Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 27 (GRUDZIEŃ 2002)

Yiquan

HUNYUAN ZHUANG - SHANG XIA MO JIN
Andrzej Kalisz
yiquan@yiquan.com.pl 
http://www.yiquan.com.pl 

Czytelnicy magazynu "Świat Neijia" mieli już okazję zapoznać się z niektórymi z podstawowych ćwiczeń yiquan, w tym z będącymi wizytówką tego systemu ćwiczeniami pozycyjnymi. W numerze 11 (kwiecień 2000) opisana została najczęściej wykorzystywana z tzw. pozycji zdrowotnych - chengbao zhuang. W numerze 14  (październik 2000) przedstawiona została podstawowa z grupy tzw. pozycji bojowych - hunyuan zhuang. Omówione zostało wówczas tzw. "szukanie siły" w kierunku przód-tył. W numerze 24  (czerwiec 2002) wróciliśmy do tej pozycji omawiając "szukanie siły" w kierunku otwarcie-zamknięcie. Proponuję, by Czytelnicy przypomnieli sobie te wcześniejsze opisy, zanim zapoznają się z kolejnym wariantem.

Tym razem w pozycji hunyuan zhuang będziemy  "szukać siły" w kierunku góra-dół. Przyjmijmy pozycję taką samą jaka została opisana poprzednio (numer 14. i 24. "Świata Neijia"), stosując się do takich samych podstawowych wymogów.

Hunyuan zhuang

Mistrz Yao Zongxun
w pozycji "hunyuan zhuang"

Po przyjęciu pozycji i przywołaniu podstawowych odczuć (co opisane zostało poprzednio), zaczyna się tzw. szukanie siły - mo jin (dosłownie: macanie siły). W qian hou mo jin wyobrażaliśmy sobie, że próbujemy drzewo w które jesteśmy wrośnięci, a następnie pociągnąć do tyłu, odczuwając opór jaki stawia. W przypadku kaihe mo jin próbowałiśmy drzewo "rozłupać na dwie części" a następnie te dwie części docisnąć do siebie. Teraz ćwicząc shan xia mo jin, czyli "szukanie siły w kierunku góra-dół" wyobrażamy sobie, że próbujemy unieść drzewo, wyrwać je z korzeniami, a następnie wcisnąć z powrotem w podłoże.

Góra (unoszenie) i dół (nacisk w dół) to główne kierunki działania siły w tym ćwiczeniu. Oczywiście, tak samo jak poprzednio, oprócz kierunków głównych występują tu także kierunki uzupełniające. A zatem oprócz siły do góry (podnoszącej) występuje też dodatkowa siła do przodu (pchanie drzewa) oraz siła zamykająca - do wewnątrz (ściskanie drzewa). Następnie oprócz siły głównej do dołu (nacisk) występuje też dodatkowa siła do tyłu (ciągnięcie) oraz otwierająca - na zewnątrz (rozłupywania drzewa). Oczywiście stosujemy się do tych samych zasad, jak w poprzednich wariantach ćwiczenia. Przy unoszeniu drzewa do góry działają ręce, nogi i całe ciało. Całe ciało napiera do przodu. Pomiędzy czubkiem głowy a okolicą tylnej pięty jak gdyby była rozciągana sprężyna. Jednocześnie jakby zwiększał się nacisk na przednią stopę (jej przednią część). Miedzy obydwiema nogami następuje "zamykanie" (jakbyśmy ściskali rozpostarte między nimi sprężyny). Ściskana jest też sprężyna między tylnym biodrem, a przednim kolanem. Gdy naciskamy w dół, jakbyśmy przysiadali na sprężystej desce, jednocześnie napierając całym ciałem nieco do tyłu. Tym razem rozciągana jest sprężyna pomiędzy czubkiem głowy, a okolicą palców przedniej stopy. Palce przedniej stopy jakby "chwytały" podłoże. Sprężyny pomiędzy nogami są tym razem rozciągane. Rozciągana jest również sprężyna pomiędzy tylnym biodrem, a przednim kolanem.

Chociaż powinniśmy odczuwać opór, pamiętajmy, by się nie usztywniać. W ćwiczeniach zhan zhuang "szukamy siły w rozluźnieniu i ruchu w bezruchu".

Szukanie siły w podstawowych kierunkach (przód-tył, otwarcie-zamknięcie, góra-dół) to podstawa dla bardziej zaawansowanego treningu. To pierwsze kroki na drodze do rozwoju charakterystycznej dla yiquan percepcji ciała i siły oraz umiejętności ich użycia.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.