magazyn Świat Nei Jia
NR 49 (LIPIEC 2012)

ODBYŁY SIĘ PIERWSZE TRENINGI SYSTEMY
Przemysław Koryciński

Polscy instruktorzy z PASW poprowadzili pierwsze warsztaty z rosyjskiego systemu walki Systemy. Adepci przez siedem godzin pracowali nad istotą Systemy, właściwym oddechem, koordynacją ruchową i sekwencją przyjmowania i zadawania ciosów.

Warsztaty odbyły się na warszawskiej Pradze. Pomysł, by zorganizować profesjonalne szkolenia w Polsce zrodził się dzięki kilkuletniej współpracy Polskich instruktorów z przedstawicielami Systemy z Rosji i Czech. Szkolenia poprowadzili Zbigniew Syc, pierwszy oficjalny instruktor Systemy w Polsce, Marek Talarek główny koordynator PASW i Systemy na Mazowszu, Mariusz Fabijański i Paweł Marczykowski.

W pierwszych warsztatach wzięło udział 15 osób. Po rozgrzewce (biegi, praca z oddechem) odbyły się ćwiczenia rozciągające, wzmacniające i zwiększające giętkość i elastyczność ciała. Ćwiczenia wykonywano pojedynczo, w parach lub w większych grupach: - W trakcie ćwiczeń wstępnych uczestnicy szkolenia cały czas pracowali nad właściwym oddechem, który w Systemie jest podstawą. Oddech kontroluje rytm naszego ciała i ciągłość ruchu, pozwala go wydłużyć lub skracać, zatrzymuje lub wyzwala energię, nadaje tempo naszej pracy - tłumaczył Marek Talarek. - Takich ćwiczeń było kilkadziesiąt, każdemu z ćwiczących Systemę poświęciliśmy indywidualnie czas, ponieważ techniki należy wykonywać powoli i dokładnie według predyspozycji ćwiczących. Każdy z uczestników warsztatów starał się przeczuć reakcję partnera i zsynchronizować z nim swoje działania - dodał instruktor z PASW.

Po ćwiczeniach rozgrzewających grupa rozpoczęła pracę nad techniką Systemy: ruch w stronę partnera był bodźcem inspirującym go do reakcji. Reakcja ta, stała się kontynuacją ruchu poprzednika. Kolejne zadania miały na celu łączenie ruchów w sekwencje, serie i płynnie składane akcje. - Systematycznie dołączaliśmy zadania techniczne, te ściśle związane z walką: wytrącenia przeciwnika z równowagi, dźwignie, kopnięcia, podcięcia, obalenia. Ćwiczenia wykonywaliśmy powoli, ponieważ liczyła się dokładność, co w konsekwencji przekłada się na końcowy efekt. Po przerwie skoncentrowaliśmy się nad przyjmowaniem i zadawaniem ciosów. W Systemie wyglądają one zupełnie inaczej niż w większości sztuk walki. Nie wymagają stalowych mięśni, twardych bloków i mocnych uderzeń, tylko intuicyjnego reagowania na kierunek, siłę i energię ruchu przeciwnika - mówił Marek Talarek.

Kolejne szkolenie z systemy pod okiem Polskich instruktorów z PASW odbędzie się na początku marca.

FOT: Polscy instruktorzy z PASW poprowadzili pierwsze warsztaty z rosyjskiej Systemy.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.