magazyn Świat Nei Jia
NR 34 (LUTY 2004)

Kino

"THE LAST SAMURAI" ("OSTATNI SAMURAI")
Tomasz Grycan

Japonia w drugiej połowie XIX wieku ulega silnym przemianom pod wpływem kontaktów z cywilizacją Zachodu. Cesarz postanawia dokonać rewolucyjnych zmian w armii. Japońscy dyplomaci dokonują dużego zakupu broni palnej w USA i wynajmują kilku amerykańskich wojskowych, których zadaniem jest wyszkolenie specjalnych oddziałów.

Kapitana Nathan Algren, weteran wielu wojen, przeżywa wewnętrzny kryzys po jednej z bitew z Indianami i nie mogąc odnaleźć swojego miejsca w domu, chętnie wyrusza do Kraju Kwitnącej Wiśni.

W Japonii po zbyt krótkim okresie ćwiczeń, jego nie wytrenowany oddział wpada w pułapkę i Algren trafia do niewoli buntowniczych samurajów. Tam ze zdziwieniem odkrywa, jak dużo łączy go z wojownikami kultywującymi starożytne tradycje... i przechodzi na ich stronę....

  

    

Mocną stroną filmu są zdjęcia. Sceny batalistyczne przedstawione są naprawdę bardzo realistycznie. Walki na miecze perfekcyjnie dopracowane, wyraźnie widać, że pracowali nad tym prawdziwi eksperci. Toma Cruise przeszedł ekspresowe przeszkolenie kendo i dzięki wyrafinowanym ujęciom kamery, nawet nie widać, że jest amatorem w posługiwaniu się białą bronią.

  

  

  

W obsadzie wyróżnia się Ken Watanabe, grający charyzmatycznego przywódcę zbuntowanych samurajów. Jest bardzo przekonywujący w roli Katsumoto. Dzięki jego obecności sceny nabierają głębszego wyrazu.

  

  

Kino hollywoodzkie, poza coraz lepszymi efektami specjalnymi, podlega tak naprawdę niewielkim przemianom. Ciągle są to produkcje dla wielkich mas i odbiorców traktuje się jak dzieci, a przedstawiane wydarzenia są upraszczane do granic możliwości. Tak samo jest niestety z "The Last Samurai". Obraz XIX wiecznej Japonii ma niewiele wspólnego z historycznymi wydarzeniami, a ekspresowe tempo wydarzeń nie umożliwia przedstawienia prawdziwej mentalności ludzi Wschodu. Cała opowieść bazuje na typowych amerykańskich schematach, łącznie z nadmiernie pompatycznym zakończeniem, kiedy to cudzoziemiec uczy cesarza poszanowania japońskiej tradycji. Szkoda, bo mając tak duży budżet, można było zrobić coś bardziej oryginalnego i ciekawego.

Obsada:
Tom Cruise = kapitan Nathan Algren
Ken Watanabe = Katsumoto
Koyuki = Taka
Hiroyuki Sanada = Ujio
Shin Koyamada = Yoritomo
Billy Connolly = sierżant Zebulon Gant
Tony Goldwyn = pułkownik Benjamin Bagly
Timothy Spall = Simon Graham
Shichinosuke Nakamura = cesarz
Masao Harada = Ohmura
Shun Sugata = Nakao
 
reżyseria = Edward Zwick
scenariusz = Marshall Herskovitz, John Logan, Edward Zwick
zdjęcia = John Toll
muzyka = Hans Zimmer

Gatunek:
akcja/przygodowy/dramat/wojenny

Produkcja:
USA, 2003 r.

Oficjalna strona:
http://lastsamurai.warnerbros.com/

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.