Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 17 (KWIECIEŃ 2001)

Viet Vo Dao

INTERNATIONAL KEM VO COMBAT

logo Viet Vo Dao - 5 kB

V i e t V o
D a o

logo Vovinam - 4 kB

P O L S K A

International VVD

Viet Tai Chi

Vovinam Viet Vo Dao

Vo Co Truyen

00-683 Warszawa, ul. Marszałkowska 81 m. 12, tel. (0-22) 622-19-42
e-mail: rjozwiak@pgnig.com.pl

QUYEN - FORMA DOSKONAŁA
Ryszard Dung Tien Jóźwiak

W wolnym tłumaczeniu Quyen oznacza formę. Ten typ treningu stosowany jest w dalekowschodnich sztukach walki od tysięcy lat. Kata w Karate, Tao w Kung Fu czy Poomse w Tae Kwon Do mają podobny cel i znaczenie. W International Viet Vo Dao istnieje około 50 form, które zostały sklasyfikowane i udokumentowane. Poza naszą federacją istnieje wiele szkół Vo, które w swoim programie posiadają Quyen specyficzne dla danego kierunku. Quyen są esencją każdej sztuki walki. Negowanie przydatności nauki Quyen w programie nauczania dowolnej sztuki walki świadczy tylko o ignorancji danego instruktora. Czym jest Quyen w Viet Vo Dao i jaki jest cel treningu najlepiej przedstawi mistrz Phan Hoang. Poniższy tekst pochodzi z jego książki pt. "International Viet Vo Dao en route", która ukazała się w roku 1993 w Kanadzie. Dzięki tej książce my ćwiczący Viet Vo Dao możemy bliżej poznać historię, tradycję naszej sztuki wojennej jak i jej filozofię.

Phan Hoang

mistrz Phan Hoang.

Ogólnie pojmując Quyen jest powiązaniem sekwencji technik w określonym porządku. Każdy Quyen przekazuje podstawowe techniki, naukę strategii, przekazuje tradycję i wzmacnia ducha walki.

Wykonując Quyen techniki szabli to tak jakbyśmy deklamowali poemat lub recytowali antyczną sutrę - różnymi sposobami osiągali równowagę pomiędzy duchem i materią, unosili się ponad banalne życie. Quyen tworzy metodę walki bardzo pierwotną i zarazem bardzo subtelną. W rezultacie zawiera techniki podstawowe takie jak uderzenia, kopnięcia, mogą też zawierać też techniki subtelne jak i bardzo trudne. Może prowadzić nas przez stany dynamiczne i statyczne. Pozwalają nam zgłębić stan umysłu w danej chwili, Dają nam poznać przeszłość i teraźniejszość a czasem nawet przyszłość.

Po wielu latach trudnych treningów niespodziewanie nadchodzi dzień, w którym ćwiczący urzeczywistni zdobycie skarbu ukrytego w nim. Od tego czasu jest zdolny mobilizowania całej energii swego ciała poprzez ruch wyrażony w harmonii. Z cielesnej postaci czerpie świadomość swego szczęścia, mocy, którą posiadł i zdobył zaufanie do samego siebie. Tak więc praktyka Quyen jest wspaniałym ośrodkiem kształtowania człowieka, także na poziomie psychiki i mentalności. Trening form prowadzi nas do stanu równowagi, harmonii i pozwala rozwijać się.

W wietnamskich sztukach walki istnieje bardzo dużo Quyen, wiele z nich przeznaczonych jest do treningu walki wręcz, stopniowo przechodzą do treningu z białą bronią. Aby w treningu Quyen rozwiać pewne wątpliwości musi odpowiedzieć na następujące pytania.

Dla rozwiązania tego problemu, International VVD opracowało specjalną metodologię nauki i analizy Quyen. Ta metodologia pomogła mistrzom IVVD, po odpowiedniej analizie, porównaniach, korekcie i adaptacji wyselekcjonowano pięćdziesiąt form, które stanowią dzisiaj bank Quyen poznanych w IVVD. Inne Quyen trenowane obecnie w różnych szkołach w Wietnamie i za granicą są nauczane poza oficjalnie znanymi w IVVD.

Poniżej podanych jest dziesięć przykazań zalecanych przez mistrza Phan Hoang z jego wcześniej wydanej książki pt. "Quyen Phap Thuyet Luan", którymi powinien kierować się ćwiczący w nauce form.

