magazyn Świat Nei Jia
NR 41 (GRUDZIEŃ 2005)

Yang Taijiquan

RELACJA Z SEMINARIUM Z MISTRZEM DR YANG JWING MINGIEM
WARSZAWA 10-13 PAŹDZIERNIKA 2005
Mariusz Sroczyński

Dyrektor Szkoły Taijiquan - YMAA Warszawa
ymaawarszawa@kki.net.pl
www.ymaawarszawa.prv.pl

W październiku tego roku gościliśmy w Warszawie wielkiego nauczyciela chińskich sztuk walki Mistrza Yang Jwing Minga. W prawdzie mistrz Yang przyjeżdża do Polski regularnie min. raz w roku, jednak jego wizyty są za każdym razem wielkim wydarzeniem, ucztą dla osób traktujących poważnie swój trening Gongfu. Nie bez powodu Mistrz Yang podkreśla, że materiał, który przekazuje nam przez cztery dni seminarium jest do przećwiczenia i przemyślenia przynajmniej przez kolejny rok.

Dr Yang Jwing Ming jest nauczycielem kilku chińskich stylów (Długa Pięść Shaolin, Południowy Biały Żuraw, Taijiquan styl Yang, Qigong), założycielem i Prezydentem międzynarodowej organizacji Yang's Martial Arts Association (której oddziały istnieją na wszystkich kontynentach), autorem wielu książek i unikalnych materiałów na temat Taiji, Gongfu, Qigong (dostępnych również w języku polskim www.ymaa.net) oraz laureatem wielu nagród za w/w publikacje.

Mistrz Yang w październiku tego roku przyjechał po raz drugi do oddziału YMAA w Warszawie prowadzonego przeze mnie. Po raz pierwszy gościliśmy go w naszej szkole w 2003 roku. Obszerną relację z tego wydarzenia umieszczaliśmy na łamach "Świata Nei Jia". To wielkie wyróżnienie i wyzwanie dla naszej bądź co bądź młodej szkoły.

Tak naprawdę był to jego trzeci przyjazd do Warszawy. W latach 80-tych Mistrz Yang Jwing Ming jako jeden z pierwszych chińskich mistrzów przyjechał tutaj by uczyć polskich entuzjastów Gongfu. Od tego czasu minęło prawie 20 lat. Historie tych wydarzeń opisaliśmy na naszej stronie internetowej www.ymaawarszawa.prv.pl. Są to zaskakujące wspomnienia ludzi, którzy w ciężkich czasach schyłku komunizmu próbują ze wszystkich sił trenować Gongfu, ucząc się z kserowanych książek, pisząc [po Polsku :) ] listy do różnych chińskich mistrzów mieszkających w Stanach i ostatecznie zbierających przerażającą dla nich wtedy sumę pieniędzy by zapłacić za przelot Mistrza Yanga, który zgodził się przyjechać do Polski i uczyć za darmo. Ich zapał, entuzjazm i wytrwałość są godne podziwu.

Od tego czasu organizacja YMAA w Polsce rozwija się bardzo prężnie, a jej szkoły, prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów znajdują się prawie w każdym większym mieście.

Tegoroczne seminarium trwało cztery dni od 10 do 13 października (poniedziałek-czwartek), ale zaczęło się trochę wcześniej. Już w niedzielę zaczęli zjeżdżać do nas instruktorzy i dyrektorzy szkół z całej Polski, by przez wspólny trening przygotować się do seminarium. Byli prawie wszyscy: Kraków, Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Katowice, Poznań, Wrocław, Białystok, Olsztyn, Bełchatów, Gorzów itd.

W wynajętym przez nas ośrodku "Celebracja" www.celebracja.pl zorganizowaliśmy dla nich nocleg, sale do ćwiczeń, a w poniedziałek wspólny obiad z szampanem, na który przywieźliśmy prosto z lotniska Mistrza Yanga. Mistrz był mile zaskoczony widząc wszystkich swoich starszych uczniów czekających na niego na wspólnym obiedzie.

Ponieważ nasza szkoła zajmuje się Taijiquan, seminarium poświęcone było przede wszystkim tym tematom. Qigong kuli Taiji, korekta formy, zastosowania, pchające dłonie, analiza materiału na stopnie i dodatkowo kij Białego Żurawia. Merytorycznie seminarium było doskonałe. Mistrz omawiał dokładnie te rzeczy, które w naszej praktyce Taiji są teraz najważniejsze.

