magazyn Świat Nei Jia
NR 30 (CZERWIEC 2003)

Shaolin

"KUNG FU W KUNG FU" CZYLI SZTUKI WALKI KLASZTORU SHAOLIN
Sławomir Pawłowski

luohan@poczta.wp.pl
Gdyńska Szkoła Shaolin Kung Fu

Artykuł ten dedykuję Darkowi Stefanowiczowi, dziękując Mu za cierpliwość i zapał, jakimi wykazał się ucząc mnie formy "drewnianego manekina" Chi Sim Wing Tsun kung fu.


Shaoliński mnich walczący mieczem.

W związku z renomą, jaką posiadają w Chinach shaolińskie sztuki walki, powiada się tam, że dziedzictwo klasztoru Shaolin jest tak unikalne i doskonałe, iż stanowi "Kung fu w kung fu".

Cała historia, klasztoru Shaolin tworząca jego dziedzictwo jest na wskroś przeniknięta buddyzmem, w tym powstałym tam buddyzmem Ch'an, /jap. ZEN/ oraz sztukami walki.

 
Słynne naścienne malowidło w klasztorze Shaolin,
na którym uwieczniono mnichów tej świątyni
doskonalących się w kung fu (fot. po lewej)
oraz naścienny fresk w klasztorze Shaolin
przedstawiający pogrążonego w medytacji mnicha.

Shaoliński mnich Shi Guo Lin wypowiedział się w tym temacie następująco:
"W związku z tym, że shaolińskie kung fu i buddyzm Ch'an są nierozłączne, nie mogą być omawiane oddzielnie. W klasztorze Shaolin buddyzm Ch'an stanowi filozoficzną teorię. Pomimo, że nie możesz go ani dotknąć, ani zobaczyć, jest on reprezentowany i uwidaczniany poprzez trening sztuki walki. "Ch'an i Quan Kuei Yi" - tzn. " Buddyzm Ch'an i Sztuka walki na pięści są jednym". "Ch'an" to w istocie jedynie nazwa, "Quan" (dosłownie: pięść) to też tylko słowo. Gdy mówimy, że są one "jednym" musimy wiedzieć, czym jest to "jedno". Tym "jednym" jest nasz umysł. W związku z tym, nie twoje ciało lub pięści są sednem twojej praktyki, lecz twój umysł. Gdy ćwiczysz kung fu, doskonale i całkowicie łączysz i jednoczysz z sobą ciało i umysł.
Trening qigong (chi kung) jest także równoczesną praktyką ciała i umysłu w jednym. Są nimi również rozmaite metody wewnętrznego i zewnętrznego treningu. Mamy w Shaolin takie stare powiedzenia:

"W trakcie treningu wewnętrznie skupiamy się na energii Qi
a zewnętrznie na rozwoju mięśni, ścięgien i wzmocnieniu skóry"

oraz
"Wewnątrz nas istnieje nie tylko energia qi,
lecz także nasze myśli i umysł"
.

Zewnętrzną powłokę naszego ciała tworzą skóra, ścięgna i mięśnie, przez które przenika energia qi. Gdy ćwiczysz, twoja praktyka łączy i zawiera w sobie zarówno pracę ciała, jak i umysłu, łącząc je w jedno.
Gdy ćwiczę kung fu, praktykuję Ch'an poprzez trening sztuki walki. Wówczas naprawdę w pełni praktykuję sztukę walki, ćwicząc bez żadnych idei, celów, zamiarów lub rozmyślań, które rozpraszałyby mnie i wprowadzały nieład. Zatracam się w praktyce i po prostu ćwiczę.
Teoria Ch'an może dopomóc ci naprawdę zrozumieć siebie.
Będziesz wówczas doskonale się kontrolował i nie będziesz ćwiczył kung fu rozkojarzony, z wewnętrznym zamieszaniem. Będziesz ćwiczył bez zamętu."

Praktykowane przez shaolińskich mnichów sztuki walki przeniknięte "umysłem Ch'an" przekazywane były i są nadal w klasztorze z generacji na generację.
W ostatnich czasach są również osoby świeckie z wielu krajów świata.

   
Młody shaliński mnich, uczeń mnicha - mistrza Shi Yan Si, doskonalący się na terenie
klasztoru Shaolin w stylu orła (fot. po lewej), jego sifu - mnich Shi Yan Si (fot. po środku)
oraz shaoliński mnich ćwiczący formę orła poza terenem klasztoru (fot. po prawej).

Osoby ćwiczące Shaolin kung fu nie mogą zapominać, że teoria, filozofia i strategia powinny wspomagać, a nie zastępować samą praktykę. Najdłuższe dyskusje i wywody filozoficzne nie zastąpią treningu, a umiejętności adepta nie wzrosną od samego gadania.
Shaolińscy mnisi powiadają:

"Zapiski pouczają, a ćwiczenia rozwijają."

Aby mieć choćby szansę na osiągnięcie biegłości w kung fu, trzeba w pocie czoła systematycznie i z zaangażowaniem ćwiczyć przez wiele, wiele lat, bez względu na porę roku, pogodę i nastrój, bez dni wolnych i "świątecznych". Taka jest cena sukcesu.

16.06.2003 r.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.