Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 24 (CZERWIEC 2002)

Style walki prowincji Fujian

HU QUAN - STYL TYGRYSA W KUNG FU
Sławomir Pawłowski

luohan@poczta.wp.pl
Gdyńska Szkoła Shaolin Kung Fu

Historia przekazu:

Styl tygrysa reprezentuje jeden z pięciu kształtów pięści używanych w południowo chińskich systemach kung fu.
Za panowania cesarza Cien Long z dynastii Qing, Li Yuen Zhu z miejscowości Yung Kang zebrał ruchy imitujące skradającego się, poszukującego pożywienia, biegnącego, skaczącego i rzucającego się na swoją ofiarę tygrysa, tworząc z nich styl Tygrysa kung fu. Przekazał on styl Li Shao-Bei, który po opanowaniu go założył własną szkołę tego boksu w Fuzhou. Ten z czasem przekazał go Zhou Zhy He z miejscowości Yue Hou, a Zhou przekazał go Jin Shy Tien, ten z kolei przekazał go Liu Bao Dan, a Liu panu Zhan Tien Shy, który wśród wielu uczniów wykształcił w tym stylu w Fuzhou Zhang Tian-Ci i Tao Jian - obecnych spadkobierców stylu.

W 1877 roku Japończyk Liu Jiou Ren podczas pobytu w Fuzhou przypadkiem spotkał tam Zhou Zhy He. Uznając jego mistrzostwo w boksie Tygrysa poprosił o nauczanie. Po przyjęciu na ucznia, studiował u niego przez ponad trzynaście lat, a gdy w roku 1910 powrócił do Japonii, połączył techniki stylu Tygrysa z ludowymi, rdzennymi metodami walki Japończyków, tworząc nowy styl walki "pustych rąk" o nazwie Ti Liou Gun Shou Dao, który do chwili obecnej rozpowszechnił się w wielu krajach świata.

"Tygrys przeciwko modliszce" Sławomir Pawłowski i Fashi-Shi Xingzhi
(zdjęcie wykonano na terenie klasztoru Shaolin).

Charakterystyka stylu

Boks Tygrysa powstał z naśladownictwa ruchów tego zwierzęcia, dlatego praktyk tej sztuki samą swą postawą musi sprawiać wrażenie bardzo groźnego, a jego techniki muszą być twarde i mocne. Powiada się, że ćwiczący w trakcie wyładowania siły zaciska szczęki, aż trzeszczą Zęby, posiada straszny, dziki wzrok, jest jak głodny tygrys schodzący z góry. Inne chińskie porzekadło mówi, że tygrys schodzi z góry w dolinę aby zabić, albo nie schodzi wcale, co wyraziście oddaje naturę i ducha tego zwierzęcia. Praktyk powinien być, niczym tygrys wychodzący nocą z lasu, wyglądający, jakby był królem zwierząt, tworząc atmosferę zagrożenia, strachu i niepokoju wśród wszystkich innych istot, a atakować jak głodny tygrys rzucający się na kozę.

Z zamierzeń umysłu (Yi) powstaje siła ducha (Shen), a siła fizyczna (Li) rodzi się wraz z głębokim oddechem. W trakcie treningu należy wraz z wydechem naprężyć ciało, barki powinny być twarde, a odcinek krzyżowy silny. Moc jest skumulowana pod pachami. W czasie wykonywania techniki energia Chi przepływa nieprzerwanie przez ciało, nie wyczerpując swych zapasów. Ćwiczący porusza się w określonych pozycjach z groźnym wzrokiem, uderzając dłońmi, niby zły tygrys wychodzący z lasu z wściekłością drapiący pazurami powierzchnię skały. W stylu przeważają techniki ręczne, uzależnione od postawy ciała (Ji Shou), tworząc pięć zmiennych kształtów pięści i dłoni. W trakcie walki zadaje się przeważnie silne i twarde uderzenia.

