Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 19 (SIERPIEŃ 2001)

WEBRING POLSKICH SZTUK WALKI
- WARUNKI PRZYSTĄPIENIA
Jaromir Śniegowski

Polskie Towarzystwo Rozwoju Chen Tai Ji Quan
chen@chen.org.pl

Ponieważ inicjatywa webringu spotkała sie z dużym zainteresowaniem, jako pomysłodawca i selekcjoner biorących w nim udział stron czuje się w obowiązku wyjaśnia zasady uczestnictwa.

Na początku jednak parę słów o jej celu. W polskim Internecie można już znaleźć trochę stron, odnoszących się do rozmaitych sztuk walki. Wiekszość jednak to wizytówki szkół, z których niewiele dowiedzieć się można o stylu. Najcześciej służą prezentacji instruktora i zawiadomieniu o terminach zajeć czy seminariów. Na podstawie tych danych nie można podjąć decyzji, czy jest to trening, który by nas interesował. Webring promować ma takie strony, z których dowiedzieć się można, co nas spotka na sali treningowej i znaleźć materiały, przydatne podczas treningu.

Jak na instruktora sztuk walki mam już spory staż. Dwadzieścia lat temu, gdy zaczynałem, wypowiadanie się na temat stylów, których się nie ćwiczy, uchodziło za zachowanie poniżej godności instruktora (tak samo jak poprawianie kogoś, kto się o to do nas nie zwraca). W moim przypadku pozostało tak do dziś. Selekcjonując strony do webringu postepowałem według tej samej zasady. Oceniałem więc zawartość stron, nie sztuki walki czy poziom nauczyciela.

Założyłem też, że webring ma pomóc zainteresowanym w orientacji w nawale informacji, a więc powinien obejmować raczej niewiele stron. Gdyby dotyczył wszystkich możliwych, wystarczałoby użyć wyszukiwarki. Stąd postulat, by wykluczyć te z nich, które dublują swoją zawartość lub podają informacje powszechnie znane, dostępne w będących na rynku książkach (chyba że któraś zostanie wydana jakiś czas po udostępnieniu strony, tzn. strona będzie pierwsza) i wielokrotnie powtarzane przez różnych autorów w czasopismach.

Na skutek sugestii Andrzeja Kalisza, postanowiliśmy też ograniczyć się do chińskich sztuk walki, gdyż na nich się znaliśmy i łatwo nam było ocenić, czy materiały na wybranych stronach rzeczywiście mają sens i są nowatorskie.

W rezultacie powstało coś w rodzaju regulaminu uczestnictwa w webringu, który poniżej podaję:

  1. Zawartość strony musi dotyczyć chinskich sztuk walki, wewnętrznych lub zewnętrznych, albo chinskich awiczeń zdrowotnych (qigong) i prezentować konkretny styl (konkretne style) tej sztuki.
  2. Strona musi zawierać materiały przydatne w szkoleniu, jak np.:
  3. Materiały, zawarte na stronie muszą znacząco różnić sie od tych, które zamieszczone są na stronach już uczestniczących w webringu, a także wykraczać poza prawdy powszechnie znane z dostepnych książek i artykułów w czasopismach (nie wystarczy wiec przetłumaczyć lub przepisać jakiś podrecznik, natomiast nieznane teksty źródłowe są mile widziane).
  4. Strona winna bya czesto aktualizowana (minimum 2, 3 razy w roku), a wiec musi istnieć już jakiś czas, by można było to stwierdzić. Jeśli w ciągu pół roku istnienia pojawią się na niej dwa razy nowe, wartościowe informacje, możemy rozpatrzeć przynależność do webringu. Członkostwo może zostać cofnięte, jeśli przez pół roku strona bedzie "martwa".
  5. Dotychczasowi uczestnicy webringu muszą wyrazić zgodę na przystąpienie nowego uczestnika.
  6. Uczestnik zobowiązany jest do zamieszczenia na swojej stronie głównej loga i linku do webringu.
  7. Prawo proponowania nowej kandydatury ma każdy uczestnik webringu. Zgłasza on interesującą strone przewodniczącemu, który po wstępnej ocenie prezentuje ją innym uczestnikom, a po ich zgodzie - wystosowuje do kandydata zaproszenie do uczestnictwa.
  8. Uczestnictwo w webringu nie jest przymusowe ;).

Jako pomysłodawca jestem przewodniczącym webringu, zgodnie z propozycją pozostałych inicjatorów, tj. Andrzeja Kalisza i Tomasza Grycana.

Naszym zamiarem jest skupienie wokół webringu środowiska osób poważnie zainteresowanych sztukami walki i kontaktami z mistrzami liczącymi sie w skali międzynarodowej. Mam nadzieję, że będzie ono z czasem tak zwarte i liczne, by doprowadziło do powstania moderowanej grupy dyskusyjnej oraz różnych form współpracy przy podnoszeniu poziomu sztuki walki w Polsce.

logo webringu

Wejście do webringu

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.