magazyn Świat Nei Jia
NR 39 (GRUDZIEŃ 2004)

Yiquan

PEKIN 2004
Andrzej Kalisz

e-mail: akademia@yiquan.com.pl
www.yiquan.com.pl

Uczestnicy wyjazdu szkoleniowego do Pekinu z mistrzem Yao Chengguang i grupą chińskich uczniów

W dniach 14 października - 3 listopada 2004 odbyła się nasza kolejna wyprawa do Chin. Tym razem na staż z mistrzem Yao Chengguang udało się 10 osób (6 z Polski oraz po jednej z Niemiec, Czech, Słowacji i Rosji - wszyscy są uczestnikami stałych zajęć, bądź programu seminaryjnego Akademii Yiquan). Towarzyszyły nam także 4 osoby, które nie uprawiają yiquan. Poza Lüderem i Darkiem, którzy poznawali podstawy yiquan, większość uczestników koncentrowała się na treningu fa li - emisji siły w ćwiczeniach uderzeń, treningu tui shou, ćwiczeniach różnych wariantów emisji siły w tui shou oraz nauce zasad kontrowania emisji siły w tui shou. Dużo czasu poświęcone zostało treningowi swobodnych pchających rąk (san tui shou). Dla mnie pobyt ten był przede wszystkim okazją do dalszego doskonalenia metodyki nauczania yiquan. Mistrz Yao nie szczędził mi drogocennych wskazówek z tego zakresu. Zwykle ćwiczyliśmy około 6 godzin dziennie (2 x 3 godziny).

 Wskazówki mistrza Korekty i objaśnienia
Trening tui shou Trening uderzeń na łapach

W dniu, w którym przyjechaliśmy do Pekinu rozpoczęto zdjęcia do filmu dokumentalnego o yiquan dla chińskiej telewizji. Przez kilka dni wszystkie nasze treningi były filmowane. Braliśmy udział także w kręceniu dodatkowych ujęć poza treningami.

Mimo dużej liczby treningów, był czas także na zwiedzanie Pekinu. Zobaczyliśmy m.in. pałac cesarski, park Beihai, Świątynię Nieba, Świątynię Ziemi, lamaistyczną świątynię Yonghegong, taoistyczną świątynię Baiyunguan, meczet Niujie libaisi, kolegium konfucjańskie. Dwukrotnie zorganizowaliśmy nieco dłuższe wycieczki (mieliśmy wtedy tylko jeden trening): na Wonne Wzgórza i do pałacu letniego, a raz wyprawę całodniową: na odcinek Simatai Wielkiego Muru.

Wielki Mur Młynek modlitewny
Świątynia Lazurowych Obłoków Sklep z akcesoriami do wushu

Nasz kolejny wyjazd do Chin na przełomie października i listopada 2005.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.