Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 18 (CZERWIEC 2001)

Mi Zong Quan

SEKRETNY STYL W POLSCE
Marek Flisikowski

Artykuł został udostępniony przez Tomasza Zawidzkiego (tomaszkf@poczta.onet.pl)

Każdy z nas rozczytywał się w książkach o przygodach Robin Hood'a. Teraz ogląda się filmy. Nie wielu jednak wie, że analogicznie jak w kulturze europejskiej, tak i w kulturze chińskiej egzystuje podobna postać. Człowiekiem tym jest Yan Qing z powieści pt. "Opowieści znad brzegów rzek". Podobnie jak Robin Hood miał swoją bandę w Sherwood, tak i Yan Qing miał ją na górze Ling Po Shan. Obu znano jako dobrych rozbójników i banitów. Obaj byli też łucznikami, lecz Yan Qing miał pewną przewagę nad swym europejskim odpowiednikiem. Stworzył on bowiem Yan Qing Shen Chwei - Magiczną pięść Yan Qing'a. Jest to styl prosty, będący bardzo zwodniczym w swej prostocie. Korzenie stylu sięgają Hrabstwa Cang Zhou w Chinach. Styl Yan Qing Quan figuruje również pod nazwą Mi Zong Quan (Zaginiony Szlak, Zagubiony Ślad, Sekretny Styl), gdyż uczniowie Yan Qing'a utrzymywali twórcę stylu w tajemnicy. W czasie swoich badań odnalazłem około dwudziestu sposobów zapisu Mi Zong Quan. W samych Chinach gniazdem Mi Zong jest miasto Cang Zhou. Styl ten posiada wiele gałęzi. Kompletna wersja zawiera od trzech do stu form. Wyróżnić możemy formy pustej dłoni, z bronią i w parach.

W czasach dynastii Ming nie mówiło się o tym, czy o tamtym stylu. Nie mówiło się nawet o tej, czy innej szkole. Reprezentowało się po prostu danego nauczyciela. Ćwiczyło się Wu Shu, Kung Fu, Fu Qi itp. Do najbardziej znanych mistrzów Zaginionego Szlaku należy Huo Yuan Jia. Stworzył on organizację Ching Wu, gdzie nauczane były cztery style: Er Hang, Faan Zi Ying Zhao Quan (nauczany przez mistrza Chen Zhi Ching'a), Qu Xing Tang Lang Quan (nauczany przez mistrza Lo Kuan Yu) i Wu styl Taiji Quan (nauczany przez mistrza Wu Jen Quan).

Huo Yuan Jia

Mistrz Huo Yuan Jia.

Mimo, że mistrz Huo założył organizację Ching Wu, nie nauczał w niej Mi Zong. Wiem, że stylu Mi Zong nauczył tylko jedną osobę. Był to jego syn.

Jeśli chodzi o pochodzenie gałęzi Mi Zong Lo Han mistrza Yip Yu Ting, to istnieje pewna niezgodność. Mistrz Yip Yu Ting powołuje się co prawda na mistrza Huo Yuan Jia. Nie wiadomo jednak, czy był on jego uczniem, gdyż Huo Yuan Jia zmarł w 1910 r., a Yip Yu Ting ponoć uczył się u niego w latach 30-tych. Mistrz Yip Yu Ting rozpowszechnił styl w USA i połączył go z ćwiczonym przez siebie stylem Lo Han Quan. W ten sposób powstał Mi Zong Lo Han Quan.

Mimo, że wszyscy słyszeli o Yan Qing Quan lub Mi Zong Quan, to faktycznie niewiele osób widziało ten styl, nie mówiąc już o sposobie jego wykorzystania w walce. Na pewno większość środowisk Kung Fu zna historię Huo Yuan Chia.

W czasie długotrwałych poszukiwań i pukania do różnych drzwi, próbując znaleźć dobrego nauczyciela stylu Zagubionego Śladu - natknąłem się wreszcie po długich staraniach na słynnego Mistrza Adama Chi Hsu, który zgodził się nauczyć mnie Mi Zong w wersji Mistrza Zhang Yao Ting'a.

Mistrz Adam Chi Hsu

Mistrz Adam Chi Hsu.

Po rocznym zgrywaniu terminów pojechałem na Tajwan. Po obejrzeniu moich umiejętności mistrz zgodził się nauczyć mnie Mi Zong i zostałem jego przedstawicielem na Polskę w tym stylu.

Marek Flisikowski Marek Flisikowski Marek Flisikowski

Marek Flisikowski.

Artykuł ukazał się w magazynie "Samuraj" nr 2 (22)'99

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.