  1. Punkt wyjścia i kierunki
    • wybrać drobiazgowo położenie w stosunku do mistrza który przewodzi posiedzeniem, do demonstracji Quyen.
    • przestrzegać właściwych kierunków przy wykonywaniu formy.
    • po zakończeniu Quyen zawsze wracać do punktu wyjścia.
  2. Dokładność ruchów i technik
    • przestrzegać dokładnie porządku i liczby technik zawartych w wykonywanej formie
    • wykonywać każdą technikę z precyzją, energią i wyrazistością
  3. Pozycje
    • każda technika łączy się z określoną pozycją Tan
    • wykonywać każdą pozycję dokładnie, stabilnie i rzetelnie
  4. Przemieszczanie się
    Przemieszczać się z techniką i stosowną szybkością
  5. Ruchy obron i ataków
    • pierwszy ruch Quyen musi być ruchem obrony.
    • wykonywać ruchy obrony ze zwinnością i precyzją.
    • ruch obrony przygotowuje ruch kontrataku.
    • ostatnim ruchem Quyen jest często ruch ataku połączony z ruchem zamknięcia (to jest ruchem, który kończy wykonywanie formy i który umożliwia ćwiczącemu powrót do ukłonu)
    • Quyen nigdy nie kończy się ruchem obrony, ruch końcowy musi być połączony z ruchem zamknięcia przed powrotem do pozycji ukłonu.
  6. Przyśpieszenie i zatrzymanie
    • Quyen nie wykonuje się cały czas z jednakową szybkością.
    • każda sekwencja musi być wykonywana z odpowiednią dla niej szybkością.
    • wartkość musi odzwierciedlać precyzję, a powolność energię.
    • zmienność rytmu powinny również być harmonijne.
    • jeżeli firma zawiera pauzy, muszą być one przedstawione wyraźnie.
  7. Oddychanie
    • odpowiednie oddychanie w każdej sekwencji, musi korelować w sposób naturalny z ruchami wykonywanego Quyen
    • do każdej sekwencji wybrać jedną z czterech podstawowych metod (patrz dalej) oddychania, oddech winien być głęboki i pełny.
      • Dynamicznie
        • dynamicznie szybko
        • dynamicznie głęboko
      • Statycznie
        • statycznie dynamicznie
        • statycznie głęboko
  8. Uwaga i jasność i przytomność umysłu
    • w każdym ruchu uwaga ćwiczącego musi być skierowana na określony cel ( Quyen może być wykonywany doskonale pod względem technicznym, kiedy ćwiczący jest zdekoncentrowany to wtedy nie rozumie właściwego celu wykonywania formy)
    • w trakcie ćwiczenia Quyen, wykonujący musi być tak pochłonięty tym co robi jakby sam był Quyen, należy zachować jasność i przytomność umysłu, atak może przyjść w każdej chwili.
  9. Moc, energia i skuteczność Każda sekwencja powinna wyrażać skuteczność technik i moc ćwiczącego, bez ociężałości i brutalności.
  10. Duch Quyen
    Ćwiczenie powinno odzwierciedlać zarówno aspekt estetyczny jak i duchowy formy.
  11. W praktyce , te dziesięć pryncypiów sklasyfikowane w trzy grupy pozwalają ocenić Quyen pod względem techniki, oddychania i energii. Daje to aspekt harmonii.

Rys historyczny Quyen

Wietnam to kraj bardzo stary, znajdujący się pomiędzy Indiami a Chinami, ze swoją własną, pierwotną cywilizacją. W ciągu historii rozwój sztuki i stylu życia nieznacznie różnił się od nakładających się cywilizacji indyjskiej i chińskiej. Tak więc w korzeniach Quyen znajdują się wszelkie znamienite cechy historii Wietnamu od czasów epoki Hung Vuong (2879 p.n.e), kiedy buddyzm i konfucjanizm jeszcze się nie narodził, aż do okresu niedawnego konfliktu z zachodem. Podczas panowania siódmego króla dynasti Hung Vuong, pojęcie koła i kwadratu było dominujące w systemie symboli, jak świadczy historia płaszczyzn Banh Chung (kwadratowa) i Banh Day (okrągła). W związku z tym wykonywanie Quyen trzyma się przemieszczeń po kwadracie, a ruchy rąk zachodzą po kole. Jest to jakby opowiadanie starej przypowieści rąbiącej aluzję do cytadeli Co Loa /dotyczy to Quyen Loa Thanh, RJ./. Pod panowaniem Hung Vuong XIII, wielki mistrz Chu Dong Tu pozostawił po sobie liczne techniki skodyfikowane w Quyen. Zostały one nauczane przez wieki za panowania pięciu wielkich dynastii Wietnamu : Dinh, Tien Le, Ly, Tran, Hau Le, aby wystąpić później w szkole Vo Tay Son.

