Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 26 (PAŹDZIERNIK 2002)

Shaolin

SHAOLIN XIAO LUOHAN QUAN
SHAOLIŃSKA FORMA "MAŁEGO LUOHANA"
- CZĘŚĆ TRZECIA -
Sławomir Pawłowski

luohan@poczta.wp.pl
Gdyńska Szkoła Shaolin Kung Fu

Wstęp:

Trzecia i ostatnia część cyklu artykułów p.t. "Shaolin Xiao Luohan Quan" zawiera zilustrowany jedynie kolejny fragment ww. formy wraz z podaniem praktycznego zastosowania niektórych jej technik oraz kompletną listę wszystkich jej ruchów. Uczyniłem tak celowo, aby nie dopuścić do sytuacji, w której czytelnicy próbowaliby opanować ją wyłącznie na podstawie zamieszczonych opisów i zdjęć. Przyniosło by to im więcej szkody, niż pożytku, a ich trud byłby próżny. Żadnej sztuki walki nie da się poprawnie opanować jedynie na podstawie najlepszych nawet artykułów lub książek, bez względu na to, jak wnikliwe i szczegółowe zawierałyby one opisy poszczególnych ruchów i jak liczne były by w nich zdjęcia. Jest tak, ponieważ nie da się opisać i sfotografować strategii walki, siły , właściwego "timingu", rytmu i szybkości poszczególnych ruchów, skorygować ewentualnych błędów technicznych, wyjaśnić kierunki działania siły, sposoby jej generowania i reakcji na nią, i wielu, wielu innych kwestii. Aby te elementy przyswoić, niezbędna jest długotrwała nauka u kompetentnego nauczyciela, najlepiej mistrza danego systemu walki. A wzajemne relacje ucznia i si- fu przenoszą się na całe ich życie.

Przykładowo: Sądzę, że moje umiejętności kung fu na poziomie podstawowym zostały ukształtowane w okresie codziennych siedmioletnich, powtarzam: codziennych siedmioletnich treningów w Gdyni, pod okiem mojego nauczyciela - Li Zhong Shu. Uważam, że miałem niebywałe szczęście, spotkając w swym życiu tak wspaniałego człowieka i nauczyciela, który bezinteresownie przekazał mi tak wiele. Zawsze powtarzałem, że to właśnie On ukazał mi kung fu, i dzięki Niemu po raz pierwszy, wraz z Ziemowitem Bernatowiczem pojechałem do Chin, wziąłem udział w kursie trenerów Wushu w Qindao i tam, po zdaniu egzaminów, uzyskałem swój pierwszy chiński dyplom -kwalifikacje trenerskie w wushu. Li Zhong Shu w ciągu siedmiu lat pobytu w Polsce stał się mi się bliski, niczym drugi ojciec. Poznali go moi uczniowie, był On między innymi gościem honorowym mistrzostw kung fu/wushu zorganizowanych przez Dariusza Muraszko w Słupsku, wraz z żoną byli szczególnymi gośćmi na moim ślubie i weselu. Po latach, gdy powrócił On do Chin, utrzymywaliśmy nadal stały kontakt korespondencyjny i telefoniczny, a podczas moich kilkukrotnych, krótkotrwałych pobytów w Pekinie, wielokrotnie byłem gościem Jego i Jego rodziny. W tych kilku powyższych zdaniach ukazałem zaledwie w znikomym zarysie to, co rozumiem przez zwrot "właściwe wzajemne relacje nauczyciela i ucznia". Bez Li Zhong Shu najprawdopodobniej nigdy nie dotarłbym po latach do klasztoru Shaolin i nie zostałbym uczniem mnichów tej świątyni. Bez Niego niniejszy artykuł nigdy by nie powstał.

Mam nadzieję, że dzięki niniejszemu, trzyczęściowemu cyklowi artykułów, moi uczniowie pogłębią i usystematyzują swoją wiedzę, i stanowić on będzie dla nich punkt odniesienia w indywidualnej praktyce. Osobom nie znających tej formy, być może przybliży on tradycyjne "Shaolin kung fu" i zachęci do ćwiczenia dowolnego systemu sztuk walki ucząc się "od kogoś", a nie "z czegoś".

O Mi to Fo!
Gdynia 2002-10-17

Fot. nr: 1, 2, 3, 4, 5.
Praktyczne zastosowanie techniki "Ma Bu Shuang Zai Quan", przedstawionej w drugiej części cyklu "Shaolin Xiao Luohan Quan":

 

fot. 1

 

fot. 2

 

fot. 3

 

fot. 4

fot. 5

Ciąg dalszy formy "Shaolin Xiao Luohan Quan":

Ruch 10: Jin Ji Du Li. "Złoty kogut stoi na jednej nodze".
Fot. 6, 7, 8, 9.

fot. 6

 

fot. 7, 8. Ten sam ruch przedstawiony z dwóch stron.

