Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 13 (SIERPIEŃ 2000)

Początek drogi

METODY UTWARDZANIA
Sławomir Pawłowski

(Gdyńska Szkoła Shaolin Kung Fu)

Efektywność akcji technicznych Kung Fu zależna jest od wielu aspektów, jakie zawiera w sobie trening tej sztuki walki. Wiele zależy od przygotowania własnego ciała, strategii walki, a nie jedynie od poprawności technicznej. Tradycyjny trening Shaolinu zawiera w sobie specyficzne ćwiczenia mające na celu wzmocnienie i uczynienie odpornymi na urazy niektórych części swojego ciała. System Shaolin Luohan wykorzystuje kilka metod treningowych przygotowujących wszechstronnie organizm praktyka do bezkontuzyjnego przyjęcia uderzenia przeciwnika poprzez stopniowe zwiększanie tolerancji organizmu na bodźce bólowe. Oto niektóre z nich:

Metody utwardzania obejmują wszystkie obszary ludzkiego organizmu, nawet okolice pachwiny, na którą mnisi Shaolinu potrafili przyjmować uderzenia bądź kopnięcia z pełną siłą, bez żadnego urazu. Wzmacniając okolice piszczeli i stóp, tradycyjnie w pierwszym etapie ćwiczenia owijano kości goleniowe trzciną, po czym trenowano w takich "ochraniaczach" kilkanaście minut, zdejmowano je, a na obite rejony nóg stosowano odpowiednie lekarstwa. W miarę zaawansowania trzcinę zastępowano kawałkami drewna, aż do osiągnięcia stanu nie chronionej kończyny nie odczuwającej bólu i mogącej bez urazu przyjąć silne uderzenie. W obecnych latach nacisk na hartowanie podudzi stosują w swym treningu powszechnie Thai-bokserzy. Trening kolan i barków w Kung Fu przeprowadza się z użyciem worka piachu oraz odpowiedniego lekarstwa likwidującego powstające na początku   stłuczenia.   Nadgarstki wzmacniane są poprzez nawijanie oburącz na okrągły kij trzymany poziomo sznur z ciężarkiem na końcu a także poprzez robienie tzw. "pompek" na nadgarstkach. W czasie ćwiczenia nawijania szura z ciężarkiem należy trzymać łokcie blisko siebie. Trening Shaolinu wykorzystuje również metodę hartowania oczu, wzmacniania bystrości i szybkości postrzegania, jak i jego obszaru. Sztukę tą doceniono na przestrzeni wieków i w innych sztukach walki. Wielki mistrz i strateg walki mieczem - Japończyk Miyamoto Musashi w swym dziele "Go Rin No Sho" - czyli "Księga w pięciu zwojach-pierścieniach" stwierdza: "Spojrzenie powinno być duże i szerokie. W strategii trzeba znać ruchy mieczy wroga i nie rozpraszać uwagi na te jego ruchy, które nie mają znaczenia. Rzeczą konieczną w strategii jest zdolność widzenia po bokach bez poruszania gałkami ocznymi. Nieprędko opanujesz tę umiejętność, używaj tego spojrzenia w codziennym życiu i nie zmieniaj go, cokolwiek by się działo".

Shaolin Kung Fu poświęcając treningowi oczu wiele uwagi uczy jak wzmocnić oczy, by uchronić się przed oślepnięciem w razie otrzymania uderzenia, rozwinąć refleks, szybkość i bystrość postrzegania.

Trening Shaolinu wykorzystuje także inne metody utwardzania. Powszechnie znaną jest metoda uderzenia w przymocowany do ściany 1000 kartkowy plik papieru. Z biegiem czasu poszczególne kartki ulegały zniszczeniu, tak, że w końcu praktyk uderzał w goły mur. Wśród ćwiczeń utwardzających ćwiczonych w parach stosuje się naprzemienne zadawanie i przyjmowanie na określone rejony ciała lekkich uderzeń (np. kopnięcia po łuku) np. na zewnętrzną stronę uda, na żebra, mięśnie brzucha i pleców. Ćwiczenie to praktycy Shaolinu wykonują uderzając na zaawansowanym poziomie partnera ćwiczeń drewnianą belą, potrójnym cepem lub po prostu wzmacniając siłę zadawanych uderzeń wraz ze wzrostem odporności na ból i urazy organizmu partnera. Klatkę piersiową hartuje się uderzając naprzemiennie prawą lub lewą stroną klatki piersiowej o pionowy bal. Tradycyjnie uderzano nagą klatką piersiową o rosnące drzewo. Mnisi Shaolin trenując systematycznie przez wiele lat w końcowym etapie osiągali stan nie odczuwania bólu zadawanego za pomocą kopnięć lub uderzeń nawet na punkty witalne ciała (jak np. Bai-Hui). Przy spotkaniu się w realnych warunkach walki dwóch przeciwników o tych samych umiejętnościach technicznych, siłowych, strategicznych i kondycyjnych właśnie wszechstronne przygotowanie utwardzające ciało pozwala przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę.

Rozmawiając ze swoim nauczycielem na temat Shaolin Luohan, opowiadał mi kiedyś o swoim mistrzu - mnichu z klasztoru Shaolin nazywającym się Wu Hai (to znaczy Spokojne Morze). Ten mistrz Luohan posiadał tak dalece hart ciała, że mógł przyjąć bez urazu dowolnej siły i techniki cios na każdy rejon swego ciała. Uderzano go nawet dla sprawdzenia granic wytrzymałości żelaznym prętem - w tym w szyję, głowę, pachwinę - bez efektu. Dla tego mistrza Kung Fu, religia i życie stały się jednym procesem, nawet spał, a właściwie drzemał w medytacji przez wiele lat siedząc w pozycji lotosu, nie potrafiąc spać w pozycji leżącej.

Na zakończenie warto zauważyć, że proces utwardzania zawsze musi być prowadzony pod okiem wykwalifikowanego eksperta z użyciem odpowiednich medykamentów dla zneutralizowania negatywnych skutków w/w metod treningowych. Samowolna praktyka nie przyniesie spodziewanego efektu, istnieje za to duże prawdopodobieństwo kontuzji.

W wielu szkołach Kung Fu jako trening utwardzający przedramienia stosuje się naprzemienne wykonywanie w parach ćwiczebnych w pozycji klepsydry bądź jeźdźca kombinacji dwóch lub trzech bloków blokując jednocześnie prawo lub lewostronnie w w/w kombinacjach po kilkadziesiąt powtórzeń. Uboczny efekt utwardzania daje również dynamiczny trening na manekinie stosowany w wielu stylach Kung Fu, w czasie którego kontakt przedramion praktyka z drewnianymi kończynami przyrządu daje również utwardzający efekt.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.