Tematy seminarium to:

Kula Taiji:
Kula Taiji - to unikalna i niezwykle ciekawa forma ćwiczeń Qigong , skompilowana na bazie tradycyjnych ćwiczeń przez Mistrza Yanga, ćwiczona z piłką lub drewnianą kulą. Ćwiczenia te nie tylko wzmacniają energetykę naszego ciała, ale też w wyraźny sposób wzmacniają jego kondycję fizyczną. W praktyce kuli Taiji poznawaliśmy ćwiczenia podstawowe, kilka pierwszych schematów ruchu, ćwiczonych w miejscu, w koordynacji z oddechem, z prowadzeniem energii w jej podstawowych obiegach. Stopniowo do praktyki dodawaliśmy poruszanie się oraz łączenie wszystkich technik w dowolne kombinacje.

Forma stylu Yang:
Styl Yang - jest obecnie najbardziej znanym na świecie stylem Taiji. Odmiana praktykowana przez nas to klasyczny styl Yang pochodzący od legendarnego mistrza Yang Ban Hou. Mistrz Yang zrobił bardzo wnikliwą korektę pierwszej, drugiej i trzeciej części formy i dużo czasu poświęcił na zagadnienie spiralnego ruchu ciała (ang. coiling) oraz interpretacji zastosowań bojowych do poszczególnych technik.

"Tylko wtedy, gdy wasz umysł będzie w waszych formach, Qi będzie mogła popłynąć"
(dr Yang Jwing Ming).

Pchające dłonie stylu Yang:
Tui Shou - Pchające Dłonie - to istotna i nierozerwalna część pełnej praktyki tradycyjnych stylów Taiji. Trening Tui Shou poprzez ćwiczenie z partnerem pozwala ruchom nadać właściwą miękkość, a tym samym uzyskać pełniejsze i bezpośrednie odczucia energii Qi. Pchające Dłonie to rutynowe ćwiczenia stanowiące podstawę wolnej walki Taiji. Wykonując je wyrabiamy w sobie umiejętność "słuchania" przeciwnika, przyklejania się i przylegania do niego, rozumienia, podążania za jego ruchem i neutralizacji - nazywanej w Taiji miękkim zwycięstwem. W treningu tym wzmacniamy ponadto pozycje, ich zakorzenienie, równowagę, prawidłowe rozłożenie sił oraz uczymy się właściwej pracy ciałem. Mistrz Yang omówił najważniejsze zagadnienia dotyczące ćwiczeń Tui Shou na kilka pierwszych poziomów.

"Walka bez walki, gdy wszystko staje się naturalne i gdzie nie ma już nawet rozróżnienia na nas i na przeciwnika, to ostateczny krok w praktyce Taijiquan"
(dr Yang Jwing Ming)

Wykłady:
Mistrz Yang zrobił wprowadzenie teoretyczne do Kuli Taiji i do Taijiquan. Jego wykłady to prawdziwe mistrzostwo w analizowania i zgłębianiu tajemnic Taiji. Słuchając go uświadamiamy sobie, że teoria, filozofia i zasady Taiji istnieją w naszym życiu, a sztuka, którą kultywujemy pomaga nam je zrozumieć i wykorzystać dla własnego zdrowia i rozwoju. Mistrz uświadamia nam jak wielką rolę w naszej praktyce i w życiu odgrywa umysł, jak niezwykle ważna jest praca nad jego regulacją. Sporo czasu Mistrz Yang poświęcił na pokazanie nam właściwej ścieżki praktyka Gongfu wiodącej do głębokiego poznania sztuki. Podkreślał, aby nie kolekcjonować form, nie szukać wciąż nowych stylów, nie karmić własnej dumy ilością "zaliczonego" materiału, lecz z pokorą pracować nad jakością, doskonaleniem i głębszym zrozumieniem podstaw.

Bardzo ciekawa wskazówką dla naszego podejścia do treningu było zdanie:

"Bądźcie szaleni w praktyce Gongu, ale nie bądźcie głupi".
(dr Yang Jwing Ming)

Wydaje się, że nic dodać, nic ująć.

Podsumowując; seminarium udało się pod względem organizacyjnym i merytorycznym. Na każdym treningu było około 80 uczestników z Warszawy, całej Polski, a nawet Szwecji, Hiszpanii, Czech i Serbii. Łącznie brało udział około 130 osób. Odbyły się egzaminy na stopnie Taiji i Shaolin, zebranie instruktorów na którym miedzy innymi ogłoszono otwarcie nowych szkół YMAA w Polsce (Olsztyn , Białystok, Gorzów Wielkopolski, Katowice) oraz ustalono terminy i tematy kolejnych wizyt Mistrza Yanga w naszym kraju.

Następny kontakt z Mistrzem Yangiem to Międzynarodowy obóz YMAA organizowany tym razem w Polsce w terminie 4-14 sierpnia 2006 roku. Zapraszamy.

Zapraszamy na stronę Kwatery Głównej YMAA w Polsce: www.ymaa.net oraz na stronę warszawskiego oddziału YMAA: www.ymaawarszawa.prv.pl

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.