Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 14 (PAŹDZIERNIK 2000)

Shaoliński mnich mistrz Shi Yan Zi

POCZTÓWKA Z LONDYNU : "SOHO"
Grzegorz Lipski

Materiał został udostępnion przez Sławomira Pawłowskiego (Gdyńska Szkoła Shaolin Kung Fu)

Stereotypowy obraz Londynu tworzą piętrowe autobusy, konna policja oraz królowa pozdrawiająca swych poddanych z balkonu Pałacu Buckingham. Nietrudno się domyśleć ,że wizerunek ten znacznie odbiega od rzeczywistego. Dzisiejszy Londyn to tzw. "International City"; co ten termin oznacza w praktyce dla nowo przybyłego turysty, lub emigranta, zależy w dużej mierze od jego własnych celów i oczekiwań.

Jako praktyk chińskiej sztuki walki koncentrowałem swą uwagę głównie na orientalnych akcentach miasta, odwiedzając m. innymi buddyjskie i taoistyczne świątynie oraz chińskie restauracje. Największą jednak frajdę stanowiło dla mnie obcowanie z Chińczykami, dlatego też szybko trafiłem do największego ich skupiska w Londynie tj. "Soho", gdzie, z nędznie prezentującą się różową dzielnicą graniczy Chinatown. Zafascynowany tematem postanowiłem poznać go na miarę swych możliwości. W niniejszym artykule postaram się przedstawić Czytelnikom w formie szkicu, jak powstało i czym jest dzisiejsze "Soho".

"Wszystko zaczęło się" w 1890-tym roku, kiedy to do Londynu przybyli pierwsi chińscy osadnicy. Była to grupa ok.300-400 osób, złożona głównie z marynarzy zatrudnionych na statkach cumujących w "Dokach Zachodnio-Indyjskich". Osiedlili się oni przy pobliskich wspomnianym dokom, ulicach Pennyfields oraz Limehouse Causeway. Ulice te do końca XIX w. stanowiły centrum chińskiej wspólnoty w Londynie. Główny bohater głośnej powieści Oscara Wilde"a - Dorian Grey udał się w dokładnie to miejsce po opium. Niestety, uwagę ówczesnych pisarzy oraz londyńskiej prasy zwracało wyłącznie upodobanie Chińczyków do opium i hazardu. Z upadkiem prosperity doków, większa część Chińczyków przeniosła się do położonego w sercu miasta "Soho".

Należy tu zaznaczyć, iż egzotycznie brzmiąca nazwa tej dzielnicy ma rodowód niezwiązany z Azjatami, lecz ze wcześniejszą historią tego miejsca.

Problemy dynamicznie powiększającej się wspólnoty chińskiej były niestety najczęściej ignorowane przez miejscowe władze. Fakt ten zmobilizował Chińczyków do stworzenia własnych organizacji społecznych, z których jako pierwsza powstała "Chinese Community Centre" z siedzibą na Soho. Było to w roku 1980. Obecnie na terenie całej Wielkiej Brytanii znajduje się około 40-tu głównych stowarzyszeń tego typu.

Trudno ustalić dokładną liczbę ludności chińskiej w Zjednoczonym Królestwie. Szacunkowo jest to grupa licząca niemal 2 miliony osób, stale powiększająca się legalnymi i nielegalnymi drogami (nie sposób zapomnieć o tragicznym zdarzeniu w Dover na początku lipca 2000 roku).

Społeczność chińska w Wielkiej Brytanii z rozmaitych powodów jest wewnętrznie podzielona. Chińczycy pochodzący z Chin kontynentalnych, posługujący się dialektem mandaryńskim zwani czasem "C.B.C."- "China Born Chinese", oddzieleni są barierą językową od tych, posługujących się dialektem kantońskim. Chodzi tu głownie o byłych mieszkańców Hong Kongu, zwanych do niedawna "B.B.C.",- "British Born Chinese".

Dodatkowo, Chińczycy urodzeni w Azji określają pokolenia urodzonych w Europie jako "Bananas", analogicznie do bananów: żółtych na zewnątrz, lecz białych w środku. Nigdy nie zdobyłem się na odwagę, aby zapytać któregoś ze znanych mi "Bananów", co o tym sądzi.

Londyńskie Chinatown zajmuje nieduży obszar, ale duch jednej z najstarszych cywilizacji jest tu wyraźnie obecny. Tworzą go niezliczone restauracje, gabinety tradycyjnej medycyny, uliczni masażyści, muzycy oraz sklepiki, w których praktycy wielu systemów kung fu mogą się zaopatrzyć w potrzebny im do treningu sprzęt, książki i kasety wideo. Mają tam także szansę dotrzeć do nauczycieli i autentycznych mistrzów mieszkających w Londynie. Jednym z nich jest reprezentujący 34-tą generację walczących mnichów klasztoru Shaolin - Sifu Shi Yan Zi, o którym więcej napiszę kolejnym razem.

Gdańsk 2000-08-07

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.