magazyn Świat Nei Jia
NR 44 (STYCZEŃ 2008)

Chen Taijiquan

SEMINARIUM Z MISTRZEM CHEN XIAOWANG WE WROCŁAWIU
Tomasz Grycan

Od 28 kwietnia do 3 maja 2007 r. po raz szósty przebywał we Wrocławiu Mistrz Chen Xiaowang. W tym roku jego seminaria były poświęcone: chan si gong, formie Laojia Yilu oraz formie z włócznią. W czasie kilku niezwykle aktywnych dni było wiele okazji do wymiany wiedzy i doświadczeń, a także do zwykłych towarzyskich rozmów pomiędzy pasjonatami taijiquan z całej Europy.

Forma z włócznią w stylu chen jest bardzo rozbudowaną sekwencją ruchów i nie jest łatwo ją opanować, o czym szybko przekonali się uczestnicy seminarium. Kilka osób zrezygnowało po pierwszym dniu, poznając jedynie podstawy pracy z kijem-włócznią.

"Włócznia kwiatu gruszy i kij białej małpy" jest połączeniem formy włóczni i kija. W dawnych czasach ćwiczono oddzielnie sekwencję z włócznią, zwaną "włócznią kwiatu gruszy". Nazwa pochodzi od jaskrawo czerwonego włosia, przyczepionego blisko ostrza, które wirując, kreśli w powietrzu różne wzory przypominające kwiaty. Głównym zadaniem tego specjalnego dodatku, było dekoncentrowanie przeciwnika i utrudnienie mu obrony. Stopniowo do technik włóczni dołączono techniki walki kijem ("forma powietrznego wiru"), tworząc jeszcze bardziej skomplikowaną i długą sekwencję ruchów, zwaną "włócznią kwiatu gruszy i kijem białej małpy". Nazwa "biała małpa" nawiązuje do chińskich legend, w których często występuje król małp Su Wu-k'ung, słynący z mistrzowskiego władania magicznym żelaznym kijem.

Oprócz treningów na sali był też czas na teorię. W niedzielę (29 kwietnia) o godzinie 19:30 odbyło się otwarte spotkanie (wstęp wolny) z mistrzem Chen Xiaowang w "Akademii Ruchu". Początek był dość niezwykły, ponieważ w pierwszych minutach odbył się niewielki koncert skrzypcowy jednej z uczennic mistrza (która przyjechała do nas z Bałkanów). W muzyce subtelnie przeplatały się elementy wschodu i zachodu, co stworzyło bardzo ciekawy klimat.

Kolejne seminarium z Mistrzem odbędzie się wiosną 2008 r. Tym razem planowana jest forma z halabardą.

Autorzy zdjęć:
Jagoda Kunikowska
Tadeusz Marciniszyn
Tomasz Grycan

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.