Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 13 (SIERPIEŃ 2000)

Yiquan

PEKIN 2000 - KOLEJNA WIZYTA U MISTRZA YAO CHENGGUANG
Andrzej Kalisz
yiquan@yiquan.com.pl
http://www.yiquan.com.pl

Mistrz Yao Chengguang - przewodniczący Stowarzyszenia Badawczego YiquanW dniach od 29 maja do 17 czerwca 2000 roku po raz kolejny odbyłem podróż do Chin, by kontynuować naukę yiquan u mistrza Yao Chengguang. Tym razem towarzyszyli mi także Marek Chojecki i Jacek Drabarczyk.

Popołudnia i część przedpołudni przeznaczone zostały na naukę. Początek pobytu poświęciliśmy na powtórkę, a dalszą część na naukę nowego materiału. Marek i Jacek poznali nowe ćwiczenia pozycyjne z grupy pozycji bojowych jiji zhuang, łącznie z zaawansowaną metodą "szukania siły ze zmianą kierunków", nowe ćwiczenia w powolnym ruchu shi li i nowe ćwiczenia wyzwalania siły fa li. Wang Yufang - córka twórcy yiquanNajwięcej czasu poświęcili na naukę metod uderzeń: zhi quan, zuan quan, zai quan i heng quan w połączeniu z krokami. Pod koniec pobytu, gdy Marek ze względów zdrowotnych miał niestety przerwę w treningu, Jacek poznał jeszcze metody kopnięć oraz metody szybkiego poruszania się w walce. Ja natomiast dużo czasu poświęciłem na ćwiczenie zaawansowanych pozycji bojowych. Szczególnie zauroczyło mnie ćwiczenie "niao nan fei" (ptakowi trudno odlecieć) w połączeniu z najbardziej zaawansowaną formą "szukania siły" - "szukaniem siły we wszystkich kierunkach jednocześnie". Poza tym zajmowałem się m.in. ćwiczeniami wzroku, ćwiczeniami z wykorzystaniem tarcz do uderzeń, ćwiczeniami z kijem oraz sparingiem.

Andrzej Kalisz i mistrz Yao Chengguang w treningu tui-shouCzas poza treningiem, zwłaszcza w pierwszym okresie pobytu, gdy nie byliśmy jeszcze zbyt zmęczeni, a i pogoda była znośna, spędzaliśmy na wędrówkach, częściowo zaplanowanych - jak np. do świątyni lamaistycznej Yonghegong, świątyni taoistycznej Baiyunguan, czy znajdującej się na Pachnących Wzgórzach na zachód od Pekinu buddyjskiej świątyni Biyunsi, częściowo zaś zupełnie bezplanowych włóczęgach po starych dzielnicach, gdy wędrowaliśmy małymi uliczkami (tzw. hutongami), co krok odkrywając coś ciekawego (nawet ja, po wielokrotnych wyjazdach do Chin). Zwiedziliśmy też wiele księgarni i sklepów z płytami VCD w poszukiwaniu ciekawych materiałów o sztukach walki.

Jacek Drabarczyk i asystent mistrza Yao w treningu tui-shouWszyscy delektowaliśmy się różnorodnymi przysmakami chińskiej kuchni, zarówno w restauracjach, jak i na ulicznych straganach. Mieliśmy też okazję być zaproszeni na domowe posiłki przygotowane przez żonę mistrza (ja kilkakrotnie). Byliśmy podejmowani też w restauracji. Również my zaprosiliśmy mistrza Yao wraz z żoną i synem do restauracji. Zwłaszcza ja czułem się jak członek rodziny mistrza. Szczególnie, gdy mistrz polecił swojemu synowi, by traktował mnie jak starszego brata. Tuż przed powrotem do Polski zostałem przez mistrza i jego żonę jeszcze raz podjęty wystawną kolacją w restauracji. Zajadając luksusowe specjały omówiliśmy dalsze plany współpracy dla rozwoju yiquan w Chinach, Polsce i na całym świecie.

Marek Chojecki i asystent mistrza Yao w treningu tui-shou11 czerwca wzięliśmy udział w dorocznym zebraniu Pekińskiego Stowarzyszenia Badawczego Yiquan, którego mistrz Yao Chengguang jest przewodniczącym. Obecni byli inni znani przedstawiciele yiquan, jak brat mistrza Yao Chengguang - Yao Chengrong, Cui Ruibin i Liu Pulei. Gośćmi honorowymi byli m.in. Wang Yufang - córka twórcy yiquan, mistrza Wang Xiangzhai, Huo Zhenhuan - wiceprezydent Azjatyckiej Federacji Wushu oraz przedstawiciele władz centralnych Chińskiego Stowarzyszenia Wushu i władz oddziału pekińskiego tego stowarzyszenia. W przemówieniach przedstawione zostały osiągnięcia i plany Pekińskiego Stowarzyszenia Badawczego Yiquan. Ponad 80-letnia pani Wang Yufang zyskała sobie sympatię słuchaczy, gdy poproszona o przemowę, wstała i powiedziała, że zamiast przemowy opowie krótko o ćwiczeniach dla zdrowia, których uczył ją ojciec. Chociaż pokazała tylko kilka prostych pozycji i ruchów, podkreślając znaczenie relaksu i równowagii, jej krótki pokaz zrobił spore wrażenie. Chociaż Wang Yufang zajmuje się "wersją zdrowotną" yiquan, z jej ruchów emanuje potężna moc.

Trening wprowadzający do san shouKilkakrotnie miałem okazję towarzyszyć mistrzowi Yao podczas ostatecznych prac w studio montażowym nad nowym zestawem materiałów szkoleniowych video. Obecnie są one już w sprzedaży w Chinach w postaci 11 płyt VCD. Znajduje się na nich około 11 godzin nagrania, obejmującego niemal całą zawartość yiquan. Niewątpliwie wielką atrakcją są archiwalne ujęcia filmowe z mistrzem Yao Zongxun (spadkobierca twórcy yiquan - mistrza Wang Xiangzhai, ojciec mistrza Yao Chengguang). Słynny japoński mistrz Kenichi Sawai miał po ich obejrzeniu powiedzieć: "Ja jestem najlepszy w Japonii, a Yao Zongxun jest najlepszy na świecie". Obecnie pracuję już nad angielską wersją komentarzy do płyt. Zainteresowani yiquan z całego świata będę więc już wkrótce mieli możliwość zobaczenia jak naprawdę wygląda ten system.

W ostatnim dniu pobytu mieliśmy okazję sfilmować fragmenty treningu. 25 krótkich klipów obejrzeć można na stronach yiquan: http://www.yiquan.com.pl .

Nasz kolejny wyjazd do mistrza Yao Chengguang planujemy na wiosnę (prawdopodobnie kwiecień) 2001 roku. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do nauki yiquan i wspólnego wyjazdu do Chin.

Uwaga: Dołączone do niniejszego tekstu fotografie są klatkami z materiału video. Widoczna na niektórych z nich data 1.1.1990 jest wynikiem błędu kamery. Materiał ten został nakręcony w czerwcu 2000.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.