magazyn Świat Nei Jia
NR 35 (KWIECIEŃ 2004)
SPECJALNE JUBILEUSZOWE WYDANIE

POPRZEZ TRENING UMYSŁOWY DO MISTRZOSTWA - CZ. II
Dariusz Nowicki

Pozwól, aby Twoje marzenia stały się rzeczywistością

Kto z nas nic marzył o osiągnięciu nadzwyczajnej sprawności i perfekcji w wybranej przez siebie sztuce walki, lub leż o zwycięstwie w wysokiej rangi zawodach. Niestety, wiąże się to z niezwykle ciężkim, intensywnym i systematycznym treningiem a na to nie zawsze starcza nam motywacji.

Motywacja w tym ujęciu jest wewnętrzną siłą, aktywizującą nas do działania i podejmowania wysiłku mającego na celu realizację naszych marzeń poprzez osiągnięcie upragnionego celu. Wiąże się ona z potrzebą osiągnięć, polegającą na stałym, codziennym dążeniu do doskonałości.

Najskuteczniejszym sposobem, mającym za zadanie utrzymywanie motywacji na odpowiednim poziomie i wzbudzanie potrzeby osiągnięć, jest technika wytyczania celów do realizacji. Oczywiście ktoś może powiedzieć, że to nic nowego. Mówisz sobie co chcesz osiągnąć a następnie podejmujesz odpowiednie działanie i osiągasz cel. W rzeczywistości nie jest to takie proste, gdyż po takiej decyzji, najczęściej przerywamy naszą aktywność przed osiągnięciem celu, albo nie pracujemy dostatecznie ciężko, aby cel osiągnąć, tak więc ponownie pojawia się problem odpowiedniego poziomu motywacji. Aby cel skutecznie motywował nas do działania, musi spełniać pewne warunki.

Po pierwsze. Twój cel powinien być wybrany przez Ciebie lub też wspólnie z Twoim trenerem (nauczycielem) oraz świadomie przez Ciebie zaakceptowany.

Po drugie. Twój cel musi być realistyczny. Oznacza to, że możesz go osiągnąć, chociaż w niewielkim stopniu powinien on przekraczać Twoje aktualne możliwości, aby mobilizował Cię do większej pracy.

Po trzecie, cel ten powinien być jasno i prosto sformułowany w konkretnej i wymiernej formie. Przykładowo, nie wystarczy powiedzieć: "moim celem jest poprawienie wydolności fizycznej". Powinieneś raczej jasno określić konkretny rezultat w danym teście wydolnościowym lub też w danym ćwiczeniu fizycznym (np. czas biegu na określonym dystansie lub liczbę powtórzeń danego ćwiczenia siłowego). Oczywiście w niektórych przypadkach sformułowanie konkretnego celu może być trudne, gdyż w sztukach i sportach walki zdefiniowanie zwycięstwa nie może być dokonane za pomocą liczb, jak ma to miejsce w lekkiej atletyce lub podnoszeniu ciężarów. Ale możesz określić jakiś stopień przygotowania kondycyjnego powinieneś osiągnąć oraz jakie techniki musisz opanować w obronie i ataku, aby zwiększyć prawdopodobieństwo zwycięstwa. Eksperymenty wykazują, że tak określone cele są znacznie bardziej mobilizujące, niż cele w rodzaju "zrobię wszystko, na co mnie stać".

Następnym krokiem jest określenie czasu, w jakim chcesz osiągnąć swój cel oraz celów etapowych, wiodących do celu głównego. Na przykład, jeżeli pracujesz nad gibkością. To możesz określić, o ile centymetrów tygodniowo chcesz zwiększyć zasięg nóg w siadzie rozkrocznym. Cele etapowe odgrywają rolę w podtrzymywaniu motywacji, gdyż osiągasz je w krótkim czasie a zadowolenie z ich osiągnięcia wzmacnia (nagradza) Twoja chęć do dalszej pracy nad sobą. Załóżmy że precyzyjnie sformułowałeś cel główny i cele etapowe. Akceptujesz je, gdyż są realne do osiągnięcia. Czy to już wszystko? Okazuje się że nie! Liczne badania wykazały, że cele będą oddziaływały znacznie bardziej mobilizująco, jeżeli zostaną przez ciebie zapisane. Mechanizm ten można wytłumaczyć następująco: pozostaje dokument Twojej umowy z samym sobą, dokument na tyle ważny, że wpływa na Ciebie nie tylko na poziomie świadomości, ale również podświadomości. Dzięki temu większość Twoich działań jest ukierunkowana na osiągnięcie wyznaczonego celu nawet wtedy, gdy pozornie nie zdajesz sobie z tego sprawy.

Być może powyższe rozważania wydają się nieco skomplikowane oraz niepraktyczne i niemożliwe do zastosowania w treningu sportowym a już na pewno w treningu tradycyjnym. Ale zauważ, że tradycyjny system stopni w sztukach walki spełnia większość warunków prawidłowego wyznaczania celów. Pojęcie mistrzostwa wiąże się ze ściśle określonymi wymaganiami egzaminacyjnymi, a droga do upragnionego czarnego pasa podzielona jest na kilka etapów, oznaczonych pasami różnego koloru.

Oczywiście zastosowanie tej metody nie gwarantuje w stu procentach, że każdy zawsze osiągnie wytyczony cel, ale wyznaczenie go zwiększa prawdopodobieństwo zrealizowania marzenia.

Pozostaje Ci tyko pozwolić na to, aby Twoje marzenia stały się rzeczywistością.

Artykuł ukazał się w czasopiśmie "Wojownik" nr 1 (styczen) 1992.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.