magazyn Świat Nei Jia
NR 30 (CZERWIEC 2003)

Chen Taijiquan

V WIZYTA WIELKIEGO MISTRZA CHEN XIAOWANGA W POLSCE
Kinga Wąchal

chentaiji@qba.krakow.pl

W dniach 3 - 5 maja 2003 roku odbyło się we Wrocławiu seminarium z Wielkim Mistrzem Chen Xiaowangiem. Gdy wczesnym rankiem 3 maja W.M.Chen Xaiowang pojawił się wreszcie przed drzwiami Wrocławskiego Ośrodka Sportowego twarze wszystkich uczestników seminarium rozjaśniły się a Mistrza przywitało mnóstwo przyjaznych uśmiechów i gromkie oklaski. Dlaczego nareszcie? Nieszczęśliwy zbieg okoliczności (jak to czasem bywa w podróży) a w związku z nim kłopoty z polską wizą dla W.M.Chen Xiaowanga spowodowały bowiem opóźnienie jego przylotu o 2 dni. Wstępny program seminarium przewidywał bowiem pierwsze dwa dni na poprawę formy yilu laojia, następne dwa dni na naukę i poprawę 23 - ruchowej formy z szablą natomiast ostatni dzień (5 maja) przeznaczony był na poprawę formy 19 - to ruchowej i ćwiczeń chansijing (rozwijania jedwabnego kokonu). W związku jednak ze wspomnianymi wyżej kłopotami program został skrócony do 3 dni które objęły 1 dzień na poprawę yilu laojia, 1 na formę z szablą, 1 na formę 19 - to ruchową i chansijing. Uczestnicy seminarium nie byli zachwyceni takim obrotem sprawy lecz jednocześnie zodowoleni, że seminarium choć skrócone to w ogóle się odbędzie.

Chen Xiaowang
W.M. Chen Xiaowang
koryguje Marka Balińskiego

W.M.Chen Xiaowang ponownie zachwycił nas swoim spokojem ducha oraz niesamowitą osobowością, która umożliwia mu tak wspaniały kontakt z uczniami. Mimo że byliśmy trochę zmęczeni z powodu zwiększenia (w zaistniałej sytuacji było to rzeczą oczywistą) ilości godzin codziennego treningu to jednak wszyscy byliśmy zachwyceni klarownością przekazu Mistrza i tym jak wiele można nauczyć się w tak krótkim czasie. Na początku zawsze W.M. Chen Xiaowang parokrotnie i bardzo dokładnie pokazywał i objaśniał każdy fragment formy, następnie wszyscy wspólnie wielokrotnie go powtarzaliśmy aby każdy mógł zanotować sobie w głowie, który ruch jest dla niego niejasny i później w części czasu ku temu przeznaczonej, mógł o to zapytać. Bardzo ważne wydały mi się słowa, które przy tej okazji Mistrz wypowiedział: "Nie bójcie się pytać, jeśli nie rozumiecie jakiegoś ruchu czy postawy - nawet gdy chcecie zapytać o to samo co wasz poprzednik - jeśli chcecie zapytać o to samo trzy razy, pięć razy, dziesięć razy - nie ma sprawy" (tu pojawił się lekki uśmiech na twarzach uczestników).

Chen Xiaowang
W.M. Chen Xiaowang

Wydaje mi się, że część "pytania i odpowiedzi" jest jedną z najważniejszych części seminarium - ponieważ można wtedy zapytać o ten ruch i tą postawę które właśnie tobie sprawiają największe trudności. Być poprawianym przez Mistrza jest największym skarbem, gdyż widzi on wszystkie niedoskonałości naszego ruchu (to pewnie dlatego ludzie tak denerwują się przy ustawianiu), a ciało raz ustawione w prawidłowej pozycji zdaje się zapamiętywać ten wzorzec, mało tego jeśli jednocześnie użyjemy umysłu i ciała by go zapamiętać możemy później tym łatwiej odtworzyć postawę czy ruch gdy ćwiczymy sami. Taiji przebywających na wrocławskim seminarium uczestników stało się więc po nim lepsze, mocniejsze i oczyszczone z nalotu czasu jaki dzielił nas od poprzedniego spotkania z naszym Mistrzem, który jest dla nas źródłem czystej wiedzy i doświadczenia. Nie bez przyczyny naród chiński nadał W.M. Chen Xiaowang tytuł: "narodowego skarbu".

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.