magazyn Świat Nei Jia
NR 48 (GRUDZIEŃ 2011)

Chen Taijiquan

TRENING CHEN TAIJIQUAN DLA SPARINGU
Chen Zhaokui

polskie tłumaczenie: Przemysław Matwij

Źródło: www.nardis.com/~twchan/martial.html

Materiał udostępniony przez "Rzeszowską Szkołę Sztuk Walki Chen Taijiquan i Kung Fu Vo Thuat Thanh Quyen"

Trenuj ciężko ale nie żeby się zaharować, trenuj sprytnie ale nie oszukuj.

Odwaga w wielkim stopniu przesądza o wyniku walki. Jakkolwiek, sama odwaga na nic się nie zda. Wysokiej jakości umiejętności sparingowe są niezbędne. Odważny wojownik z pierwszorzędnymi umiejętnościami to tygrys, który potrafi latać. W czasie treningu, powinniśmy posiadać koordynację i elastyczność w każdym pojedynczym ruchu formy. Musimy być zaznajomieni z ruchami. Powinniśmy być zdolni do rozładowania energii jak broń automatyczna. Uderzenie powinno podążać jak najkrótszą drogą. Musi być szybkie, potężne, gwałtowne i dokładne. Te cechy są potrzebne, żeby poradzić sobie z silniejszym przeciwnikiem. Ciężki trening to jedyna droga do uzyskania tych cech. Nacisk jest położony na poruszanie się szybko i powoli, uderzanie jak stal i umiejętne manewrowanie jak woda (mądre pełne umiejętności sposoby osiągania twoich celów), otwieranie i zamykanie, poruszanie się w sposób zrelaksowany i płynny, sprężysty i impulsywny. Skupienie tylko na powolnych ruchach, prowadzi do powolnych ataków, którym przeciwnik może z łatwością przeciwdziałać. Ale koncentracja wyłącznie na szybkich ruchach utrudnia wyczucie ścieżki, po jakiej porusza się twoja energia i sprawia, że łatwo uderzyć wzdłuż dłuższej drogi niż to konieczne. Bycie szybkim dotyczy szybkości, która jest rozbudowana przez znajomość ścieżek energii. To szybkość bez straty na jakości. Nacisk tylko na manewrowanie jak woda skutkuje słabymi atakami, które nie stanowią zagrożenia dla przeciwnika. Uderzanie jak stal oznacza jakość stali odzwierciedlaną przez sprężystość i zdolność do wybuchowych uderzeń, które powstają z całkowitego rozluźnienia, które są także symbole wody tak jak ruchy. Powyższe przykłady pokazują, że konieczne jest uzyskanie cech, które z łatwością zmieniają się od maksymalnej szybkości do powolnych ruchów, przechodzą z twardości w miękkość, z ciężkości do lekkości i vice versa. Te cechy powinny być do twojej dyspozycji na życzenie bez żadnych strat albo uwarunkowań. Ta jakość nie przychodzi łatwo. Powstaje przez lata ciężkiego treningu. Jakkolwiek, ciężki trening oznacza mądry trening, w innym przypadku zaharujesz się na śmierć. Cel treningu musi być jasno określony. Nie możemy być jak gwiazdy Opery Pekińskiej pokazujący taniec z włócznią. Błyszczące pokazy tego typu są widowiskowe, ale bezużyteczne.


Chen Zhaokui

Twoje plusy przeciwko ich minusom.

Po osiągnięciu rozsądnego mistrzostwa w technikach sparingowych, powinieneś wyspecjalizować się w jednej lub dwóch technikach, w których konkretnie to już zależy od twojej budowy, wytrzymałości, refleksu i innych czynników. Na przykład, wysokie osoby powinny położyć nacisk na Tsai (Cai), lub szarpnięcie i Lieh (Lie), co oznacza rozszczepienie albo może "przechwycić i gwałtownie wstrząsnąć". Jego ataki powinny być jak cięcie otwierające górę, co znaczy, że powinny być bardzo potężne. Osoby niskie powinny głownie ćwiczyć techniki barku, łokcia i nóg w celu przeprowadzenia ataku na dolną cześć ciała przeciwnika. Musi być szybki i zwinny. Energia jego ataku musi być połączona, płynna i elastyczna. Powinien używać strategii Shan Zhan (unikanie głównej siły). Klasyki Taiji mówią "Unikanie głównej siły sprawia, że siła, która mogłaby powstrzymać górę staje się bez użyteczna". Ta strategia jest najwłaściwsza dla niskich osób. Silni powinni skupić uwagę na Tsai (Cai), Lieh, (Lie) i Chou (Zhou). Ataki powinny być na tyle potężne, że pierwszy atak eliminuje wszystkie możliwe ataki przeciwnika. Uwaga zwinnych powinna zostać skierowana na fałszywe ruchy. Przeciwnik powinien zostać zmylony w każdy możliwy sposób. Potem należy go trafić szybkimi ruchami. Ci z wolnym refleksem powinni położyć nacisk na obronę, to jest, kiedy przeciwnik uderza, ataki powinny zostać zablokowane i wtedy kontratakowane.

Pamiętaj, tylko specjalizacja w jednej lub dwóch technikach gwarantuje przezwyciężenie słabych stron przeciwnika twoimi zaletami.

