Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 20 (PAŹDZIERNIK 2001)

Z WARSZTATÓW TAO W POZNANIU
Katarzyna Piriankov

System uniwersalnego Tao jest praktycznym systemem samodoskonalenia, umożliwia harmonijny rozwój w sferze fizycznej, mentalnej i duchowej. Za pomocą starożytnych Chińskich technik obejmujących medytacje i ćwiczenia wzmacniające energię wewnętrzną, człowiek uczy się potęgować energię fizyczną, uwalnia się od napięć, polepsza swe zdrowie, zdobywa umiejętności leczenia siebie i innych. Techniki te to np. kosmiczny wewnętrzny uśmiech, 6 uzdrawiających dźwięków, automasaż chi, tao seksu, otwieranie orbity mikrokosmosu, Chi Nei Tsang (masaż organów wewnętrznych), Tao Yin, Fuzja 5-ciu elementów, Chi Kung żelaznej koszulki, Tai Chi Chi Kung i kosmiczne uzdrawianie. Wraz z procesem tworzenia solidnych fundamentów zdrowia i dobrego samopoczucia w ciele fizycznym, stawiane są podstawy rozwoju duchowego. Celem ostatecznym praktyk taoistycznych jest bowiem przekroczenie granic fizyki i osiągnięcie transcendencji poprzez rozwój duszy i ducha.

Pierwsze seminarium na temat uniwersalnego Tao z uczennicą mistrza Mantaka Chia, z Jennifer Lee, miało miejsce w Poznaniu 20 i 21 października. Poleciła nam tę nauczycielkę Chong-Mi Muller, z którą mieliśmy okazję spotkać się kilkakrotnie w Krakowie. Solidnej nauce towarzyszyła wspaniała atmosfera, zapewne za sprawą wewnętrznego uśmiechu praktykowanego przez Jennifer.

medytacja
medytacja

Był to kurs podstawowy, mający stworzyć bazę, podstawę do dalszych, bardziej zaawansowanych technik. Poznamy je na kolejnych warsztatach w styczniu, dotyczących tao miłości, seksu, czyli nauki zachowywania i przekształcania energii seksualnej, kultywowania energii multiorgazmu.

Poznaliśmy zatem 6 uzdrawiających dźwięków, mających odpowiednie częstotliwości, tak aby utrzymać w optymalnym stanie narządy wewnętrzne. Mistrzowie Tao odkryli, że zdrowe narządy wibrują z określoną częstotliwością. I tak np. częstotliwości płuc odpowiada dźwięk SSSSSS, nerek THUUUU, serca HAAAAA. Dźwięki najlepiej praktykować przed spaniem, zapewniają zdrowy, spokojny sen, mają działanie ochładzające i uzdrawiające.

Dzień należy rozpocząć natomiast chi kungami otwierającymi stawy oraz medytacją wewnętrznego uśmiechu. Niezwykle istotna, aby pójść dalej, jest praktyka żelaznej koszulki. Rozwija ona wewnętrzną moc i dobrą kondycję ciała poprzez techniki pobudzania i przechowywania chi. Techniki te kładą nacisk na właściwe zakorzenienie, dzięki czemu ciało utrzymywane jest w pozycji centralnej i zbalansowanej. Wykorzystuje się przy tym niższe tan tien, perineum i kręgosłup, aby mieć postawę silną, stabilną i zintegrowaną. Na wyższych stopniach żelaznej koszuli chi kung uczy się świadomego oddychania poprzez ręce, przesyłania chi przez kości i owijania ich w chi.

Tematem warsztatów była także praktyka i dokładne omówienie krążenia energią po dwóch głównych meridianach w ciele, czyli orbita mikrokosmosu.

Otrzymaliśmy też nieco wskazówek co do odżywiania wg. pięciu elementów i oczyszczania organizmu, dotyczyło to szczególnie aktualnej pory jesiennej. Jennifer jest wegetarianką, zaleca szczególnie dość częste spożywanie zielonych warzyw, soczewicy, ciecierzycy i ciemnych fasoli, jesienią oliwek, kiszonej kapusty, czosnku, chleba na zakwasie, lnu, jogurtu i jabłek.

Na zakończenie poznaliśmy automasaż chi, wykorzystujący wewnętrzną energię w celu wzmocnienia i odmłodzenia organizmu.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.