska

Tai Chi Chuan jest tradycyjnym chińskim ćwiczeniem, którego nie można nauczyć się z książki. Jego podstawy może przekazać swą radą a przede wszystkim przykładem tylko doświadczony nauczyciel. Tai Chi Chuan jest relatywnie młody ale korzenie, z których wyrasta sięgają głęboko do tysiącleci historii Chin. Już od czterech i pół tysiąca lat znane są tam różne systemy fizycznych i psychicznych praktyk. Ich wzajemne stosunki i powiązania są dzisiaj trudne do ustalenia. Jednym z tych systemów jest bardzo stary zbiór ośmiu ćwiczeń, zwany Pa Tuan Chin. Są one stosunkowo proste i przy zachowaniu zasad jest możliwe wstępne zaznajomienie się z nim bez osobistego udziału nauczyciela. Chciałbym przedstawić jeden z wariantów tego ćwiczenia.
Zestaw Ośmiu Kawałków Brokatu uruchamia wszystkie mięśnie i stawy oraz masuje narządy wewnętrzne, podobnie jak inne, dobrze ułożone systemy ćwiczeń fizycznych. Jednak aby zrozumieć czym różni się on od zachodnich ćwiczeń i na czym polega jego skuteczność, należy nawiązać do chińskiego obrazu istoty ludzkiego ciała i zdrowia. Dla klasycznej medycyny chińskiej człowiek jest nieodłączną częścią otaczającego go świata a jego wewnętrzny system energetyczny jest powiązany z kosmosem. Zdrowy organizm ludzki naturalnie podlega wpływom Wszechświata i żyje w równowadze z otoczeniem. Można go porównać do łąki, przez którą płynie strumień nawadniający wszystkie rośliny i równomiernie z niej odpływający. Taki organizm wydatkuje tyle energii ile przyjmuje jej z kosmosu. Człowiek, który zużywa więcej energii niż może jej przyjąć, podobny jest do łąki, z której woda odpływa szybciej niż dopływa. Taka łąka wysycha a jej mieszkańcy giną. Odwrotnie jest z organizmem, który przyjmuje więcej energii niż jej zużywa. Podobny jest do łąki ze stojącą wodą. Nadmiar niszczy tak samo jak niedostatek. Człowiek tak samo jak łąka, składa się z wielu części. Wystarczy, że coś zagrodzi jeden z małych dopływów potoku a powstanie w tym miejscu bagno. Taką barierą w organizmie ludzkim są napięte mięśnie i ścięgna.
To one zagradzają drogę energii chi a część ciała ma wtedy nadmiar lub niedomiar energii.
Osiem Kawałków Brokatu korzysta z bogatych doświadczeń Chińczyków nad badaniem meridianów akupunkturowych. Systematycznie i starannie uwalnia od nagromadzonych napięć, przeciera drogę energii tak, by jej przyjmowanie i wydatkowanie było w równowadze. W obecnych czasach większość ludzi zgromadziła w swoich organizmach wiele różnych zanieczyszczeń. Nie można więc oczekiwać szybkich efektów, jeśli ćwiczymy krótko lub z długimi przerwami. Dopiero po dłuższym czasie prawidłowego wykonywania Pa Tuan Chin sami poczujemy swobodnie płynącą energię (np. ciepło lub mrowienie). Wtedy chi przestanie być dla nas mitem i będzie osobistym doświadczeniem. Aby zacząć ćwiczyć, należy najpierw nauczyć się dwóch podstawowych pozycji, w których będziemy wykonywać Osiem Kawałków Brokatu. Są to: pozycja naturalna i pozycja jeźdźca.

Pozycja naturalna.
Stopy ustawiamy równolegle względem siebie na odległość równą ich długości. Lekko zginamy kolana i ustawiamy tak, by znalazły się nad stopami. Prostujemy plecy i podwijamy biodra, jakbyśmy siadali na wysokim stołku. Głowę trzymamy prosto. Możemy wyobrazić sobie, że jej szczyt jest zawieszony na nici przywiązanej wysoko na niebie. Nie wypinamy klatki piersiowej a ramiona pozostawiamy luźno opuszczone wzdłuż ciała. Rozluźniamy mięśnie brzucha. Ta pozycja dla większości Europejczyków jest na początku niewygodna, ale po jakimś czasie ciało przyzwyczaja się do niej.

Pozycja naturalna - ustawienie prawidłowe.
Nieprawidłowo ustawiona pozycja naturalna 
- głowa jest pochylona a biodra wygięte do przodu. 

Pozycja jeźdźca.
Stajemy nieco szerzej niż w poprzedniej pozycji. Stopy ustawiamy równolegle względem siebie. Kolana powinny znaleźć się nad stopami co naturalnie ogranicza szerokość rozkroku. Jednym z podstawowych błędów, które możemy popełnić w tej pozycji jest napięcie kolan. Podobnie jak w pozycji naturalnej, nie powinniśmy pochylać głowy i wyginać do przodu bioder.

Pozycja jeźdźca - ustawienie prawidłowe.
Pozycja jeźdźca - przykładowe błędy.

Pierwsze spotkanie z Pa Tuan Chin masz za sobą. Jeśli zainteresował Cię ten temat, proponuję następne zapraszając do czytania kolejnych numerów "Świata Nei Jia".

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.