Kolorowy napis z grafikami: Świat Nei Jia

NR 1 (MAJ 1998)


Początek Drogi

Artykuły zamieszczone w dziale "Początek Drogi" są adresowane do osób, które ćwiczą od niedawna lub dopiero zastanawiają się nad rozpoczęciem treningów. Będą zawierały głównie praktyczne uwagi skierowane do początkujących, ale też i bardziej zaawansowani znajdą tu coś ciekawego.

PODSTAWOWE PYTANIA
Tomasz Grycan

1. Jak się ubrać?

Najważniejsze aby ubiór był wygodny, najlepiej z naturalnych tkanin. Powinien być luźny, zapewniać swobodę ruchów. Ważne są zwłaszcza odpowiednio szerokie spodnie ( przydatne przy wysokich kopnięciach, np. przy "lotosowym") z luźną gumą w pasie (zbyt ciasna utrudnia przepływ krwi, powoduje dyskomfort i utrudnia skupienie). Lekkie, wygodne obuwie o płaskiej podeszwie i odpowiedniej przyczepności (zbyt duża przyczepność utrudnia ruchy i nadmiernie obciąża stawy, za mała nie pozwala uzyskać właściwego oparcia, powoduje ślizganie) oraz niezbyt wysokie aby zapewniało swobodę ruchów w stawie skokowym. Należy zdjąć metalowe rzeczy, np.: zegarek, bransolety, łańcuszki, itp..

W Chinach większość ćwiczących wewnętrzne style, ubiera się na czarno (w ciemnych barwach), ponieważ uważają oni, że powoduje to obniżenie agresji. Energia "chi" opada w dół do "Dan Tien". Ubranie białe wzmacnia agresję. U człowieka nadmiernie pobudzonego, cała jego "chi" wraz z krwią idzie do góry.
W chińskich filmach Kung Fu często bohaterowie umierają z krwią w ustach, jest to symbol tego, że umierają oni pełni agresji.

2. Miejsce ćwiczeń.

Jeżeli masz możliwość wyboru, lepiej ćwiczyć :

Nie należy ćwiczyć przy dużym wietrze, deszczu, mgle i burzy.

3. Kiedy ćwiczyć.

Powrót do spisu treści.


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.