magazyn Świat Nei Jia
NR 44 (STYCZEŃ 2008)

plakatKino

"THE WARLORDS" ("TAU MING CHONG")
Tomasz Grycan

Akcja "The Warlords" dzieje się w Chinach za panowania dynastii Qing (1644-1911) w okresie nieustannych wojen i politycznych przewrotów. W kraju panuje chaos, a wojsko często zmienia strony i popiera różne frakcje. W czasie jednej z bitew oddział generała Ma Xinyi zostaje zdradzony i pozostawiony bez wsparcia. Wszyscy żołnierze giną, tylko on jako jedyny cudem przeżywa na polu walki. Długo tuła się po bezdrożach, aż w końcu trafia do górskich bandytów, gdzie jego talent bojowy zyskuje duże uznanie. Dzięki olbrzymiej sprawności ratuje życie kilku osobom, w tym przywódcy grupy. Po tym zdarzeniu dochodzi do specjalnej ceremonii. Trzech wojowników składa sobie przysięgę krwi, co czyni z nich braci. Od tej pory ich losy silnie splatają się i razem walczą na wielu frontach....

W większości filmów już po kilku minutach wiadomo, kto jest dobry, a kto zły i widz szybko staje po stronie bohatera. W tej historii nie ma tak czystego podziału. Życie ludzi pokazane jest z różnych stron. Ich wybory są raz łatwe i klarowne, a innym razem trudne i balansujące na cienkiej granicy pomiędzy dobrem i złem.

Duża wiarygodność scen walk. Pokazano prawdziwe życie żołnierzy w czasie zawieruchy bitewnej, a także losy ludności cywilnej egzystującej w wojennym chaosie i politycznym wrzeniu. Azjatyckie kino posiada większą głębię od dzisiejszych hollywoodzkich produkcji. "The Warlords" działa silnie na widza i trudno jest przejść koło niego obojętnie. Ten film może się podobać lub nie, ale u każdego wiele scen na długo pozostanie w pamięci.

"The Warlords" okazał się najbardziej kasową produkcją w chińskich kinach w ubiegłym roku. Zarobił na tamtym rynku około 36 milionów dolarów. Jet Li pobił także rekord zarobków. Za tą rolę dostał 100 milionów yuanów, czyli 13 milionów dolarów. Oznacza to, że otrzymał największą gażę w historii chińskiej kinematografii. Na marginesie, budżet całej produkcji wyniósł 300 milionów yuanów, więc sam Jet Li otrzymał 1/3 tej kwoty. Dla przypomnienia, za rolę w pierwszym swoim filmie, sławnym "Klasztorze Shaolin", otrzymał 700 dolarów.

  

"The Warlords" zyskał nie tylko uznanie widzów, ale także krytyków. Został nominowany w sześciu kategoriach do Azjatyckich Nagród Filmowych. Na ostateczne werdykty musimy jeszcze poczekać. Wręczenie nagród odbędzie się 13 marca w Hongkongu.

Obsada:
Jet Li = generał Ma Xinyi
Andy Lau = Cao Er-Hu
Takeshi Kaneshiro = Zhang Wen-Xiang
Jinglei Xu = Lian
 
reżyseria = Peter Chan
scenariusz = Tin Nam Chun, Junli Guo, Jiping He, Jianxin Huang, Jo Jo Yuet-chun Hui, Oi Wah Lam, Lan Xu, James Yuen
muzyka = Kwong Wing Chan, Peter Kam, Leon Ko
produkcja = Peter Chan, Andre Morgan

Tytuł:
"The Warlords" ("Tau ming chong")

Inne tytuły:
"The Assassination of Ma" ("Ci Ma")
"This Violent Land"
"Application for joining a brotherhood"

Produkcja:
Chiny/Hong Kong, 2007

Gatunek:
Dramat, Akcja, Wojenny, Historyczny

Internet:
www.warlordsthemovie.com
warlords.sina.com.cn
www.monkeypeaches.com/thewarlords.html

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.