magazyn Świat Nei Jia
NR 30 (CZERWIEC 2003)

Kino

STEVEN SEAGAL
Tomasz Grycan

Urodził się 10 kwietnia 1952 r. w USA. Był chłopcem o ognistym temperamencie, nie dającym się okiełznać. Od wczesnego dzieciństwa interesował się sztukami walki. Mając 7 lat, oczarowany pokazem Aikido, rozpoczął treningi u Fumio Demury. Wkrótce Aikido stało się jego największą pasją. Będąc upartą osobą, konsekwentnie dążył do celu, dużo ćwiczył i szybko osiągnął wysoki poziom umiejętności. W wieku 15 lat został uczniem Shihana Kyoshi Ishisaki i prawie od razu stał się jego najlepszym studentem. Razem ze swoim nauczycielem często brał udział w specjalnych pokazach promujących Aikido.

Steven Seagal   Steven Seagal

Jego marzenia zaprowadziły go dalej, postanowił sięgnąć do "źródła". Mając 17 lat, niedługo po ukończenie szkoły średniej, wyjechał do Japonii, gdzie pracował jako nauczyciel angielskiego i dziennikarz, równocześnie pilnie studiował sztuki walki: Aikido, Karate i Kendo, a także medytację Zen. Pierwszy stopień mistrzowski (dan) otrzymał z rąk samego Koichi Tohei, najlepszego ucznia Morihei Ueshiby (twórcy Aikido).

Ciągle rozpierała go energia, nieustannie szukał możliwości sprawdzenia, tego czego nauczył się na salach treningowych. Często nocami włóczył się po niebezpiecznych rejonach i walczył z miejscowymi bandziorami. Ta intensywna "dzienno-nocna" praktyka szybko przyniosła efekty i osiągnął bardzo wysoki poziom praktycznych umiejętności.
Otworzył własną szkołę sztuk walki w Osace. Było to niewątpliwie zdarzenie bez precedensu. Istnienie dojo prowadzonego przez Amerykanina było solą w oku miejscowych ekspertów, więc ciągle był wyzywany na pojedynki. Często też różni ludzie atakowali go z zaskoczenia. Dzięki tym walkom dość szybko wyrobił sobie silną pozycję. Był pierwszym białym, u którego uczyli się Japończycy i do tego chętnie, bo jego skuteczność była sprawdzona. Znany był tam jako mistrz Take Shigemichi.

Steven Seagal

Oprócz sztuk walki poznawał także medycynę naturalną, miedzy innymi akupunkturę i ziołolecznictwo. W życiu prywatnym tak samo jak i w walce, był bardzo żywiołową osobą. Uwiódł Miyako Fujitani, córkę swego nauczyciela Aikido, a gdy okazało się że dziewczyna jest w ciąży, poślubił ją. Po 15 latach spędzonych w Japonii, rozwiódł się i wyjechał z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Długoletnia praktyka Budo nie była w stanie okiełznać jego ognistego temperamentu. Przez pewien czas włóczył się po świecie. Jest to najbardziej tajemniczy okres w jego życiu. Dziennikarze spekulują, że był ochraniarzem znanych osobistości na Bliskim Wschodzie lub działał w Ameryce Południowej jako agent CIA. Seagal konsekwentnie milczy na ten temat. Nie chce ujawniać tego, co robił w tamtym czasie.

Po wielu przygodach wrócił w końcu do USA. Będąc uznanym mistrzem wschodnich sztuk walki, otworzył własną szkołę. Uczył także aktorów w Hollywood, między innymi tak sławnych jak Sean Connery. Jego uczeń Michael Ovitz, szef agencji aktorskiej, zaaranżował spotkanie z właścicielami wytwórni "Warner Brothers", na którym Steven Seagal zaprezentował co potrafi. Jego osobowość i umiejętności walki zrobiły tak duże wrażenie, że po kwadransie rozmów wyszedł z kontraktem w kieszeni.

Steven Seagal

Pierwszy film nakręcił w 1988 roku i nosił tytuł "Above the Law" ("Nico"). Partnerowała mu w nim, mało znana jeszcze wtedy, Sharon Stone. Obraz stał się od razu przebojem, a Seagal niemalże z dnia na dzień stał się wielką gwiazdą. W następnym obrazie pt.: "Hard to Kill" zagrał z modelką Kelly LeBrock, swoją trzecią żoną (drugą była Adrienne La Russa).
Choć kolejne role nie przyniosły mu uznania w oczach krytyków, szybko umocniły jego pozycję jako odtwórcy postaci "twardych facetów" i obok takich gwiazd jak Arnold Shwarzenegger i Sylwester Stallone na stałe wszedł do światowej historii kina tzw. "filmów akcji".

Seagal na tyle pewnie poczuł się przed kamerą, że w 1994 r. w filmie "On Deadly Ground" ("Na zabójczej ziemi") nie tylko grał główną rolę, ale także zadebiutował jako reżyser. Od dłuższego czasu jest też producentem.

Steven Seagal

Poza sztukami walki i światem filmu, w jego życiu bardzo ważna jest także muzyka. Gra na gitarze, komponuje i pisze teksty. Grał z wieloma znanymi muzykami, miedzy innymi takimi jak: James Burton, Vince Gill, Leon Russell, Taj Mahal, Richie Sambora i Delbert Maclinton. Obecnie kończy prace nad wydaniem swojej pierwszej płyty.

Steven Seagal

Jego wielką pasją jest buddyzm tybetański, prawie w każdym filmie pojawiają się jakieś wątki na ten temat. Aktywnie uczestniczy w różnych ruchach na rzecz pokoju na świecie, a także akcjach dobroczynnych. Często jeździ po świecie z odczytami popularyzującymi proekologiczne podejście do życia. Jego film "Na zabójczej ziemi" jest prawie jak jeden duży wykład.

Choć jest pacyfistą, posiada w domu dużą kolekcję broni palnej.

Po przekroczeniu pięćdziesiątki Seagalowi zaczęło się gorzej powodzić. Rozwiódł się z Kelly LeBrock, a jego gwiazda filmowa wyraźnie przygasła. Mimo tych niepowodzeń ma ciągle sporą grupę wiernych fanów, którzy chętnie odwiedzają kina, aby go zobaczyć, a dzięki temu za każdą rolę w nowej produkcji dostaje kilka milionów dolarów.

Steven Seagal   Steven Seagal   Steven Seagal

Filmografia:
1988
- "Above the Law" ("Nico")
1990
- "Hard to Kill" ("Wygrać ze śmiercią")
- "Marked for Death" ("Naznaczony śmiercią")
1991
- "Out for Justice" ("Szukając sprawiedliwości")
1992
- "Under Siege" ("Liberator")
1994
- "On Deadly Ground" ("Na zabójczej ziemi")
1995
- "Under Siege 2: Dark Territory" ("Liberator 2")
1996
-"Executive Decision" ("Krytyczna decyzja")
- "The Glimmer Man" ("Nieuchwytny")
1997
- "Fire Down Below" ("W morzu ognia")
1998
- "The Patriot" ("Patriota")
2001
- "Exit Wounds" ("Mroczna dzielnica")
- "Ticker" ("Terrorysta")
2002
- "Half Past Dead" ("W pół do śmierci")
2003
- "The Foreigner" ("Cudzoziemiec")
- "Out For a Kill"

Planowane:
- "The Yakuza"
- "The Rescue"
- "Under Siege 3"

Oficjalna strona:
www.stevenseagal.com

Inne strony:
Unofficial Steven Seagal - for the fans, by the fans
Steven Seagal Resource Page
Steven Seagal - Die inoffizielle

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.