Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 21 (GRUDZIEŃ 2001)

Yang Taijiquan

"PRAKTYCZNE STRONY TAI CHI CHUAN" - KSIĄŻKA MISTRZA YANG SAU CHUNGA
Faber Christoph

GasshoFaber@aol.com

okładka książki

W 1962 roku ukazała się w Hongkongu niezwykle interesująca książka mistrza Yang Sau Chunga - "Practical Use of Tai Chi Chuan; Its Applications & Variations". Ukazała się ona oczywiście w języku chińskim. W języku angielskim wydana została w Ameryce, staraniem Chu Gin Soona (pisałem o nim w sierpniowym numerze) dopiero w roku 1976. Dwadzieścia lat później , w roku 1996 przetłumaczył ja również na język niemiecki Stephan Hagen.

Książka ta, jak zauważa autor we słowie wstępnym, przeznaczona jest raczej dla osób zaawansowanych w tej sztuce, gdyż przedstawia zastosowania poszczególnych pozycji "Formy podstawowej" w sztuce samoobrony.

Yang Sau Chung rozpoczął naukę Tai Chi Chuan w wieku 8 lat, a będąc 14 letnim chłopcem - jak wspomina w niniejszej książce - miał już dobrze opanowana formę podstawowa, a także formy z mieczem, szabla i włócznia. Asystował już w tym czasie swemu ojcu i nauczał pod jego kierownictwem w jego szkole. W wieku 19 lat był już cenionym nauczycielem, którego angażowały rożnego rodzaju koncerny, towarzystwa i urzędy. Nauczał już także wtedy prywatnie. W roku 1949 pozostawiając w Chinach swych braci - Chung-Kee'a; Chung-Tooda i Chung-Kwoka, wraz z żona Leung Kwonk-Yee wyjechał do Hongkongu. Tu też otworzył swoją szkołę.

Ponieważ w porównaniu z ogromną liczbą mieszkańców Chin, liczba uczniów Yang Sau Chunga była bardzo ograniczona, postanowił dla wszystkich tych, których fascynowało Tai Chi Chuan, a którzy nie mieli możliwości uczyć się pod jego okiem, opublikować zapiski swojego ojca Yang Cheng - Fu, i uzupełnić je swoimi uwagami.

Tak to właśnie powstała ta książka, która swą ogromną wartość zawdzięcza nie tylko jej autorstwu, ale także unikalnym archiwalnym zdjęciom, na których wielki mistrz Yang Cheng-Fu, a także jego syn Yang Sau-Chung demonstrują zastosowania "Formy" w sztuce walki.

Któż wie, być może kiedyś w przyszłości będzie można nabyć tę fascynującą książkę również w polskich księgarniach. Tego w każdym bądź razie wszystkim czytelnikom magazynu "Nei Jia" z całego serca życzę. Życzę także Wesołych Świat i Szczęśliwego Nowego Roku.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.