Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 20 (PAŹDZIERNIK 2001)

Chen Taijiquan

MISTRZ CHEN YINGJUN W POLSCE
Konrad Dynarowicz

kdynarowicz@linart.pl
Krakowska Szkoła Nei Kung

"Chcę rozpropagować Taiji mojej rodziny, rodziny Chen w całej Polsce". Powyższe słowa były mottem ponad 2 tygodniowej (16.09-2.10.2001 r.), już drugiej z kolei wizyty Mistrza Chen Yingjuna w naszym kraju (1). Chen Yingjun jest drugim synem Wielkiego Mistrza Chen Xiaowanga, spadkobiercy w 19-tym pokoleniu Taijiquan rodziny Chen. Rodziny Chen, której jeden z przodków, generał Chen Wangting (1600 - 1680), uważany jest przez wielu historyków sztuk walki za twórcę tego stylu.

Chen Ying Jun

Mistrz Chen Ying Jun

Taijiquan jest przede wszystkim sztuką walki i jak ma to miejsce w każdej sztuce walki o skuteczności decyduje dynamika i szybkość. Jest to całościowy system oparty na zasadzie Yin - Yang, gdzie ważna jest zarówno miękkość jak i twardość. Największą tajemnicą Taijiquan jak mówi Wielki Mistrz Chen Xiaowang jest: "dokładna znajomość zasad oraz wytrwały trening"(2). I ten sposób podejścia do treningu prezentują zarówno W.M. Chen Xiaowang jak i jego syn, Chen Yingjun. Praca nad zasadami, praca nad ciałem i energią jest najważniejszą częścią praktyki Taiji.

Aktualnie w tradycyjnym przekazie stylu naucza się: form ręcznych (zarówno starego jak i nowego stylu), form z broniami (miecz, szabla, podwójny miecz, podwójna szabla, włócznia, kij, halabarda), ćwiczeń Chan Si Gong (Jedwabnego Kokonu) jak i ćwiczeń Tui Shou (Pchających Dłoni)(3). Nic więc dziwnego, że w Krakowie tematem zajęć było nauczanie i korekta formy z szablą, oraz korekta Yi Lu Lao Jia (czyli Pierwszej Formy Starego Stylu). W Kielcach Chen Yingjun dokonywał korekty formy 19-ruchowej jak i ćwiczeń Chan Si Gong oraz Tui Shou, w Warszawie natomiast nauczał formy z mieczem, oraz dokonywał korekty tej formy jak i ćwiczeń Tui Shou. Całe dwa tygodnie wypełnione były wytężoną pracą zarówno Mistrza jak i uczniów. Niezależnie od miejsca treningu za każdym razem wszystkich ujmowała jasność (klarowność w sensie zrozumienia zasad Taiji) wykonywanych przez Yinjuna ruchów, intensywność zajęć, oraz praktyczność Pchających Dłoni (wszyscy zainteresowani mogli przekonać się na własnej skórze jaką siłą obdarzone są techniki Taiji rodziny Chen).

Dla osób początkujących treningi były wspaniałą możliwością zapoznania się z czystą linią przekazu Taiji rodziny Chen, dla osób zaawansowanych możliwość ćwiczenia i rozwijania podstawowych zasad oraz technik. Praca nad zasadami, ciałem i energią jest najważniejszą częścią praktyki Taiji. Aby zrozumieć zasady, wymaga to czasu. Staramy się poruszać w naturalny sposób pamiętając o zakorzenieniu pozycji i o rozluźnieniu ciała. Chen Yingjun naucza tak jak i jego ojciec, używając: "Języka zasad, języka ciała i języka korygowania postaw"(4). Korygowanie postaw jest jednym z istotnych elementów treningu, ponieważ w ten sposób Nauczyciel stara się zainspirować swoich uczniów zarówno do nauki ruchów, jak i odkrywania samemu wielu istotnych rzeczy, a w szczególności zasad Taiji w wykonywanych ruchach.

Mistrz Chen Yingjun zapowiedzał wizytę w przyszłym roku i podobnie jak podczas dwóch poprzednich wizyt zamierza odwiedzić kilka miast w Polsce. Będzie to dla wszystkich praktyków Taijiquan kolejna możliwość "zaczerpnięcia wody z czystego źródła"(5).

(Za inspirację oraz swoje impresje na temat seminarium chciałbym podziękować: Markowi Balińskiemu, Danucie Czarskiej, Jarkowi Jodzisowi, a szczególne Bartkowi Jabłońskiemu oraz Robertowi Obarze).

Przypisy:
1. "Sztuki Walki", 1(1) 01.
2. "Samuraj", 6(38) 01.
3. www.chentaiji.pl
4. Journal of Asian Martial Arts, vol.10, No.2, 2001
5. powiedzenie kung-fu

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.