Zrób krok prawą nogą, stawiając ją na podłożu z tupnięciem. Równocześnie wykonaj ruch zbicia kopnięcia prawą ręką i blok ciosu ręcznego lewą. Wzrok podąża za prawą pięścią. Jedną z interpretacji tego ruchu jest równoczesne zbicie kopnięcia, z uderzeniem krawędzią lewej dłoni w krtań napastnika. Tupnięcie jest ukrytym atakiem na stopę napastnika, miażdżącym kości śródstopia.

Praktyczne zastosowanie powyższej techniki:
Fot. A,B,C,D,E.

 

Fot. A: Przeciwnicy w gotowości do walki.   Fot. B: Zbicie prawą ręką ataku kopnięciem w kolano.

fot. C: Zablokowanie kontynuacji ataku ciosem prawej ręki.

 

fot. D,E: Rozpoczęcie kontrataku ciosami w splot słoneczny.

Trudniejszym wariantem zastosowania techniki przedstawionej na zdjęciach 7 i 8 jest obrona przez równoczesne zablokowanie kopnięcia i z kontratakiem uderzeniem krawędzią dłoni w krtań napastnika - fot F:

fot. F

Ciąg dalszy formy:
Przyjmij postawę stojąc na prawej nodze, lewym podudziem osłaniając pachwinę. Lewa ręka opadając w dół wykonuje blok przeciwko ciosowi w tułów, natomiast prawa blok wznoszący ochraniając przed uderzeniem twarz.

fot. 9

Ruch 12: Da Peng Zhan Zi. Machnięcie skrzydłem. Fot.10.
Wykonaj twardy blok na zewnątrz.

fot. 10

Ruch 13: Er Qi Jiao. Kopnięcie w wyskoku. Fot. 11, 12.
Zadaj prawą nogą kopnięcie w przód " w wyskoku", uderzając równocześnie palcami prawej dłoni. W końcowej fazie ruchu kopnięcie i cios ręczny "spotykają się" w postaci klapnięcia dłoni o stopę.

 

fot. 11

 

fot. 12

Ruch 14: Ding Bu Qi Xing. Ciosy w pozycji "T" i "Siedmiu Gwiazd".
Ruchy te występują w formie w linii przekazu mnicha Shi Guo Lin. Przekaz mnicha Shi De Qiang nie zawiera tych ruchów.

Ruch 15. Xu Bu Shuang Quan. Dwa ciosy z "pustej pozycji". Fot. 13, 14.
Po opadnięciu na podłoże, w naturalnej pozycji wykrocznej zadaj dynamiczny cios lewą pięścią, a następnie przyjmując ponownie pozycje "jin ji du li" cios prawą pięścią.

 

fot. 13

 

fot. 14

Ruch 16. Ma Bu Shuang Tui Quan. Dwa ciosy w pozycji jeźdźca. Fot. 15, 16, 17, 18, 19. Wykonaj przeskok wraz z dwoma blokami wznoszącymi i chwytami, opadnij na podłoże w wychylonej w kierunku przeciwnika pozycji jeźdźca, wykonując uderzenie głową.

Wg. linii przekazu mojego nauczyciela - mnicha Shi De Qiang: Po dwóch blokach skierowanych ku górze (fot. 15,16), wykonuje się wypad w przód do pozycji gong bu, w której zadaje się trzy ciosy pięściami (fot. 17, 18, 19), a następnie, z krokiem lewej nogi, zamachowy cios grzbietem pięści skierowany w tył na wysokości pachwiny (fot. 20). Następnymi ruchami są: krok w tył z blokiem kopnięcia prawą ręką, a ciosu ręcznego - lewą dłonią, po czym przyjmuje się pozycję kota z podwójnym, twardym blokiem. (fot. 21, 22).

 

fot. 15

 

fot. 16

Dwa bloki wznoszące wykonywane z przeskokiem.
Dłonie po wykonaniu bloków "spływają" najpierw za głowę,
następnie za kark, obok uszu, przed piersią w dół obok żeber
i dopiero przy talii zamykane są w pięści.


 
   

fot. 17

 

fot. 18

 

fot. 19

Seria trzech szybkich ciosów.


 

fot. 20. - cios grzbietem pięści w pachwinę.


 
 

fot. 21

 

fot. 22

Ruch 17. Lao Hu Da Zhang Zui. Dziki tygrys otwiera szeroko pysk.
Z pozycji jeźdźca, z pięściami przy talii, przenieś ciężar ciała na prawą nogę, i przyjmując pozycję "jin ji du li" zadaj jednocześnie dwa ciosy pięściami: prawą pięścią w splot słoneczny a lewą w twarz wyimaginowanego przeciwnika. Przyjmując pozycję "jin ji du li" pamiętaj, aby lewa noga ochraniała krocze i wewnętrzną stronę uda prawej nogi przed niskim kopnięciem po łuku.