ideogram logo

Ideogram i logo Viet Vo Dao.

W końcu osiemnastego wieku, cesarz Quan Trang otacza się walecznymi mistrzami sztuki walki, którzy byli również generałami w jego armii. Wśród nich są Tran Quang Dieu, Bui Thi Xuan, Vu Van Dung itd. Pozostawili oni po sobie niezliczone Quyen, nie tylko z bronią, ale także zawierające techniki używane przez całą ludność prowincji Binh Dinh. Bardzo znane przysłowie wietnamskie mówi: "idźcie zobaczyć, w Binh Dinh tam wszystkie kobiety znają sztuki walki kijem i cudownie wykonują quyen". Podkreśla to fakt, że generał Bui Thi Xuan miał stamtąd żonę (pochodziła właśnie z tej prowincji). Sława wszystkich mistrzów jest relacjonowana z wielkim podziwem przez misjonarzy katolickich (misja De La Bissachere) w książce wydanej w języku francuskim, w 1807 roku pt. "Relacja z Tonkinu i Kaszmiru.

Klasyfikacja Quyen

Formy możemy klasyfikować wg następujących kryteriów : pochodzenia, treści, długości, specyfiki itd.

Co Quyen - formy starożytne

Są to formy bardzo stare, które przenoszą doświadczenia wielu pokoleń. Generalnie Co Quyen miały na celu zrozumienie pozycji oraz trudnych przemieszczeń się w walce. Ich filozofią jest interpretacja kierunku Thieu, słowa kodyfikującego często podwójne znaczenie. Jako przykład mogą posłużyć tu Quyen Ngoc Tran, Quyen Phung Hoang.

Tan Quyen - nowe formy

Oznaczają nowe, zmodernizowane Quyen. Ogólnie rzecz biorąc wyróżnia je jasność, rytmiczność i widoczna efektywność technik. Natomiast ich misja filozoficzna bardziej prosta i łatwiejsza w zrozumieniu. Z zasady nie przekraczają sześćdziesięciu sekwencji. Przykładem jest Thap Tu Quyen.

Quyen Tap - formy ćwiczebne

Są to proste formy przeznaczone dla początkujących. Zawierają pozycje podstawowe jak również podstawowe techniki. Stanowią dobre narzędzie pedagogiczne, bardzo przydatne mistrzowi jako pomoc we wtajemniczeniu debiutujących praktykantów. Obejmują nie więcej niż trzydzieści sekwencji. Dobrym przykładem jest Quyen Tien Mon, jak również wszystkie Quyen Tan, czyli formy zawierające ćwiczenia pozycji i przemieszczenia się

Quyen Thao - formy wiązane

Ten rodzaj quyen dąży do przyzwyczajenia ćwiczącego do łączonych sekwencji w całość i wykonywania ich w odpowiednim rytmie. Jednocześnie rozwijają one wytrzymałość. Liczba sekwencji waha się w granicach 30 - 60. Tego typu Quyen to min. Quyen Khai Mon, Ngu Cam, Hanh, Van Son itp.

Thuong Quyen - formy długie

Są to kompletne formy, powyżej stu ruchów, zawierające esencje zaawansowanych technik, właściwych każdej szkole. Na przykład Quyen Pha Son liczy 163 sekwencje a Quyen Bat Nha posiada 108 sekwencji.

Tuyet Quyen - formy specjalne

Zadanie tych form ma za zadanie łączenie sekretnych technik danej szkoły lub powiązane są z właściwościami świętych zwierząt. Ich średnia długość wynosi do osiemdziesięciu sekwencji. Przykład tych form to ; QuyenLong Ho, Bach Ho, Bach Hac, Thu Phap Lien Hoan.

