Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 26 (PAŹDZIERNIK 2002)

Shaolin

SHAOLIN XIAO LUOHAN QUAN
SHAOLIŃSKA FORMA "MAŁEGO LUOHANA"
- CZĘŚĆ DRUGA -
Sławomir Pawłowski

luohan@poczta.wp.pl
Gdyńska Szkoła Shaolin Kung Fu

Mój nauczyciel formy "Shaolin Xiao Luohan Quan"
- mnich Shi De Qiang w trakcie jej praktyki
na terenie klasztoru Shaolin.

Ilustrowany opis techniczny pierwszej części formy.

1. Yu Bei Shi. Postawa Wyjściowa. Fot. 1.
Unieś obszernym ruchem dłonie i złącz je w religijnym geście na wysokości mostka, osłaniając lewym przedramieniem serce. Ukłon się, wypowiadając tradycyjną buddyjską formułę " O Mi to Fo".

     

fot. 1

 

fot. 2

 

fot. 3

 

fot. 4

2. Opuść dłonie, umieszczając je z boków ciała. Fot. 2.

3. Chi Shi. Pozycja "otwierająca" formę. Fot 3.
Jednym dynamicznym ruchem podciągnij obie dłonie do góry, zaciskając je w pięści, równocześnie odstaw lewą nogę w bok, skręć głowę oraz skieruj wzrok w lewo.

4. Shuang Guan Tie Men. "Zamykanie oburącz stalowych drzwi". Ruch ten bywa też określany terminem "Luohan sadzi kwiat". Fot 4.
Otwórz dłonie i wykonaj dynamicznie blok krzyżowy skierowany w dół, tak, jakbyś wbijał palce w misę wypełnioną piachem. Skieruj wzrok na dłonie.

5. Yao Zi Fan Shen. "Jastrząb skręca swe ciało". Fot 5, 6, 7.
Podskocz, wraz z dynamicznym, krzyżowym blokiem oburącz skierowanym ku górze, skręcając w trakcie skoku ciało o 45 stopni w prawo. Opadając na podłoże wykonaj oburącz silny, zamaszysty blok skierowany w dół, przeciwko wyimaginowanemu kopnięciu. Zakończ ruch w pozycji "Fu Hu Bu", z pochylonym ku przodowi tułowiem, uniesionymi, niby skrzydła ptaka dłońmi.

- Ruch ten wykonywany jest w kilku wariantach technicznych, w zależności od linii przekazu. Np. mnich Shi De Yang wykonuje go z zaciśniętymi pięściami, a mnich Shi Guo Lin po przeskoku i przyjęciu pozycji "Fu Hu Bu" wykonuje chwyt nogi przeciwnika i i ruch obalenia go, po czym przyjmuje gardę. Autor, zgodnie z linią przekazu swojego nauczyciela tej formy - mnicha Shi De Qiang, ruch ten wykonuje z otwartymi dłońmi. Opad na podłoże po przeskoku również można wykonać w odmienny sposób, w zależności od stopnia zaawansowania adepta. Osoby początkujące opadają najpierw na prawa nogę, średnio zaawansowane na obie nogi równocześnie, a zaawansowane najpierw na lewą nogę. (Występuje tu podobne zróżnicowanie wykonania techniki i stopnia trudności, jak w przypadku wykonania kopnięcia "tornada" prawą nogą: najłatwiej po kopnięciu jest opaść najpierw na nogę zamachową, trudniej na obie nogi naraz, jeszcze trudniej na nogę zadającą kopnięcie lub na nogę zadającą kopnięcie z tzw. "dokręceniem obrotu".) -

   

fot. 5

 

fot. 6

 

fot. 7

6. Shuang Quan Guan Er - Cios obu pięściami w skronie lub oczy. Fot. 8.
Przenieś ciężar ciała do przodu, przyjmując pozycję "gong bu", równocześnie zaciskając pięści i uderzając oburącz szerokim zamachem na wysokość skroni przeciwnika. Wykonaj uderzenie nie opuszczając pięści w trakcie ruchu.

