Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 6 (MARZEC 1999)


Prezentacja mistrzów

WIELKI MISTRZ WONG DOC-FAI
(Choy Li Fut, Tai Chi Chuan, Chi Kung)
Paweł Kijańczyk

Mistrz Wong Doc-Fai

Wielki mistrz Wong Doc-Fai jest przewodniczącym Międzynarodowej Federacji Choy Li Fut &Tai Chi Chuan o nazwie "Kwiat Śliwy" ( Plum Blossom International Federation).W Choy Li Fut, Wong Doc-Fai jest mistrzem 5 generacji co stawia go w czołówce najwyżej notowanych nauczycieli na świecie. Jest on spadkobiercą jednej z odmian Choy Li Fut o nazwie KONG CHOW, a jednocześnie doszedł do poziomu mistrzowskiego w odmianie KING MUI.
Nauczycielami Wong Doc-Fai byli : Lau Bun - nauczający odm. FUT SAN - założyciel Hung Sing Studio w San Francisko, uczeń mistrza Yuen Hai.
 

Mistrz Lau Bun
Lau Bun

Hu Yuen-Chou (Woo Van-Cheuk) - mistrz nauczający odmian KING MUI i FUN SAT. Nauczycielem Hu Yuen-Chou w odmianie KING MUI był wnuk założyciela CHOY LI FUT - Chan Yiu-Chi, a odmiany FUT SAN mistrz Chan Ngau Sing.
Wong Gong : spadkobierca odmiany KONG CHOW, poprzedni Wielki Mistrz KONG CHOW HUNG SING ASSOCIATION, uczeń mistrzów Chan Cheong-Mo i Chan Yen.
Mistrz Wong Doc-Fai jest również mistrzem 3 generacji stylu Tai Chi Chuan odm. YANG, jego nauczycielem był Hu Yuen-Chou, który był blisko związany z Yang Cheng-Fu - twórca odmiany YANG.
Mistrz Wong Doc-Fai był trenerem drużyny amerykańskiej biorącej udział w Mistrzostwach Świata "Pchających Dłoni" roku 1987 organizowanych na Taiwanie przez INTERNATIONAL TAI CHI FEDERATION. Drużyna amerykańska zajęła 2 miejsce, za drużyną gospodarzy jak i w następnych mistrzostwach tj. w 1991 roku.
 

Wong Doc-Fai
Wong Doc- Fai
Ćwiczący Tai Chi Chuan

W roku 1991 mistrz Wong Doc-Fai został uhonorowany przez miesięcznik "BLACK BELT" tytułem "Artysty Roku w KUNG FU". Był opisywany w ponad 200 wydawnictwach fachowych i popularnych. Przez 9 lat był felietonistą w miesięczniku "INSIDE KUNG FU".
Został opisany w przewodniku "Kto jest kim w Kalifornii" jako przodujący mistrz sztuk walki. Mistrz Wong Doc-Fai został ujęty w 100 najlepszych w kung-fu przez "Inside KungFu".
 

Wong Doc-Fai
Wong Doc-Fai
ćwiczący formę "Sa Bow Jong" stylu Choy Li Fut

Oprócz sztuk walki mistrz Wong Doc-Fai zajmuje się medycyną orientalną i akupunkturą. Był wykładowcą w Collegu miejskim w San Francisko od 1974 roku, oraz uzyskał tytuł doktora w dziedzinie Nauk Medycyny Naturalnej.
Mistrz Wong Doc-Fai jest również instruktorem wyższego stopnia w Chi-kung. Jego nauczyciele chi-kung to prof. Peng Si-Yu (zaproszony przez Uniwersytet w Stanford do badań chi-kung) - Wielki Mistrz I-Chuan, oraz Min Ou-Yang żona prof. Peng Si-Yu. Jest to para jednych z największych chińskich nauczycieli chi-kung.
Wielki Mistrz Wong Doc-Fai jest autorem szeregu kaset video z zakresu Choy Li Fut i Tai Chi Chuan, oraz książek np. "Tai Chi Chuan's Internal Secrets", "Choy Li Fut Kung Fu", "Shaolin Five Animals Kung Fu".
Jeżeli chodzi o Tai Chi Chuan to Wielki Mistrz Wong Doc-Fai naucza form :
24 ruchowej, 40 ruchowej, 48 ruchowej, 108 ruchowej, form z mieczem, formy z szablą, formy z wachlarzem, oraz zastosowania technik z form w samoobronie i "Pchających Dłonii".
Obecnie w sklad "Plum Blossom International Federation" wchodzi ponad 25 szkół kung-fu nauczających Choy Li Fut i Tai Chi Chuan wg. przekazu Wielkiego Mistrza Wong Doc-Fai, są to szkoły w USA, Włoszech, Szwajcarii, Thaitii, Hiszpanii, oraz Francji.
Przyjazd Wielkiego Mistrza Wong Doc-Fai do Polski jest planowany w roku 1999. Patrz strona "Wydarzenia (seminaria, wykłady, wystawy itp.)".
 

Wong Doc-Fai
Wong Doc-Fai
forma "Gum Loong Sin"

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.