magazyn Świat Nei Jia
NR 38 (PAŹDZIERNIK 2004)

Kino

"NEW POLICE STORY" ("POLICE STORY 5")
Tomasz Grycan

"New Police Story" jest dość brutalną historią jak na produkcje Jackie Chana, no ale cóż, w takich żyjemy teraz czasach i kino musi pokazać obecną pełną zwariowanej przemocy rzeczywistość. Film rozpoczyna się od zuchwałego napadu na bank. Zaraz po otwarciu sejfu, włamywacze dają ochraniarzowi telefon komórkowy i karzą zadzwonić na policję. Kiedy przed budynek podjeżdżają struże prawa, dostają się w krzyżowy ogień bandytów, którzy czekali na nich z karabinami maszynowymi. Ginie wielu zaskoczonych policjantów, a włamywacze bezkarnie uciekają. Szybko okazuje się, że napad na bank jest częścią nowej gry, w której za zabicie każdego funkcjonariusza oraz w zależności od jego rangi, przyznawana jest odpowiednia ilość punktów. Do złapania brutalnych bandytów zostaje skierowany inspektor Wing, jeden z najlepszych policjantów w Hong Kongu.

Jackie Chan w wielu ostatnich wywiadach często wspominał, że ma już dość komediowych filmów Kung Fu i męczy go zaszufladkowanie tylko do tego typu ról. Mówił, że bardzo chciałby zagrać coś poważniejszego i wyjść poza oklepany schemat. Najnowsza, piąta już część "Policyjnej opowieści" jest chyba pierwszą próbą zrobienia czegoś w tym kierunku. Tym razem to typowy film akcji i ma on całkiem inny klimat niż pozostałe części tego cyklu. To co się nie zmieniło, to żywe tempo wydarzeń oraz jak zwykle sporo niesamowitych popisów zręczności aktorów.

 

Upływ czasu robi swoje i coraz bardziej widać, że i Jackie Chan mu ulega. Jest wciąż w świetnej formie, ale nie jest to już to co dawniej. Czy tego chce czy nie, będzie musiał powoli zmienić repertuar, bo coraz trudniej będzie mu wiarygodnie wygrywać z młodszymi na ekranie.

Obsada:
Jackie Chan = inspektor Wing
Nicholas Tse = Frank
Charlie Yeung = Ho Yee
Charlene Choi = Sa Sa
Daniel Wu = Joe
Dave Wong = Sam
Rongguang Yu = Kwan
Coco Chiang = Sue
Terence Yin = Ogień
Hayama Go = Max
Andy On = Tin Tin
Steve Cheung = Zielony
Kai Chi Liu = inspektor Tai
Kenny Kwan = Czerwony
Carl Wu = Rocky
 
reżyser = Benny Chan
scenariusz = Alan Yuen

Oryginalny tytuł:
"San ging chaat goo si"

Gatunek:
akcja

Produkcja:
Hong Kong, 2004

Internet:
http://newpolicestory.jce.com.hk/

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.