- Technikę tę mnich Shi Guo Lin wykonuje przyjmując najpierw pozycję "Ma Bu", z pięściami na wysokości talii, a następnie wykonując cios w skronie, przyjmując pozycje "gong bu". Wg. przekazu mnicha Shi De Qiang uderzenie zadaje się jednym ruchem, bez przyjmowania pozycji "ma bu".-

fot. 8

7. Xie Bu Che Zhang - Krok w tył i blok dłonią. Fot 9, 10, 11, 12.
Na przykładzie tej techniki można wyraziście ukazać różnice w interpretacji technik Shaolin kung fu, przekazywanych adeptom poza klasztorem Shaolin oraz wśród mnichów i formalnych uczniów tej świątyni.

fot. 9

   

fot. 10

 

fot. 11

 

fot. 12

Opis techniki w wersji przekazywanej uczniom poza klasztorem Shaolin:
fot. 13,14:
Wykonaj blok z ciosem palcami prawej dłoni w oczy lub szyję przeciwnika.

 

fot. 13

 

fot. 14

Wraz z krokiem prawej nogi weź zamach prawą ręką i przyjmując pozycję Xie Bu wykonaj blok przeciwko kopnięciu. Fot. 15.

fot. 15

Opis techniki zgodnie z przekazem z "wewnątrz" klasztoru:
fot. 16, 17, 18, 19, 20.
Przechwyć uderzenie przeciwnika i wraz z ruchem obrotowym ciała wykonaj rzut, obalając go na podłoże, po czym dobij go.

 

fot. 16

 

fot. 17

   

fot. 18

 

fot. 19

 

fot. 20

Technika przedstawiona na fot. 10, 11, 12, 13 nauczana "wewnątrz" klasztoru posiada również odmienną interpretację zastosowania:

Wycofując prawą nogę przed kopnięciem przeciwnika, zablokuj prawą dłonią jego cios ręczny, jednocześnie chwytając w lewą dłoń jego genitalia, następnie wyrwij je szarpnięciem lewej ręki wraz z zaporowym, odpychającym ciosem krawędzią prawej dłoni.

I tak jest z całym Shaolin kung fu uczonym "na zewnątrz" i "wewnątrz" klasztoru.

8. Gong Bu Shuang Liao Shou. Krok do pozycji "napięcia łuku" i wzniesienie rąk.
Ruch ten znany jest także pod nazwą: "Nawlekanie oburącz nitki na igłę".
Fot. 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27.

Wykonaj obrót ciała w prawo, przyjmując pozycje "gong bu" i unosząc oba przedramiona do wysokości ramion, po czym zadaj oburącz cios palcami w oczy przeciwnika, z elastycznym "fa jing". Zgodnie z przekazem z "wewnątrz" klasztoru, wraz z obrotem ciała, ręce wykonują dźwignię "chin- na" na staw łokciowy, przeciwko atakowi pięścią. W zależności od siły i dynamiki ruchu, napastnik zostaje obalony na podłoże, lub jego ręka zostaje złamana w stawie łokciowym.

   

fot. 21

 

fot. 22

 

fot. 23

   

fot. 24

 

fot. 25

 

fot. 26

fot. 27

Prezentacja praktycznej interpretacji ww. ruchów:
fot. 28, 29, 30, 31.

 

fot. 28

 

fot. 29

 

fot. 30

 

fot. 31

9. Ma Bu Shuang Zai Quan. Cios oburącz w dół w pozycji jeźdźca.
Fot. 32, 33, 34, 35. Skręć ciało w lewo, zablokuj oburącz kopnięcie, po czym natychmiast kontratakuj uderzeniem łokciem w splot słoneczny bądź serce napastnika. Po uderzeniu chwyć go, obal na podłoże i dobij ciosami pięści.

   

fot. 32

 

fot. 33

 

fot. 34

fot. 35

Koniec drugiej części cyklu.

Gdynia 2002-10-16.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.