magazyn Świat Nei Jia
NR 32 (PAŹDZIERNIK 2003)

Yang Taijiquan

WIZYTA MISTRZA YANG JWING MINGA W WARSZAWIE (21-23.10.2003)
Kinga Klaś
(*)

Materiał udostępniony przez Warszawską Szkołę Tai Chi - "YMAA Warszawa"

"Jeżeli szklanka jest pełna nic nie można już do niej nalać. Pamiętajcie, żeby utrzymywać swoją szklankę pustą i cały czas się uczyć. Musicie myśleć o tym, w jaki sposób artysta staje się wielki - odpowiedź jest jedna dla wszystkich, aby stać się wielkim artystą potrzebna jest pokora. Czy macie pokorny umysł cały czas? Czy doceniacie sztukę przez cały czas? Czy po prostu osiągacie pewien poziom i wtedy mówicie: już to mam i teraz będę zdobywał coś innego? Możecie poznać i praktykować jedną rzecz na głębokim poziomie z pokorą i w trudzie stając się artystami. Możecie też fruwać jak pszczoła z kwiatka na kwiatek i kolekcjonować to, co najłatwiejsze, nigdy nie sięgając do korzeni. Przy takim podejściu staniecie się kolekcjonerami sztuki, ale nie artystami."

Fragment wykładu Mistrza Yang Jwing-Minga

Po raz pierwszy od osiemnastu lat mieliśmy zaszczyt gościć w Warszawie wielkiego mistrza sztuk walki dr Yang Jwing-Minga. Przybył on do Polski na zaproszenie Wschodnioeuropejskiej Kwatery Głównej Yang's Martial Arts Association oraz Szkoły Tai Chi Chuan YMAA Warszawa - organizatora pobytu Mistrza w stolicy.

Mistrz Yang Jwing-Ming

Dr Yang Jwing-Ming urodził się 11 sierpnia 1946 r. w Xinzhu Xian na Tajwanie. Mając piętnaście lat rozpoczął trening stylu Shaolin Białego Żurawia (Bai He) u mistrza Cheng Gin-Gsao. W ciągu trzynastu lat praktyki dr Yang został ekspertem w walce wręcz, jak i w posługiwaniu się szablą, włócznią, trójzębem, dwoma pałkami i inną bronią. Opanował również techniki Qigong (Chi Kung) Białego Żurawia, Qin Na (Chin Na), masażu Tui Na i Dian Xue oraz ziołolecznictwa.

Jako szesnastolatek podjął treningi Taijiquan (Tai Chi Chuan) stylu Yang u mistrza Kao Tao, naukę kontynuował u innych mistrzów w Taipei, takich jak Li Mao Ching czy Wilson Chen.

W wieku osiemnastu lat dr Yang rozpoczął studia w Taipei Xian, gdzie uczył się fizyki, a także tradycyjnego stylu Shaolin Długiej Pięści (Changquan lub Chang Chuan) u mistrza Li Mao-Ching. W 1971 r. uzyskał tytuł magistra fizyki na Państwowym Uniwersytecie Tajwańskim, a następnie służył w Chińskich Siłach Powietrznych, nauczając fizyki oraz Wushu.

W 1974 r. dr Yang wyjechał do USA, by studiować mechanikę na Uniwersytecie w Purdue. W maju 1978 r. mistrz otrzymał tytuł doktora i rozpoczął karierę inżyniera, którą porzucił w 1984 r., aby całkowicie poświęcić się studiowaniu, propagowaniu i nauczaniu chińskich sztuk walki.

Od tego czasu Mistrz nieustannie pracuje nad pogłębianiem zrozumienia teorii, mechanizmów i zasad praktyki. Studiuje, opracowuje i publikuje tradycyjne chińskie teksty, utrzymywane do niedawna w tajemnicy. Jest znanym na całym świecie autorem unikalnych, bestsellerowych książek poruszających tematykę Gongfu, Taiji, Qigong, Qin Na, chińskiego masażu, ziołolecznictwa i medycyny wschodniej. Uważany jest również za eksperta stylu Białego Żurawia, technik Qin Na oraz Pchających Dłoni Taiji.

W celu nauczania i propagowania chińskich sztuk walki założył w 1986 r. Yang's Martial Arts Association (Stowarzyszenie Sztuk Walki Yanga).

