Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 25 (SIERPIEŃ 2002)

Yiquan

LETNIE SZKOLENIE YIQUAN
sierpień 2002
Andrzej Kalisz

yiquan@yiquan.com.pl
www.yiquan.com.pl

W dniach 27 lipca do 18 sierpnia odbył się w Giżycku oraz w Warszawie cykl intensywnych szkoleń yiquan dla osób o różnym poziomie zaawansowania. Uczestnicy mieli możliwość codziennej nauki, przez okres od jednego do trzech tygodni. Szkolenie w dniach 27 lipca do 10 sierpnia odbywało się w Giżycku, a od 11 do 18 sierpnia w Warszawie. Udział brały osoby z Warszawy, Gdańska, Dąbrowy Górniczej, Poznania, Szczecina, a także z Czech, Słowacji, Chorwacji, Słowenii, Finlandii, Holandii, Wielkiej Brytanii oraz z Filipin. Był to zatem kolejny krok w popularyzacji yiquan nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Uczestnicy szkolenia w Giżycku

W trakcie szkoleń uczestnicy w zależności od stażu treningowego i przerobionego wcześniej materiału mieli możliwość poznania materiału którejś z czterech (z sześciu ogółem) sekcji podstawowego programu nauki yiquan Akademii Yiquan (program ten jest identyczny z programem szkoły Zongxun Wuguan w Pekinie).

SEKCJA 1

Osoby całkowicie początkujące miały możliwość zapoznania się z podstawami yiquan, tj. materiałem, który w zwykłym trybie wprowadzany jest w pierwszych czterech miesiącach nauki. Nacisk położony był na następujące zagadnienia:

SEKCJA 2

Uczestnicy powtórzyli i utrwalili materiał Sekcji 1 programu, szczególnie podstawowe ćwiczenia tui shou. Poznali kolejne "pozycje bojowe" (jiji zhuang), bardziej zaawansowane ćwiczenia "testowania siły" (shi li), w tym łączenie różnych ruchów shi li w dowolnej kolejności w rodzaj improwizowanej formy. Uczyli się także kolejnych metod "emisji siły" (fa li), w tym przy wykorzystaniu różnych części ciała, np.: łokcie, kolana, głowa, bark, biodro.

SEKCJA 3

Poza powtórką wcześniejszego materiału, uczestnicy poznali bardziej zaawansowane "pozycje bojowe", i ćwiczenia "emisji siły". Szczególnie dużo czasu poświęcone było tui shou, szczególnie nauce zastosowań różnych form "emisji siły" w pojedynczym tui shou.

SEKCJA 4

Uczestnicy mieli okazję do powtórki materiału. Poznali kolejne zaawansowane "pozycje bojowe". Uczyli się też kolejnych form "emisji siły", w tym kopnięć, uderzeń podczas biegu oraz swobodnych kombinacji rozmaitych uderzeń. Wprowadzone zostały ćwiczenia wzroku (yanjing de xunlian) i głosu/oddechu (shi sheng). Nauczane było zastosowanie różnych form fa li w podwójnym tui shou. Ćwiczący zapoznali się też z ćwiczeniami przygotowującymi do sparingu i z wstępną, prostą i bezpieczną formą sparingu - san shou qiang bu (potocznie nazywaną "klepanką").

Wszyscy uczestnicy mieli też możliwość wzięcia udziału w dodatkowych specjalnych lekcjach, koncentrujących się na zagadnieniach:

- "Czucie fizyki".

- Relacja między zhan zhuang, shi li, fa li i tui shou.

- Relacja między tui shou i san shou

Oprócz zajęć, uczestnicy mieli też czas na odpoczynek i zwiedzanie. Popularnością cieszyły się kąpiele w jeziorze, wiosłowanie, żeglowanie. Część uczestników wzięła udział w rejsie statkiem przez kilka mazurskich jezior. Wieczorami była okazja do wielu rozmów z innymi uczestnikami, pochodzącymi niekiedy z bardzo egzotycznych części świata, którzy wcześniej mieli okazję zajmować się najrozmaitszymi sztukami walki, jak aikido,  taijiquan, baguazhang, liu he ba fa, karate, czy arnis.

Zapał z jakim uczestnicy uczyli się yiquan w trakcie tych szkoleń dobrze rokuje dalszemu rozwojowi i popularyzacji tej sztuki. W roku 2003 zorganizowanych będzie więcej tego typu szkoleń. Dla ciągle rosnącej grupy osób nieco bardziej zaawansowanych będzie możliwość przerobienia piątej oraz szóstej sekcji programu szkolenia. W sekcji piątej uczestnicy rozpoczną ćwiczenia uderzeń na łapach i na workach. Nauczane będą ćwiczenia z kijem. Dużo uwagi poświęcone będzie treningowi swobodnego tui shou (san tui shou). Oprócz "klepanki", wprowadzone będą formy sparingowe w ochraniaczach. W sekcji szóstej nastąpi pogłębienie wcześniej poznanego materiału. Nacisk położony będzie na trening swobodnego tui shou (san tui shou) i wolnej walki (san shou). Dużo czasu poświęcone zostanie na ćwiczenie "tańca" yiquanu - kwintesencji wszystkich metod treningowych tego systemu.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.