Ruch 18. Zuo Dun Tui. Kopnięcie boczne lewą nogą.
Umieść pięści przy talii z jednoczesnym skrętem głowy w lewo, odchyleniem ciała w prawo i ustawieniem lewej nogi do kopnięcia bocznego. Nie zmieniając pozycji wykonaj kopnięcie boczne.

Ruch 19. Mong Hu Chu Dong. Straszny tygrys wychodzi z groty.
Po wykonaniu kopnięcia postaw szybko lewą nogę na podłożu Wraz z przeskokiem wykonaj zamaszyste zbicie ciosu lewą ręką i ukośne kontrujące uderzenie od góry prawym przedramieniem, po czym sparuj cios ręczny prawą dłonią.

Ruch 20. Tao Ding Che Zhang. Poziome cięcie dłonią rozpoczynające się obok głowy.
Postaw na podłożu lewą stopę i przyjmując skrzyżną pozycję zadaj cios poziomą "dłonią wierzbą" w spojenie łonowe wyimaginowanego przeciwnika.

Ruch 21. Long Xing Bu. Smocza pozycja i smoczy krok.
Zamknij pięści i umieść je przy talii, zadając lewą nogą równocześnie dynamiczne niskie kopnięcie w śródstopie nogi wyobrażonego przeciwnika i przyjmując pozycję gong bu. Wykonaj w jednej serii ruchów trzy dynamiczne podcięcia, po czym przyjmując niską pozycję skrzyżną wykonaj przeciwko kopnięciu przedniemu oburącz niski blok krzyżowy.

Ruch 22: Lien Huan Zhang. Seria ciosów dłońmi.
Skręcając ciało w prawo i przyjmując pozycję gong bu przechwyć lewą ręką uderzenie przeciwnika zadając równoczesny cios kontrujący "dłonią wierzbą" w jego splot słoneczny. Z nieznacznym odskokiem dwukrotnie błyskawicznie zbij dół lewą dłonią uderzenia przeciwnika i skontruj ciosami "dłoni wierzby" w jego splot słoneczny.

Ruch 23: Hui Shen Zuo Pan Zhou. Skręć ciało i uderz lewym łokciem.
(Technika ta występuje w linii przekazu mnicha Shi Guo lin).

Ruch 24: Ti Shi Quan Xin. Unieś dłonie i zadaj cios miażdżący serce.
(Technika ta występuje w linii przekazu mnicha Shi Guo Lin).

Ruch 25: Hu Jian Ben Quan. Cofnij ramię i pokaż pięść.
Wykonaj niski blok krzyżowy, po czym przechwyć uderzenia i ściągnij w dół rękę przeciwnika z równoczesnym uderzeniem z góry w jego kręgosłup.

Ruch 26: Zuo Pi Tui. Wysokie kopnięcie lewą nogą.
Stojąc w pozycji gong bu wykonaj grzbietem lewej pięści zamachowe uderzenie w dół, po czym wysokie kopnięcie lewą nogą.

Ruch 27: Luohan Suai Jiao. Śpiący luohan.
Postaw lewą nogę z przodu, skręć ciało w lewo. Wykonaj podchwyt kopnięcia i chwyć uderzającą rękę przeciwnika, po czym ściągnij jego rękę w dół. Ruch ten odsłoni jego kręgosłup, i umożliwi zadanie w niego z góry ciosu łokciem. Wykonując ten ruch w formie, wraz z ciosem łokciem opuść ciało w dół aż do siadu skrzyżnego. Ma to na celu wzmocnienie siły uderzenia łokciem z góry w dół poprzez wykorzystanie masy swojego ciała. Pozostań w pozycji siedzącej przez trzy sekundy.

Ruch 28: Shen Feng Jiao. Kopnięcie "tornado".
Skręć ciało w prawo przyjmując pozycję jeźdźca "ma bu" wraz z długim blokiem nakładkowym, pełniącym również funkcje gardy. Obróć dynamicznie ciało w lewo, wyskocz w górę i wykonaj obrotowe kopnięcie "tornada", aż do uderzenia prawą stopą w lewą dłoń.

Ruch 29: Tong Zi Bai Fo. Chłopiec kłania się Buddzie.
Po opadnięciu na podłoże stań obu stopami równolegle, przestaw lewą stopę w tył i wykonaj obszerny, zamaszysty gest religijnego ukłonu połączony z opuszczeniem ciała w dół, aż do siadu na pięcie lewej stopy. Gdy dłonie w zamachu złączą się nad głową, opuszczaj je wraz z ciałem powoli w dół, aż do momentu, gdy dłonie znajdą się na wysokości szyi. Wówczas opuść dynamicznie ciało i dłonie w dół, akcentując zakończenie ruchu. Kręgosłup po zakończeniu ruchu powinien być prosty.

