magazyn Świat Nei Jia
NR 41 (GRUDZIEŃ 2005)

plakatKino

"THE TAI CHI MASTER"
Tomasz Grycan

Miliony ludzi ćwiczy taiji (tai chi) na całym świecie. Obecnie najbardziej popularnym stylem jest Yang. Jego twórcą był Yang Luchan żyjący w XIX wieku. Istnieje wiele różnych wersji życiorysu tego znamienitego mistrza sztuk walki i ta opowieść raczej nie przyczyni się do wyjaśnienia prawdy o nim. Fabuła filmu nie ma zbyt wiele wspólnego z prawdziwymi historycznymi wydarzeniami i jest po prostu bajką ze słynnym bohaterem.

Historia opowiedziana w "The Tai Chi Master" ukazuje młodzieńcze lata Yang Luchana (w tej roli wystąpił Jacky Wu), kiedy uczył się stylu Chen u mistrza Chen Changxinga, a następnie stworzył swój własny system, nazywany później od jego nazwiska Yang.

Choć sceny walk nie są nazbyt realistyczne, to jednak bardzo dobrze opracowane i znakomicie oddają klimat zasad taijiquan. Rzadko można oglądać w kinie pojedynki kręcone w ten sposób i na pewno warto obejrzeć je kilka razy.

Popularność serialu telewizyjnego "Mistrz Tai Chi" doprowadziła do powstania jego wersji kinowej. Film powinni obejrzeć nie tylko ćwiczący taiji. Historia wojownika "miękkiego stylu" może zainspirować także przedstawicieli innych sztuk walki.

Obsada:
Jacky Wu
Billy Chow
Chan Hoi
Yue Hoi
Kara Hui
Ng Jing
Wong Kwun
Hey-Tai Man
Lan Shun
Tak-Mau Sun
Heung-Tung Tsui
Sun Wong
Kit-Mui Yeung
Amy Fan Yik-Meng
 
reżyseria = Yuen Wo Ping, Yip Chiu-Yee, Lee Kin-Wu
scenariusz = Wing-Fai Wong
producenci = Wai-Fai Pak, King-Fai Siu

Produkcja:
Chiny, 2005

Gatunek:
akcja

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.