Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 16 (LUTY 2001)

Yiquan

DINGBABU PINGTUI SHILI
Andrzej Kalisz

yiquan@yiquan.com.pl
http://www.yiquan.com.pl

W poprzednim numerze magazynu "Świat Nei Jia" przedstawione zostało wstępne ćwiczenie pingbu pingtui shi li, należące do grupy ćwiczeń w powolnym ruchu - shi li ("testowanie siły"). Tym razem przejdziemy do jego nieco bardziej złożonego, "właściwego" wariantu - dingbabu pingtui shili.

pozycjeDingbabu  to nazwa pozycji w jakiej wykonuje się to ćwiczenie. Nazywamy ją pozycją T-8 lub T-V, gdyż znak ding przypomina literę T, natomiast znak ba (oznaczający liczbę 8) przypomina odwrócone V - / \.

Skoncentrujmy się najpierw na wymogach dotyczących nóg i ciała. Ciężar spoczywa w 70% na tylnej i 30% na przedniej nodze. Przednia stopa opiera się na podłożu na przedniej części podeszwy. Pięta przedniej stopy jest nieco uniesiona ponad powierzchnię. Kolano tylnej nogi jest ugięte. Biodra i tułów są naturalnie skręcone (ustawione skośnie).. Teraz zaczynamy prostować tylną nogę, odpychając się od podłoża i wypychając ciało do przodu. Towarzyszy temu uczucie oporu. Ruch ten kończy się, gdy rozłożenie ciężaru na obydwie nogi wynosi 50/50. Kolano przedniej nogi powinno nieco "wskazywać" do przodu, nie powinno się jednak przemieszczać, pozostając cały czas niemal w tym samym miejscu. Kolano tylnej nogi zbliża się do kolana przedniego. Tylne udo nieco skręca się do wewnątrz. Powinieneś mieć uczucie oporu wyobrażonych sprężyn, które ściskasz między nogami. Jednocześnie ściskana jest wyobrażona sprężyna między tylnym biodrem, a przednim kolanem. Masz uczucie, że rozciągana jest sprężyna rozpostarta pomiędzy czubkiem głowy a tylną piętą. Jednocześnie następuje uczucie "wciskania" przedniej części przedniej stopy w powierzchnię.

Teraz zacznij przysiadać na tylnej nodze, zginając jej kolano. Masz przy tym uczucie przysiadania na sprężystej desce, która uginając się, jednocześnie stawia opór. Całe ciało napiera do tyłu, czemu również towarzyszy uczucie oporu. Przednie kolano zgina się, ale pozostaje w miejscu. Tylne kolano odchyla się w bok. Następuje uczucie rozciągania sprężyn między nogami i między tylnym biodrem, a przednim kolanem. Rozciągana jest wyobrażona sprężyna między czubkiem głowy, a przednią stopą. Przednie kolano jest jak gdyby unoszone, a jednocześnie palce i przednia część podeszwy przedniej stopy jak gdyby "chwytały" podłoże (w rzeczywistości jednak cały czas przednia stopa jest w pewnym stopniu obciążona). Gdy kończymy ruch do tyłu, rozłożenie ciężaru ponownie wynosi 70% na nogę tylną i 30% na przednią.

Opisany ruch tułowia i nóg łączymy z ruchem rąk, który znamy z ćwiczenia pingbu pingtui shili, opisanego w poprzednim numerze magazynu "Świat Nei Jia". Różnica polega na tym, że ponieważ ciało jest lekko skręcone, jedna ręka jest nieco bardziej wysunięta do przodu (około pół długości dłoni). Gdy przenosimy ciężar ciała do przodu, następuje jednocześnie ruch rąk do przodu, z lekkim naciskaniem w dół i do wewnątrz, tak jak w ćwiczeniu w pozycji pingbu. Gdy ciężar ciała przenosimy do tyłu, następuje ruch rąk do tyłu, lekko w górę i lekko na zewnątrz. Wszystkie wymogi dotyczące rąk są identyczne jak w ćwiczeniu pingbu pingtui shili (zobacz w poprzednim numerze magazynu "Świat Nei Jia".

dingbabu pingtui shili dingbabu pingtui shili

Zbigniew Nejtardt
w ćwiczeniu dingbabu pingtui shili

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.