Yang's Martial Arts Association (YMAA)

YMAA to międzynarodowa organizacja skupiająca ok. trzy do czterech tysięcy studentów w ponad trzydziestu szkołach w USA, Europie i Południowej Afryce. Wszystkie szkoły realizują opracowany przez dr Yanga program nauczania tradycyjnych stylów Shaolin (Białego Żurawia i Długiej Pięści), Taiji Yang, Qigong i Qin Na. System certyfikacji i egzaminów przeprowadzanych przez Mistrza zapewnia zachowanie czystości stylu i jednakowego poziomu praktyki we wszystkich krajach. Dr Yang systematycznie odwiedza oddziały szkoły, przeprowadzając seminaria i szkoląc instruktorów. Studenci z całego świata spotykają się i praktykują wspólnie na międzynarodowych obozach i warsztatach. Reprezentanci YMAA odnoszą liczne sukcesy na zawodach Wu Shu/Kung Fu na całym świecie.

Seminarium w Warszawie

W Warszawskim Oddziale YMAA Mistrz Yang gościł po raz pierwszy. Szkoła warszawska jest najmłodszą polską filią organizacji - powstała w 1998 r. z inicjatywy Mariusza Sroczyńskiego, który jest jej dyrektorem. Szkoła rozwija się niezwykle szybko, ćwiczy w niej obecnie ponad sto studentów. Trzon stanowi jedenaście osób certyfikowanych przez YMAA. Wizyta Mistrza była dla szkoły wielkim wyróżnieniem, a dla wielu początkujących praktyków okazją do poznania Mistrza i ćwiczenia pod jego okiem.

Studenci z Warszawy stawili się licznie, nie zabrakło również praktyków z innych miast (Krakowa, Katowic, Wrocławia, Poznania, Trójmiasta, Olsztyna, Białegostoku). Gościliśmy również osoby z Hiszpanii i Portugalii oraz przedstawicieli innych stylów Taiji z Warszawy. Ogółem w popołudniowej otwartej dla wszystkich części seminarium wzięło udział ponad sto osób, a w części porannej przeznaczonej dla zaawansowanych praktyków oraz instruktorów YMAA ok. pięćdziesiąt. Odbyły się również egzaminy, podczas których kilkadziesiąt osób prezentowało swoje umiejętności przed Mistrzem i starszymi instruktorami.

Tematyka seminarium obejmowała tradycyjną długa formę stylu Yang, Pchające Dłonie oraz Qin Na.

Tradycyjna długa forma stylu Yang

W treningu formy Mistrz skoncentrował się na korekcie i zastosowaniach technik. Pracowaliśmy nad regulacją ciała - upłynnieniem, wygładzeniem i koordynacją ruchów. Dużo czasu poświęciliśmy na zagadnienie spiralnego ruchu ciała (ang. coiling) oraz generowania ruchów z Dolnego Dan Tian. Regulacja ciała w naszym wykonaniu form była zadowalająca, jednak wciąż jeszcze wszystko przed nami na drodze regulacji umysłu: "tylko wtedy, gdy wasz umysł będzie w waszych formach, Qi będzie mogła popłynąć" (dr Yang Jwing Ming). Czeka nas sporo pracy nad zrozumieniem zastosowań wszystkich ruchów i nad wykonywaniem formy z wyczuciem przeciwnika. "Walka bez walki, gdy wszystko staje się naturalne i gdzie nie ma już nawet rozróżnienia na nas i na przeciwnika, to ostateczny krok w praktyce Taijiquan" (dr Yang Jwing Ming).

Pchające Dłonie

Pchające Dłonie to rutynowe ćwiczenia stanowiące podstawę wolnej walki Taiji. Wykonując je wyrabiamy w sobie umiejętność "słuchania" przeciwnika, przyklejania się i przylegania do niego, podążania za jego ruchem i prowadzenia go. W treningu tym wzmacniamy ponadto pozycje, ich zakorzenienie, równowagę, prawidłowe rozłożenie sił oraz uczymy się właściwej pracy ciałem.

Dr Yang podkreślał przede wszystkim znaczenia kondycji ciała fizycznego w treningu przygotowującym do walki. Poświęciliśmy dużo czasu na ćwiczenia dokręcania i zamykania bioder, rozciągania i wzmacniania stawów kolanowych. Mistrz dowodził, że pozycje i praca nóg to podstawa praktyki: "ujmując rzecz prawidłowo, pchające dłonie to nie są pchające dłonie, ale właściwie pchające stopy, ponieważ siła dłoni pochodzi ze stóp" (dr Yang Jwing Ming). Kolejne ważne zagadnienia to praca nad Peng (Ward Off, Odparowanie), które stanowi sedno neutralizacji oraz ruch po spirali (coiling).

