magazyn Świat Nei Jia
NR 40 (LUTY-MAJ 2005)
JUBILEUSZOWE WYDANIE

SERWIS "NEIJIA"
Tomasz Grycan

W Polsce istnieje bardzo dużo różnych ośrodków sztuk walki (w tym i kung fu), niestety nić współpracy pomiędzy nimi jest bardzo krucha. Nieustannie dochodzi do serii nieporozumień i waśni, co widać też na różnych forach dyskusyjnych. Jakiekolwiek czasopismo o sztukach walki nie istnieje długo w naszym kraju. Przeminęły: "Czarny Pas", "Wojownik", "Shaolin", "Kung Fu", "Samuraj", itp. .... Być może taki sam los czeka niedługo także "Świat Nei Jia"....

Od wielu lat ćwiczę taijiquan i staram się przekazać coś z moich zainteresowań innym, dlatego stworzyłem ten serwis internetowy. Jestem pasjonatem i chyba idealistą. Zawsze staram się szukać tego co łączy, a nie co dzieli. Chociaż sztuki walki są bardzo obszernym tematem i występuje w nich wiele różnic, uważam, że bez problemu mogą razem egzystować w jednym magazynie. "Świat Nei Jia" istnieje 7 lat. Przez cały czas staram się publikować w nim bardzo różne artykuły, które reprezentują całe spektrum poglądów na temat sztuk walki. Moim zdaniem tylko spokojna i rzeczowa wymiana argumentów, może przynieść jakiś pożytek.

Staram się być bezstronny. Nie prowadzę żadnej krucjaty. Nie nawracam kogokolwiek na cokolwiek. Przekazuję tylko informacje. Moim zamiarem jest, aby magazyn "Świat Nei Jia" (jak i cały mój serwis) był neutralną platformą wymiany poglądów pomiędzy osobami ćwiczącymi różne sztuki walki, a szczególnie "wewnętrzne systemy". Każdy sam decyduje jak skorzysta z zawartej tutaj wiedzy i czy pod jej wpływem zmieni coś w swojej praktyce oraz życiu.

Bardzo dużo osób chce, aby ten magazyn istniał dokładnie w takiej formie, w jakiej oni akurat chcą. Wysuwają nieustannie żądania, co ma się w nim znaleźć, ale sami nic nie zrobią, aby pomóc w tym. Chcą czytać dobre artykuły o swoim stylu lub organizacji, ale nawet przez chwilę nie starają się przekonać swoich nauczycieli, aby udostępniali materiały i pisali artykuły do "Świata Nei Jia". Kiedy na tych stronach nie znajdują tego, co ich w danym momencie interesuje, to agresywnie wyrażają swoje niezadowolenie. Egoizm nieustannie wypływa z e-maili, które do mnie przychodzą. W listach ciągle silnie przebijają się: "chcę", "chcę", "chcę". W korespondencji bardzo rzadko pojawiają się magiczne słowa: "proszę" i "dziękuję".

Wciągu 7 lat istnienia magazynu wiele razy krytykowano różne artykuły. Pisano do mnie, że ich treść nie zgadza się z prawdą i są kiepskiej jakości. Niezmiennie odpowiadam w ten sam sposób: "proszę napisać lepszy artykuł i przysłać go do mnie, to go opublikuję". Przez te wszystkie lata ani razu nie otrzymałem nowego tekstu w rewanżu. Łatwo jest krytykować innych, ale trudno jest wykonać coś samemu. Jeżeli uważacie, że potraficie zrobić coś lepiej, zróbcie to i spróbujcie wytrwać w tym dłużej niż kilka tygodni. Życzę sukcesu.

Praca nad serwisem "Neijia" i przygotowywaniem kolejnych numerów magazynu "Świat Nei Jia" jest bardzo wyczerpująca. Nie dość, że robię to wszystko całkowicie charytatywnie, poświęcając na to swój wolny czas i często siedzę przy tym w nocach, to jeszcze cała masa osób ma nieustannie do mnie jakieś pretensje.... Jestem już tym zmęczony i coraz częściej zastanawiam się, po co mi te wszystkie problemy.... Minęło 7 lat istnienia tego serwisu internetowego, może nadszedł czas, aby zamknąć ten rozdział i więcej czasu poświęcić na swoją indywidualną praktykę.... Jako jedna osoba i tak wykonałem już bardzo dużo dla popularyzacji "neijia" w naszym kraju....

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.