Ale sama specjalizacja nie oznacza zwycięstwa. Musisz nauczyć się jak ją stosować. Powinieneś być dobry w ukrywaniu swojej specjalizacji i radzenie sobie z przeciwnikiem przez zaskoczenie. Dobrym pomysłem jest przekazywanie przeciwnikowi sygnałów o twoich słabych stronach przez fałszywe ruchy, a następnie wykorzystanie przewagi dzięki zmyleniu przeciwnika. Na przykład, załóżmy, że jesteś dobry w technikach nożnych i potrafisz szybko pracować nogami. Twój przeciwnik jest niższy. Najpierw pozwól, żeby zaatakowanie dolnej części twojego ciała było łatwe dla przeciwnika, co jest najprawdopodobniej tym, o czym myśli. Ale natychmiast wpada w pułapkę, możesz użyć techniki nożnej, która natychmiast uniemożliwi mu ucieczkę. Na chłopski rozum prawdziwe i fałszywe ruchy powinny tak się uzupełniać nawzajem, aby przeciwnik nie miał pojęcia stwierdzić, który cios jest prawdziwy, a które kopnięcie to oszustwo. Naturalnie ty sam powinieneś to wiedzieć.


Chen Fake - pchające dłonie

Atakuj najsłabszy punkt.

W trakcie sparingu, postaraj się być spostrzegawczy i szybko wykrywaj słabe punkty przeciwnika. Tylko poprzez robienie tego, możemy zwiększyć naszą śmiałość i wyjść z dobrym pomysłem, żeby wykorzystać nasze plusy przeciwko jego minusom (to, to samo, co "poznać swojego przeciwnika"). Ale jeśli nie uda ci się tego osiągnąć, staniesz się nerwowy, stracisz pewność siebie i zaatakujesz bez planu, pokazując swoje słabe punkty, i ostatecznie przegrasz walkę. Kluczem do wykrycia słabych punktów przeciwnika jest znalezienie ich w pierwszym kontakcie w jego budowie, wytrzymałości i i refleksie/odruchach od pierwszych kilku kontaktów. Po tym możesz zadecydować o właściwej strategii.

Unikaj bycia biernym.

Na wojnie priorytetem jest starcie nieprzyjaciela w proch, chronienie siebie ma drugorzędne znaczenie. Tylko przez pokonanie wrogów, możliwe jest skuteczne bronienie siebie. Na przykład twój przeciwnik jest wyższy i porusza się szybko. Na domiar złego nie jesteś tak dobry jak on. W sposób oczywisty, jesteś na słabszej pozycji. Jeśli zdecydujesz się na radzenie sobie z przeciwnikiem poprzez skupienie się na obronie, dasz mu więcej inicjatywy, pozwalając mu na pełne wykorzystanie jego silnych stron. Rezultat nie może być inny niż pewna porażka. Więc od samego początku powinieneś atakować we wszystkich kierunkach bez ostrzeżenia. Każdy atak powinien być szybki i pełen sił, nie zostawiający mu szansy na kontratak i sprawiający, że nie możliwe staje się wykorzystanie jego mocnych stron. Wtedy masz możliwość odwrócenia sytuacji i odniesienie zwycięstwa w sytuacji, gdy przegrana wydawała się nieunikniona.

Siej zamęt na wschodzie, atakuj na zachodzie.

Aby osiągnąć zwycięstwo w sparingu, musisz zwabić przeciwnika, zmylić go wysyłając fałszywy przekaz i wziąć go przez zaskoczenie. To ważna metoda obracania słabych stron w mocne. To oznacza, zmyłkę żeby zrobić zamęt na wschodzie, gdy prawdziwe uderzenie jest kierowane na zachód. Żeby ta sztuczka działała, musisz ukryć prawdziwy atak wewnątrz fałszywego, aby przeciwnik uwierzył, że jest prawdziwe zagrożenie. Jeśli twój fałszywy atak nie wygląda na prawdziwy, twój prawdziwy także zawiedzie. Na przykład, jeśli atak z lewej służy zmyleniu, a prawdziwy jest kierowany z prawej, wtedy powinieneś robić, co tylko można, aby przyciągnąć uwagę przeciwnika twoim natarciem z lewej, odciągając jego obronę od prawej strony, a wtedy zrealizować szybki atak z prawej. W celu skutecznego mylenia, musimy ćwiczyć fałszywe ataki na określonych częściach ciała przeciwnika, aby ćwiczyć wszystkie ataki, żeby poruszały się po najkrótszych ścieżkach i po najmniejszych okręgach. Nie powinniśmy również dawać do zrozumienia, co zamierzamy zrobić poprzez nasz wyraz twarzy. Takie znaki mogą ostrzec przeciwnika i mogą zaowocować zaskakującym atakiem z jego strony. Z drugiej strony, możemy użyć znaków, żeby zmylić przeciwnika. Na przykład, za pierwszym razem patrzysz na lewą stronę przeciwnika, ale atakujesz z prawej, za drugim możesz patrzeć na prawą stroną, ale tym razem atakujesz również z prawej. Przeciwnik po skosztowaniu pierwszego fałszywego ataku, pomyśli, że potencjalny atak nadejdzie tym razem z lewej. Ale może otrzymać cios z prawej. To właśnie nazywamy "atakiem tam gdzie nie ma obrony" .

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.