Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 14 (PAŹDZIERNIK 2000)

Shaoliński mnich mistrz Shi Yan Zi

ĆWICZĄC Z SHAOLIŃSKIM MNICHEM - MISTRZEM SHI YAN ZI,
CZYLI SHAOLIN KUNG FU W LONDYNIE

Materiał został udostępnion przez Sławomira Pawłowskiego (Gdyńska Szkoła Shaolin Kung Fu)

Mistrz Shi Yan Zi

Mistrz Shi Yan Zi - 34 generacja walczących mnichów klasztoru Shaolin.

Od kilku lat mój uczeń Zdzisław Kędzierski, zamieszkały czasowo w Anglii ćwiczy Shaolin Kung Fu u shaolińskiego mnicha Mistrza Shi Yan Zi, w prowadzonej przez niego szkole w Londynie. Przez ostatnie półtora roku jego uczniem był również inny mój uczeń, tj. Grzegorz Lipski, a kolejny mój uczeń Arkadiusz Piekałkiewicz, trenuje boks w londyńskim klubie bokserskim. Podczas, gdy Zdzisław nadal pilnie ćwiczy u Mistrza Shi Yan Zi, Grzegorz niedawno powrócił do Polski, by pod koniec września wyjechać wraz ze mną na miesięczne seminarium treningowe do klasztoru Shaolin. Arek wygrał niedawno zawody bokserskie i został amatorskim mistrzem Londynu w boksie (rozpisywała się o tym angielska lokalna prasa, publikując wywiad z Arkiem po wygraniu przez niego finałowej walki). W związku z powyższym, w najbliższym czasie ukaże się na stronach Gdyńskiej Szkoły Shaolin Kung Fu szereg tekstów autorstwa ww. osób, przybliżających Szanownym Czytelnikom Mistrza Shi Yan Zi i jego kung fu oraz odzwierciedlających ich wrażenia z Anglii.
Zamieszczony poniżej artykuł jest skrótowym opracowaniem wywiadu z Mistrzem Shi Yan Zi opublikowanym w kwietniowym wydaniu magazynu "COMBAT" oraz informacji uzyskanych od Zdzisława Kędzierskiego. Tłumaczenie z języka angielskiego - Zdzisław Kędzierski.

Shi Yan Zi

Si Fu Shi Yan Zi.

Mistrz Shi Yan Zi jest jednym z najbardziej renomowanych nauczycieli ortodoksyjnego Shaolin kung fu. Prowadzi on w Londynie kilka klas kung fu, w których praktykuje się medytację Chan (jap. Zen), twardy i miękki Shaolin Qigong, "zewnętrzne" Shaolin kung Fu oraz wolną walkę "Sanda". Od dnia jego przybycia do Anglii, chętnych do nauki pod jego kierunkiem nie brakuje. Można powiedzieć więcej: Pomimo, że w każdej z sekcji ćwiczy kilkadziesiąt osób, wciąż zgłaszają się kolejne, chętne do rozpoczęcia nauki. Niestety, Mistrz Shi Yan Zi nie przyjmuje obecnie nowych uczniów, wiec zgłaszający się muszą odejść z niczym. Kim jest i jaki jest cieszący się w Anglii tak wielką popularnością Mistrz Shi Yan Zi,? Z pewnością kilku odpowiedzi udzieli poniższy tekst:

"Jak długi jest krótki okres czasu? Jeden rok, dwa lata, czy może dziesięć lat?"

To retoryczne pytanie zawiera w sobie odpowiedź o metodach nauki mistrza Shi Yan Zi.
Jest on bezpośrednim uczniem samego przeora klasztoru Shaolin - Czcigodnego Wielkiego Mistrza Shi Yong Xin. Jest on mnichem o atletycznej budowie ciała, niesamowitej wręcz gibkości i "rozciągnięciu", oszczędnym, rozważnym i mądrym w swych wypowiedziach, kontrolującym swe emocje i promieniującym spokojem ducha. Ożywia się jedynie wówczas, gdy z zapałem wyjaśnia i omawia różne aspekty treningu Shaolin kung fu.

W metodach nauczania mistrza Shi Yan Zi nie ma skrótów ani kompromisów. Jak długo zatem należy trenować Shaolin kung fu, by być w nim naprawdę biegłym? Mistrz Shi Yan Zi poucza, że jeśli uda się to komuś w ciągu 10 lat, jest to naprawdę krótki okres czasu. I nie ma w tych słowach cienia ironii, gdyż jest to przekonanie wyniesione z jego własnego doświadczenia w klasztorze Shaolin. Tam uczniowie zawsze musieli udowadniać swoim mistrzom przez ciągłe testy, że są wystarczająco zdeterminowani, by naprawdę uczyć się kung fu. W związku z powyższym, nowi uczniowie Shi Yan Zi szybko dowiadują się, że ciężka praca i determinacja są podstawą treningu. Zajęcia są bardzo wyczerpujące, wymagające poświecenia i samozaparcia. Shi Yan Zi twierdzi, że "lepiej, aby uczeń opuścił salę ćwiczeń, niż praktykował bez zaangażowania się".