Często stosuje się techniki „tygrysich pazurów”, gdyż umożliwiają one oprócz uderzeń także chwyty, szarpnięcia, a przede wszystkim silne uciski na sploty nerwowe i celne uderzenia palcami na punkty witalne przeciwnika.

Posąg shaolińskiego mnicha praktykującego styl tygrysa (po lewej)
oraz Tadeusz Mallek prezentujący na terenie klasztoru Shaolin
technikę z formy "36 Rąk" stylu tygrysa z prowincji Fujian.

Technika stylu wymaga stosowania głębokich wdechów i wydechów, w miarę potrzeby przechodzących w żywe lecz swobodne i naturalne oddechy, połączone z okrzykami. W stylu wykorzystuje się trzynaście pozycji nożnych, z których za najważniejsze uważa się Gong-Bu i Shuang-Gong.

Tadeusz Mallek dopracowujący w Fuzhou niuanse pierwszej formy
stylu tygrysa "San Zhan" pod okiem Mistrza Li Zhai Ming.

Najważniejszym zadaniem rąk jest tzw. "zamykanie bramy" przy ścisłej współpracy nóg, umożliwiających zbliżenie się do przeciwnika.

Sławomir Pawłowski na terenie parku Ritan w Pekinie.

Wewnętrzna siła (Nei jing) wymaga niskiego przeponowego oddechu, opuszczonego aż do Dan-Tien, siłą woli wykształca się wtedy energię Chi, a z energii Chi wzbudza się jing, który za sprawą pracy umysłu emanuje, opanowując stopniowo punkty całego ciała, umożliwiając wytworzenie go w dowolnej jego części. Oddech budzi jing i rozprowadza go po całym ciele. W trakcie ruchu kładzie się nacisk na połączenie tzw. „sześciu harmonii” w jedno. Te sześć harmonii to:
Trzy zewnętrzne harmonie: Shen, Ji, Ma (ciało, treść, postawa)
Trzy wewnętrzne harmonie: Jing, Chi, Shen (jing, energia i duch). Użyte dwa razy słowo Shen posiada odrębną pisownię i akcent, oznaczając raz - ciało, a w drugim przypadku ducha (przyp. aut.)

Posągi Luohanów w jednym z pawilonów klasztoru Shaolin.
Pierwsza postać z prawej w pozycji tygrysa.

Formy stylu:

San-Jan (trzy walki), Sy Men (Cztery bramy), Wu Ji (Pięć postaw), Ba Fen (osiem zamknięć wrót), Gan Gua (Próg trygramu), San Shy Liou Shou (Forma 36 rąk), Yi Bai Lin Ba Shy (Forma 108 technik), San Zhan Zuei Tuei Da (trzy walki maczugami przez dwie osoby - tj. forma podwójna), Wu Bu Tou Tui Lien (Forma pięciu kroków ćwicząc techniki głowy).

Jedna z wielu technik wzorowana na ruchach tygrysa
występująca w stylu Shaolin Luohan Quan.
Zdjęcie wykonano na terenie parku RITAN w Pekinie.

Podsumowanie

Techniki wzorujące się na ruchach tygrysa możemy znaleźć w wielu systemach kung fu, zarówno tzw. północnych, jak i południowych. W niektórych stylach, jak np. Hung-Gar, czy Hu Long Pai - techniki tygrysa są podstawą stylu, w innych, jak Shaolin Wu Xing Quan, Chow Gar, Luohan Quan czy Hung Kuen są częścią zróżnicowanego technicznie systemu. Niezaprzeczalnie jednak, właśnie duch tygrysa często decyduje o zwycięstwie, bez względu na styl, jaki ćwiczymy.
Chętnych do pogłębienia swoich informacji nt. stylu Tygrysa odsyłam do książki Dariusza Muraszko pt. Kung-Fu Hu Long Pai-Hu Quan Pięść Tygrysa, wyd. Słupsk 1994 rok.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.