Ruch 30:Pu Bu Zuo Che Zhang. Blok krzyżowy i cięcie lewą dłonią.
Technika ta bywa też określana terminem "Luohan zamiatający podłogę". Wraz z odstawieniem lewej nogi do pozycji fu bu wykonaj okrężny ruch bloku lewą dłonią i chwytu przeciwnika za pachwinę prawą dłonią (tzw. "chwyt kuli"), po czym wraz z ruchem wyrwania genitaliów wykonaj poziome cięcie lewą dłonią.
W rzeczywistej konfrontacji powinno być ono zadane podbrzusze lub staw kolanowy przeciwnika.

Ruch 31: Pu Bu You Che Zhang. Blok krzyżowy i cięcie prawą dłonią.
Ruch jak wyżej wykonany wraz z przeskokiem w prawo w przeciwnym kierunku.

Ruch 32: Xie Bu Tui Zhang. Cofnij się i pchnij oburącz.
Przyjmij pozycję kota wykonując oburącz od dołu blok podbijający, po czym od góry krzyżowy blok nakładkowy "Ojciec i syn łączą ręce". Ukrytym praktycznym zastosowaniem tej techniki jest następujące po bloku uderzenie oburącz przeciwnika w klatkę piersiową - fot. A, B, C, D.

 

fot. A

 

fot. B

 

fot. C

 

fot. D

Ruch 33: Er Qi Jiao. Kopnięcie przednie w wyskoku.
Jednym, szybkim ruchem prawej ręki sparuj "od środka" cios ręczny i dźgnij palcami w oczy wyimaginowanego napastnika. Wyskocz w górę i zadaj kopnięcie skierowane w jego twarz.

Ruch 34: Gu Shu Pan Gen. Wiekowe drzewo z sękatymi korzeniami.
Opadnij na podłoże stając na lewej nodze. Cofając prawą nogę do pozycji ma bu, wykonaj ruch podchwytu uderzenia pięścią i chwytu przeciwnika za pachwinę. Wykonaj wysoki rzut przez bark, a następnie podcięcie i podwójny blok, kończąc ruch w przysiadzie na jednej nodze.

Ruch 35:Hui Shen Zuo Pan Zhou. Skręć ciało i zadaj cios łokciem lewej ręki.
Dynamicznym przeskokiem o 180 stopni w lewo zmień pozycję ma bu, stając lewą stopą w miejscu, w którym przedtem stała prawa stopa, a prawą stopą w miejscu, w którym stała lewa stopa. Przeskok wykonaj wraz z ruchem podchwytu kopnięcia i chwytu ciosu ręcznego. Jedną z możliwych interpretacji tej techniki jest przeskok z ciosem łokciem zadanym lewą ręką.

Ruch 36: Gong Bu Shuang guan tie men. Krok do pozycji gong bu i zamykanie oburącz stalowych drzwi.
Z wypadem prawej nogi do pozycji gong bu zadaj oburącz uderzenie pięściami. Zrób krok w tył prawą nogą. Wraz z opuszczeniem ciała do przykucniętej pozycji skrzyżnej wykonaj blok krzyżowy skierowany ku dołowi. Stań na prawej nodze, lewym podudziem zasłaniając pachwinę, wykonaj lewą dłonią blok przeciwko kopnięciu, a następnie wraz z blokiem przeciwko ciosowi ręcznemu kontratakuj zamachowym uderzeniem w pachwinę (tzw. ciosem sierpowym).

Ruch 37: Ying Xiong Zuo Shan. Bohater siada na górskim szczycie.
Dynamicznym skrętem ciała wraz z blokiem prawą ręką i ciosem łokciem lewej ręki oraz okrzykiem przyjmij pozycję ma bu. Zaakcentuj pozycję, zatrzymując się w niej przez czas około dwóch sekund. Głowa i wzrok są skierowane w lewo. Pięść lewej ręki powinna być oparta na lewej nodze. Ruch 38:Sao Shi. Postawa kończąca formę, buddyjski ukłon "O Mi To Fo!". Spoglądając nadal w lewo dosuń lewą stopę do prawej i umieść pięści przy talii. Złącz dłonie przed splotem słonecznym, zwróć twarz przed siebie i wykonaj religijny ukłon wymawiając jednocześnie tradycyjną formułę "O Mi To Fo!".
Opuść dłonie w dół i umieść je po bokach ud.
 

Koniec opisu formy "Shaolin Xiao Luohan Quan".

Gdynia 2002-10-15.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.