magazyn Świat Nei Jia
NR 32 (PAŹDZIERNIK 2003)

Kung Fu

KUNG-FU W WIETNAMIE
Dariusz Muraszko

muraszko@free.polbox.pl

Chińskie style kung-fu, po upadku rdzennej dynastii Ming (1644), "wędrowały" do różnych regionów Azji. Wraz z nadejściem okupacji mandżurskiej, zniszczeniu uległ klasztor Shaolin. Wielu mistrzów sztuki walki uciekło z Chin do Wietnamu. Tam bez przeszkód mogli rozwijać, a także nauczać kung-fu. Obecność chińskich mistrzów miała ogromny wpływ na ewolucje rodzimych stylów "vo", lecz z drugiej strony niektóre odmiany kung-fu uległy procesowi "wietnamizacji". Znaczy to, że część stylów asymilowała się w nowym środowisku tracąc swój pierwotny charakter, gdy druga część starała się go zachować. Wymiana doświadczeń pomiędzy ekspertami "vo" oraz kung-fu spowodowała powstanie nowych szkół.

Na przełomie XIX i XX wieku Wietnam znalazł się pod okupacją francuską. Przez 130 lat karano śmiercią osoby uprawiające sztuki walki ! Tylko nieliczni praktykowali je w tajemnicy w tzw. klanach rodzinnych. Z tego powodu, a także ze względu na obecną sytuację Wietnamu, weryfikacja faktów historycznych dotyczących powstania i rozwoju większości szkół walki jest niemożliwa (w latach 1975-1994 uprawianie "vo" nie cieszyło się aprobatą władz).

Kolejny napływ Chińczyków do Wietnamu nastąpił pomiędzy latami trzydziestymi a pięćdziesiątymi XX wieku. Stało się tak z powodu wybuchu wojny chińsko-japońskiej (1937), a później w wyniku dramatycznych wydarzeń, które doprowadziły do władzy komunistów (1949). Z przyczyn historycznych i geograficznych style walki o chińskich źródłach szczególną popularnością cieszyły się w Sajgonie. Mieszka tam obecnie największa liczba imigrantów.

W wielu przypadkach trudno dziś powiedzieć kiedy i kto sprowadził do Wietnamu style walki o chińskim rodowodzie. Faktem natomiast jest, że są one w tym kraju dobrze znane, o czym przekonamy się "żeglując" po licznych stronach internetowych poświęconych viet vo dao. Poniżej wymienię nazwy wietnamskie oraz chińskie kilku szkół, które wynotowałem z witryny Vietnames Martial Arts:

Bach Ho Quyen / Bai Hu Quan - styl Białego Tygrysa
Bach My Phai / Bai Mei Quan - styl Białej Brwi
Hac Ho Quyen / Hei Hu Quan - styl Czarnego Tygrysa
Hong Gia / Hong Jia Quan - styl rodziny Hong (Hung)
Long Qing Phai / Long Xing Pai - styl Smoka
Mei Hoa Quyen / Mei Hua Quan - styl Kwiatu Śliwy
Thieu Lam / Shaolin
Vinh Xuan Quyen / Yong Chun Quan - styl Pięknej Wiosny
Vo Dang / Wu Dang

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.