Cuong Quyen - formy żelazne

Są to formy wykonywane twardo, mające na celu podniesienie siły ataku oraz umiejętność przyjmowania uderzeń. Ich techniki są proste, przeważają ruchy bardziej efektywne niż estetyczne. Jest to liczna grupa Quyen, jednak w programie International VVD są zarezerwowane dla bardziej zaawansowanych czarnych pasów.

Hung Quyen - formy heroiczne

Ich temat związany jest z jakimś bohaterskim wydarzeniem historycznym, ich forma jest estetyczna i pełna mocy. Długość tych form jest różna, rzadko przekracza sześćdziesiąt sekwencji. Quyen Loa Thanh dobrze ilustruje tę kategorię form.

Nhu Quyen - formy łagodne

W przeciwieństwie do Cuong Quyen, Nhu Quyen dążą do kształtowania energii wewnętrznej, podwyższenia wytrzymałości i odporności na choroby. Zasadnicze znaczenie odgrywa tu oddychanie. Studiowanie tych form rozwija umiejętność poznawania meridianów, punktów witalnych i cyrkulacji energii. Pośród wielu Quyen tego typu można wymienić : Con Khon, Bat Khi, Bat Nha, Khiem Long.

An Quyen - formy z technikami ukrytymi

Te Quyen noszą posłannictwo filozoficzne i klucze do odkrycia sekretnych technik. Czasami w jednej logicznej serii sekwencji niespodziewanie pewne z nich są celowo opuszczone. Czasem takie słowa tworzą system gry słów / np. pierwsze słowo każdego zdania tworzą zdania sekretne/ Tuy An Quyen, Tinh Mat są najlepszymi tego przykładami.

Tematyka Quyen

Większość Quyen posiada sekwencje symetryczne, Dawniej przedmioty wiązały się z pojęciami dwu lub czteroosiowej np. Quyen Tu Tri. Pojęcia podstawowej teorii zmian są także częstym tematem: Thai Cuc - wielki szczyt, Luong Nghi - pozytyw i negatyw, Tu Tuong - cztery kierunki, Ngu Hanh - pięć elementów, Bat Quai - osiem trygramów, itd. Bardzo często jako temat Quyen służą święte zwierzęta, Long - smok, Ho - tygrys, Hac - żuraw, Phung Hoang - feniks. Drzewa i kwiaty są również ulubionymi motywami; Lien Hoa - kwiat lotosu, Mai Hoa - kwiat wiśni itp. Innymi tematami są tematy duchowe, filozoficzne lub strategiczne; Thien Mon - wejście do medytacji, Khai Mon - otwarcie bram, Thien Lo - niebiańska droga, U Minh - labirynt itp.

Znaczenie Quyen

Najczęściej spostrzeżenia dotyczące Quyen są powierzchniowe. Na treningu pojawia się wiele pytań dotyczących odpowiedniego zrozumienia Quyen. Większość z nich dotyczy dawkowania i efektywności technik. Otóż forma nie jest serią technik do mechanicznego powtarzania, ale porywającą ekspresją do praktyki indywidualnej. Tymczasem niewiele pytań dotyczy możliwości każdego praktykującego do "przystosowania się" do Quyen. Ćwiczący nie może tracić z oczu fundamentalnych zasad Viet Vo Dao aby osiągnąć wysoki poziom sztuki. Poprzez wytrwałość, pewnego dnia odkryje wszystkie bogactwa jakie zawiera każdy Quyen. Niespodziewanie, proste kopnięcia czy uderzenia, podstawowe elementy walki mogą przybrać znaczenie symboli i otworzyć doskonałą drogę do osiągnięcia harmonii pomiędzy ruchem, oddychaniem i umysłem. Ćwiczyć Quyen to wzbogacać życie posłannictwami płynącymi z przeszłości, to utrzymywać styczność ze swoim mistrzem pomimo oddalenia w przestrzeni i czasie - ćwiczyć Quyen to podawać swoje ciało tysiącom wymagań w celu uzyskania postępu w ciągłej ewolucji. Kiedy zostaje się napadniętym, na tym poziomie, walka z jednym przeciwnikiem nie będzie miała większego znaczenia."

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.