magazyn Świat Nei Jia
NR 33 (GRUDZIEŃ 2003)

Yiquan

YIQUAN - PEKIN 2003
Andrzej Kalisz

akademia@yiquan.com.pl
http://www.yiquan.com.pl

Wojciech Korpula, Grzegorz Werstler, Tomasz Bugajny,
Andrzej Kalisz i mistrz Yao Chengguang.

Stała współpraca pomiędzy Akademią Yiquan, a szkołą Zongxun Wuguan rozwija się owocnie. Dzięki wsparciu mistrza Yao Chengguang możemy wciąż podnosić poziom wyszkolenia yiquan w Polsce. Z każdą wizytą w Pekinie wzrasta nasza wiedza o technice i teorii yiquan. Nasz kolejny wyjazd szkoleniowy odbył się w listopadzie 2003 r. Tym razem towarzyszyli mi Tomek Bugajny (drugi raz w Pekinie), Grzegorz Werstler i Wojciech Korpula. Dołączyła do nas także Katalin Benda, moja uczennica z Węgier.

Przez 3 tygodnie ćwiczyliśmy intensywnie pod okiem mistrza Yao - prezesa Pekińskiego Towarzystwa Badawczego Yiquan, dyrektora szkoły yiquan Zongxun Wuguan. Katalin skoncentrowała się na powtórce materiału podstawowego, korzystając z korekt i wskazówek Yao. Tomek, Grześ i Wojtek, poza powtórką podstaw, ćwiczyli uderzenia na łapach, na worku, uczyli się ćwiczeń z kijem oraz doskonalili swoje umiejętności w san tui shou (swobodne pchające ręce). Byli zachwyceni osobą mistrza Yao, jego umiejętnościami i sposobem nauczania, wynosząc z tego krótkiego pobytu w Chinach ogromne korzyści. Dla mnie mistrz Yao przygotował tym razem program koncentrujący się na doskonaleniu metodyki nauczania. Wróciłem do Polski oszołomiony i jeszcze bardziej zachwycony sztuką yiquan. 

 
Zdjęcia z treningów yiquan

Równie interesująca była część turystyczna wyprawy. Byliśmy m.in w taoistycznej Świątyni Białych Obłoków, w lamaistycznej świątyni Yonghegong, w Zakazanym Mieście (pałac cesarski), Pałacu Letnim, wędrowaliśmy po wspaniałych Wonnych Wzgórzach i zwiedzaliśmy położoną tam Świątynię Lazurowych Obłoków. Tomek, Grześ i Wojtek poświęcili też jeden dzień na wyprawę na Wielki Mur w Simatai.

 
Wielki mur w Simatai   Pałac letni :-)

Nie tylko zwiedzanie zabytków, ale i przechadzki po różnych częściach Pekinu dostarczały nam niezwykłych wrażeń, pozwalając oddychać żywą atmosferą autentycznych Chin. Po raz drugi już spotkaliśmy się z mieszkającym w Pekinie i uprawiającym styl Yin baguazhang Tomkiem Twardowskim (trwająca do godziny 5 nad ranem kolacja w restauracji i improwizowane demonstracje technik przy restauracyjnym stoliku i w korytarzu) i jego nauczycielem Zhu Baozhen. Była to okazja, by poszerzyć horyzonty przez kontakt z innym skutecznym systemem chińskiego kung-fu/wushu. Mieliśmy też okazję zobaczyć turniej walki sanda vs. japońskie karate. Niestety wygrane Chińczyków nie świadczyły o ich wysokiej klasie, ale wyłącznie o niskim poziomie zaproszonych Japończyków (brązowe pasy z podrzędnego amatorskiego klubu z małej miejscowości). 

 
Ćwiczący taijiquan w Ditan gongyuan   Poznajemy taoistyczną mądrość
 
 
Tu się kupuje sprzęt do treningu wushu   Turniej sanda vs. karate

By przywieźć do Polski "trochę Chin" kupowaliśmy charakterystyczne chińskie pamiątki, w tym np. ciekawe gatunki herbaty. Zaopatrzyliśmy się również w materiały szkoleniowe w postaci książek i video oraz w chińską broń treningową.

Jak od dawna wszystkim wiadomo, przyjemności kulinarne są istotnym elementem naszych wypraw. Niezależnie od upodobań i preferencji, każdy może znaleźć w Pekinie coś dla siebie, od potraw jarskich, przez dania "normalne", aż po taką egzotykę, jak np. mięso psa, śmierdzące tofu, smażone larwy jedwabnika, szarańczę, koniki morskie, czy skorpiony.

 
Kolacja z mistrzem   A może tym razem szaszłyk ze skorpionów?

Kolejny wyjazd do Chin w październiku 2004. W planie, jak zwykle, trening, zwiedzanie i jedzenie :). Poza Pekinem zamierzamy się udać do Chengde (rezydencja cesarska z replikami obiektów z różnych stron Chin, w tym pałacu Potala w Tybecie), Shanhaiguan (tam gdzie Wielki Mur dochodzi do morza - w październiku powinna być jeszcze możliwość kąpieli w morzu) i Shidu (krajobrazy przypominające słynny Guilin na południu Chin). Zapraszamy zainteresowanych yiquan i Chinami!

Autorzy zdjęć: Tomasz Bugajny, Grzegorz Werstler.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.