Qin Na (Chin Na)

Qin Na to sposób kontrolowania przeciwnika, wykorzystujący blokowanie stawów, rozdzielanie mięśni lub ścięgien, przemieszczanie kości, zatrzymywanie oddechu, zaciskanie żył oraz uciskanie punktów witalnych. W technikach tych stosuje się dźwignie, chwyty, uciski, uderzenia, itp. w celu unieruchomienia przeciwnika. Qin Na stanowią korzenie japońskich sztuk walki, takich jak Jujitsu i Aikido, mogą być cennym dodatkiem do każdego stylu, doskonale sprawdzają się w samoobronie, są szczególnie cenne dla kobiet, gdyż ich zastosowanie nie wymaga dużej siły, nawet przy znacznej przewadze fizycznej atakującego.

Mistrz Yang przedstawił na seminarium swoistą drogę nauki Qin Na. Zwrócił uwagę na konieczność zaznajomienia się z budowa anatomiczną stawów, z płaszczyznami i zakresem ich ruchów. Omówił trening dystansu, właściwe ustawianie się względem przeciwnika i stosowanie odpowiednich kątów. Następnie przeszliśmy do pracy nad podążaniem za ruchem atakującego i do zakładania dźwigni. I tu znów nieodzowne okazały się Pchające Dłonie. Na koniec niestrudzenie powtarzaliśmy kilka wybranych technik, próbując uczynić z nich nawyk, gdyż w Qin Na niezwykle ważny jest element zaskoczenia i błyskawiczne przejęcie kontroli. Niektórzy z nas do dziś czują ten trening w nadgarstkach :-).

Wykłady

Wykłady dr Yanga ukazują jego mistrzostwo w analizowania, zgłębianiu tajemnic Taiji oraz w nauczaniu. Słuchając jego słów uświadamiamy sobie, że Taiji to nie jakieś ciekawe, orientalne hobby, ale rzeczywistość, w której żyjemy. Teoria, filozofia i zasady Taiji istnieją w naszym życiu, a sztuka, którą kultywujemy pomaga nam je zrozumieć i wykorzystać dla własnego zdrowia, rozwoju i szczęścia. Mistrz uświadamia nam jak wielką rolę w naszej praktyce i w życiu odgrywa umysł, jak niezwykle ważna jest praca nad jego regulacją.

Dr Yang zachęca do uważnego studiowania klasycznych tekstów dotyczących Taiji, jak również do wykorzystywania nowoczesnej zachodniej nauki w celu teoretycznego wyjaśnienia poznanych empirycznie efektów praktykowania Taiji, zwłaszcza w sferze zdrowia i relaksu.

Sporo czasu poświęcił Mistrz na uświadomienie nam właściwej ścieżki praktykującego wiodącej do głębokiego poznania sztuki. Podkreślał, aby nie kolekcjonować form, nie szukać wciąż nowych stylów, nie karmić własnej dumy ilością "zaliczonego" materiału, lecz z pokorą pracować nad jakością, doskonaleniem i głębszym zrozumieniem podstaw. "Artysta tworzy kwiat, kolekcjoner tylko zbiera" (dr Yang Jwing Ming)

Nie sposób wyrazić słowami wszystkiego, co otrzymaliśmy od Mistrza Yanga w trakcie jego trzydniowego pobytu. Jego wizyta uniosła wysoko ducha, który ożywia nasza praktykę. Oby spełniły się słowa Mistrza wypowiedziane na jednym z wykładów: "są dwa odmienne cele Taijiquan - wolna walka i oświecenie. Gdybym miał powiedzieć, w którym kraju uda się je osiągnąć, powiedziałbym, że w Polsce, ponieważ wciąż macie ten głód uczenia się. Niestety wkrótce zaniknie, pod wpływem amerykanizacji życia w waszym kraju, ale jeśli choć kilka osób potrafi to zrozumieć i kultywować, będę szczęśliwy."


(*) - Kinga Klaś jest instruktorką Taijiquan w szkole Mariusza Sroczyńskiego (YMAA Warszawa)

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.