Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 7 (CZERWIEC 1999)



Prezentacja mistrzów

YU TIANCHENG - WIELKI MISTRZ STYLU MODLISZKI
Sławomir Milczarek

Yu TianchengObecnie większość mistrzów nauczających stylu Siedmiogwiezdnej Modliszki w Szanghaju, Hongkongu, Singapurze, Malezji, Filipinach, Kanadzie, USA czy na Tajwanie to uczniowie mistrza Luo Guangyu lub jego uczniów.
W Yantai natomiast przede wszystkim nauczają uczniowie mistrza Lin Jingshana. Jego najlepsi uczniowie to bracia Yu Tiancheng i Yu Tianlu, oraz Yu Zhenhai. Obecnie spadkobiercą linii mistrza Lin Jingshana został mistrz Yu Tiancheng. Osobiście mistrza Yu Tianchenga poznałem w 1993 roku w Jinan i od tej pory jestem jego uczniem.
Mistrz Yu Tiancheng urodził się 2.10.1937 roku w Yantai w rodzinie o dużych tradycjach w kung fu. Matka i ojciec mistrza pochodzili z miejscowości Pingdu słynnej z wielu mistrzów kung fu. Jego dziadek Zhang Jiangong był uznanym mistrzem tang lang quan i chang quan. Gdy miał 9 lat zaczął ćwiczyć didang u mistrza Geng Changzhong. W wieku piętnastu lat rozpoczął trwającą 16 lat naukę stylu Siedmiogwiezdnej Modliszki u mistrza Lin Jingshana aż do chwili jego śmierci. Mistrz Yu ćwiczył ponadto xingyi quan, baguazhang, chang quan, pigua quan, tong bei quan oraz taiji quan rodziny Yang. Wraz ze swoim bratem Yu Tianlu ukończyli Instytut Wushu w Jinan.
Yu TianchengOd 1958 roku za zgodą swojego nauczyciela rozpoczął nauczać w Yantai qi xing tang lang quan. Do dzisiaj w ciągu czterdziestu lat miał kilka tysięcy uczniów, wśród nich byli przedstawiciele USA, Japonii, Korei Południowej, Kanady, Filipin, Włoch i Polski. Do jego najlepszych uczniów zaliczają się Liu Xianming, Li Xuexin, Yu Lianyou, Wang Baolin, Yu Yongsheng, Ba Kun, Lu Tingbo, Shi Guoyu, Gong Yunfei i wielu innych.
W 1991 roku po powstaniu Międzynarodowej Unii Tang Lang został odpowiedzialny za rozwój Siedmiogwiezdnej Modliszki. W międzynarodowym ruchu wymiany wushu został odznaczony ósmym danem przez Południowo Kreańsko - Chińską Unię Wushu. Jest także honorowym członkiem Polskiego Towarzystwa Kung Fu Modliszki na którego zaproszenie przebywał dwukrotnie w Polsce po raz pierwszy przez trzy miesiące 1994 roku oraz przez miesiąc w 1997 roku.

Yu TianchengW młodości mistrz Yu wykazywał się nadmiernym temperamentem i często sprawdzał swoje umiejętności w realnych walkach. Z tego też powodu posiada wielki szacunek wśród środowiska sztuk walki w prowincji Shandong. Jego sława sięga jednak daleko dalej niż prowincja Shandong. Świadczy o tym duża liczba uczniów z zagranicy a także artykuły w prestiżowym japońskim magazynie "WUSHU" poświęconym chińskim sztukom walki. Mistrz Yu Tiancheng jednak nigdy nie zabiegał o popularność nie napisał i nie zamierza pisać książki o swoim stylu. Pisanie przez mistrzów książek o kung fu jest dosyć popularne w Chinach. Nie jest też łatwo zostać jego uczniem dlatego za zaszczyt uważam, że mistrz wybrał mnie osobiście na swojego ucznia ru men tu di.
Prywatnie mistrz Yu Tiancheng ukończył wyższe techniczne studia i przez wiele lat pracował jako inżynier w fabryce. Obecnie od roku znajduje się na emeryturze. Ma żonę i troje dzieci, dwóch synów i córkę a także trójkę wnuczek.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.