Często poucza on swoich uczniów:

"Podczas prawdziwej walki nie możesz poprosić przeciwnika, by zaprzestał, bo jesteś zmęczony, ale raczej musisz znaleźć w sobie siłę, by kontynuować walkę, lub poniesiesz porażkę. Aby zwyciężyć, musisz stale pracować nad sobą, z czasem coraz ciężej. Dobra technika nie wystarczy, jeśli nie masz wystarczająco dużo siły i wytrzymałości, aby ją właściwie wykorzystać."

Dużą wagę przykłada do perfekcyjnego opanowanych podstaw Shaolin kung fu, twierdząc:

"Dobre kung fu jest, jak solidnie zbudowany dom, o mocnych fundamentach."

Zgodnie z tą zasadą, uczniowie kroczą ścieżką rozwoju starannie przygotowaną im przez poprzednie generacje mnichów. Nie ma mowy od rozpoczęciu ćwiczeń od praktyki widowiskowych technik walki. Ćwicząc u Mistrza Shi Yan Zi w grupie "przygotowawczej", rozpoczyna się praktykę od ćwiczeń rozwijających "rozciągnięcie", gibkość, wytrzymałość i pewność siebie w zakresie przerabianego materiału, gdyż tradycyjnie dobre "rozciągnięcie" i gibkość są kluczowymi filarami do dalszego rozwoju, wymaganymi od uczniów w klasztorze Shaolin. Mistrz Shi Yan Zi wierzy, że oczy są "oknem duszy", mogą więc wyrażać one zarówno strach, jak i pewność siebie. Naucza więc:

"Gdy ktoś widzi, że nie masz w sobie strachu, może zrezygnować z zamiaru walki z tobą".

Kolejnym filarem Shaolin kung fu jest głęboka medytacja Chan i praktyka qigong, gdyż ćwiczenia te zawierają w sobie najważniejsze aspekty Shaolin kung fu. Podstawowy trening rozpoczyna się 15 minutową medytacją, po której następuje "rozgrzewka" całego ciała zawierająca automasaż, jak np. "mycie twarzy"( ćwiczący masują wówczas m. innymi oczy), a następnie "czeszą" palcami włosy (tzn. masują punkty akupunkturowe na powierzchni głowy). Następnie uczniowie przechodzą do właściwej praktyki qigong, w trakcie której uczą się kierować przepływem energii Qi we wnętrzu własnego ciała. Wykonywanie tych ćwiczeń odbywa się pod stałą kontrolą Shi Yan Zi, który szczegółowo objaśnia poszczególne ruchy oraz metody ich wykonania, zwracając szczególną uwagę na właściwą synchronizację oddechu z ruchami, jako klucza do osiągnięcia sukcesu.

Grzegorz Lipski Grzegorz Lipski

Grzegorz Lipski ćwiczący Shaolin Qigong na terenie King George"s Park w Londynie w grudniu 1999 roku.
Na fotografii po lewej w pozycji zamykającej jedną z akcji formy Rou Quan,
po prawej zaś wykonuje przedostatni ruch twardego Shaolin Qigong.
Obu form nauczył się od mistrza Shi Yan Zi.

Ćwiczenia w grupie zaawansowanej są bardzo wyczerpujące, gdyż tylko tym sposobem uczniowie mogą osiągnąć wysoki poziom w kung fu, a jak mówi przysłowie: "Dobrzy uczniowie są oznaką dobrego nauczyciela".

Podstawowa "rozgrzewka" jest stosunkowo krótka, lecz bardzo dynamiczna. Sam Shi Yan Zi nie oszczędza się w jej trakcie, prezentując wyśmienitą kondycję fizyczną, wykonując np. 30 pompek na jednej pięści. Trening techniczny uzupełnia czasami wiedzą teoretyczną, omawiając ważność szybkiej reakcji, strategii, a także konieczności przystosowywania się do każdej zaistniałej sytuacji, gdyż nigdy nie wiadomo, kiedy człowiek zostanie zmuszony do użycia swoich umiejętności, ani co zrobi przeciwnik. Dlatego właśnie ortodoksyjny trening Shaolin kung fu jest o wiele cięższy, niż innych sztuk walki, wymagając dużego zaangażowania i determinacji ze strony ćwiczącego. Mistrz Shi Yan Zi naucza powoli, kładąc nacisk na poprawność techniczną i właściwą koordynację ruchów. Będąc przekonanym, że jest to właściwy sposób nauczania, powiedział do swoich uczniów:

"jeżeli ktoś ma odmienne zdanie, może odejść"

Będąc bardzo sprawnym i dynamicznym człowiekiem, Mistrz Shi Yan Zi jest jednocześnie osobą prostolinijną, szczerą i pełną pokory. Traktując buddyzm Chan i Shaolin Kung Fu z pełną powagą, wymaga od swoich uczniów odpowiedzialności i właściwego podejścia do treningu.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.