Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 17 (KWIECIEŃ 2001)

Broń w systemie Modliszki

SZABLA - DAO
Sławomir Milczarek

mantis@firma.pl

Szabla (dao) nazywana jest często marszałkiem wszystkich broni. Szabli używa praktycznie każdy styl kung fu. Istnieje wiele rodzajów szabli. Nie do końca znana jest dokładna data powstania szabli, prawdopodobnie została ona skonstruowana w okresie dynastii Shang (1766 - 1122 r. p.n.e.).

Budowa szabli zależała od regionu, technik czy też indywidualnych preferencji używającego. Jednak większość szabli (dao) miała budowę podobną do siebie.

dao

Przykładowe rodzaje dao.

Ostrze szabli wykonane było ze stali. Szeroka głownia było ostra tylko z jednej strony za wyjątkiem krótkiego odcinka na końcu ostrza, który był ostry z obu stron. Druga tępa służyła głównie blokowaniu i odbijaniu broni przeciwnika. Wzdłuż głowni po obu stronach wykonane było wyżłobienie w kształcie rowka, tak aby wyrównywać ciśnienie krwi w momencie zadawania pchnięcia czy cięcia oraz aby ułatwić odpływ krwi. Najostrzejsza była zawsze jedna trzecia (górna część) ostrza.

Szeroka i wygięta głownia oraz wygięcie rękojeści do przodu jednoznacznie określają techniki jakimi możemy posługiwać się walcząc szablą (dao). Taka budowa pozwalała przy cięciu wyzwolić dużą siłę. Szerokie ostrze trochę utrudniało zadawanie pchnięć w odróżnieniu od szabli spotykanych w Europie. Podstawowe techniki posługiwania się szablą to: parowanie, blokowanie, odbicie jelcem, cięcie, rąbnięcie, przebijanie, pchnięcie. Ruchy w formie z szablą wykonuje się obszernie przy cięciach wkładamy się całego ciała. Ponieważ taki mocny ruch może ćwiczącego wytrącić z równowagi dla przeciwwagi używamy drugiej ręki. Forma z szablą wzmacnia siłę rąk i nadgarstków oraz poprawia pracę całego ciała. Na północy Chin używano znacznie dłuższych i lżejszych szabel niż na południu. Na końcu rękojeści często zawieszane były różnokolorowe chusty, które miały mylić i dezorientować przeciwnika.

dao

Podwójna szabla kontra włócznia.

W stylu Siedmiogwiezdnej Modliszki (przekaz mistrza Yu Tianchenga z Yantai) ćwiczymy tylko jedną formę z szablą jest to Yan Qing Dao. Według przekazu mistrza Lee Kam Winga z Hongkongu ćwiczone są dwie formy z szablą Yan Qing Dao i Ba Gua Dan Dao. Jednak oryginalną formą z szablą systemu tang lang men jest tylko Yan Qing Dao (czyli szabla mistrza Yan Qing). Forma ta szczególnie według przekazu z Yantai uważana jest za jedną z ważniejszych form tang lang men i nie jest uczona powszechnie.

Często w pochwie zamiast jednej szabli (dao) znajdowały się dwie szable (shuang dao), z których każda miała tylko połowę tarczowatego jelca - tak aby złożone wyglądały jak jedna. Walczący nimi żołnierz mógł dla niepoznaki wykonać kilka ruchów jedną ręką, aby następnie przełożyć jedną szablę do drugiej ręki i zaskoczyć tym swojego przeciwnika. Najczęściej jednej z szabel używa się do blokowania a drugiej do wykonania cięcia. W obu przekazach qi xing tang lang z Yantai i Hongkongu mamy techniki z użyciem podwójnej szabli więcej form jest w przekazie mistrza Lee Kam Winga.

dao

Technika z formy Yan Qing Dao.

Szabla tak jak i miecz (jian) otaczana była szacunkiem. Nadawano jej honorowe imiona a pewne egzemplarze (kultowe) noszono tylko przy okazji wielkich świąt. Szabla symbolizowała siłę fizyczną. Szabla była uważana za atrybut władzy cesarskiej dlatego też nosili ją dworscy żołnierze. Ponieważ szabla jest głównie bronią defensywną często była bronią drugiej linii i używano jej po stracie broni głównej.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.