Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 12 (CZERWIEC 2000)

Tang Lang

ZAWODY POLSKIEGO TOWARZYSTWA KUNG FU MODLISZKI
Sławomir Milczarek

Z okazji przypadającej w tym roku 15 rocznicy powstania pierwszej grupy systemu Modliszki w Polsce zaplanowaliśmy cykl imprez sportowych.

zawody - Warszawa - 18 kB

Tomasz Żelek w formie z halabardą

Pierwszą z tych imprez były I Mistrzostwa Polskiego Towarzystwa Kung Fu Modliszki w tradycyjnych formach i tradycyjnej wolnej walce, które odbyły się w dniu 8 kwietnia 2000 w Warszawie. Około 40 zawodników i zawodniczek z kilku ośrodków rywalizowało w dwunastu konkurencjach. Tradycyjną wolną walkę (chuan tong sanda) rozegrano w trzech kategoriach według zasad z Yantai. Pierwszy stopień wolnej walki (chu ji sanda) rozegrano w dwóch kategoriach dla zawodników, których staż treningowy był niższy niż cztery lata oraz dla tych, którzy ćwiczą więcej niż cztery lata. W stopniu tym dozwolone były uderzenia otwartą dłonią, podcięcia i rzuty oraz kopnięcia tylko w nogi. W kategorii poniżej czterech lat treningu bardzo dobrze wypadł Paweł Godusławski z Warszawy, jego dynamiczne wejścia na obalenia nie dały przeciwnikom żadnych szans. W kategorii powyżej czterech lat treningu wygrał Adam Piotrowski z Warszawy.

zawody - Warszawa - 16 kB zawody - Warszawa - 14 kB

Walczą Jarosław Pardej (Warszawa)
i Marek Polewacz (Ostrołęka)
(zhong ji sanda)

Chuan Tong Sanda
w resztkach czarnej koszulki
Paweł Godusławski

W stopniu drugim (zhong ji sanda) startowali zawodnicy z kilkuletnim stażem treningowym i odpowiednim stopniem zaawansowania. Dozwolone tu były techniki z pierwszego stopnia a także kopnięcia na wszystkie poziomy oraz uderzenia pięścią. Kategorię tę wygrał bezapelacyjnie Jarosław Pardej z Warszawy.

Wszystkie walki rozgrywano na polu o wymiarach 7x7 m bez podziału na wagi. Walka trwała trzy minuty w razie remisu zarządzano jednominutową dogrywkę. Mimo, że jedynymi ochraniaczami jakie stosowali zawodnicy były tylko ochraniacze na zęby nie było żadnych poważniejszych kontuzji. Jedynymi stratami były dwie podarte w ferworze walki koszulki zawodników.

Kolejną zaplanowaną imprezą był udział Pucharze Świata w Kung Fu (Millennium World Kung Fu Cup) w dniach 12-13-14 maja 2000 roku w Perugii. Pod tą nazwą ukrywały się 8 Mistrzostwa Świata w Profesjonalnej i Amatorskiej Sandzie oraz Tradycyjnych Formach Kung Fu ponadto rozegrano I Mistrzostwa Świata w Tui Shou. W zawodach uczestniczyło kilkuset zawodników i zawodniczek między innymi z takich krajów jak Argentyna, Brazylia, Malezja, Tajwan, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Rosja, Ukraina, Jugosławia, Chorwacja, Węgry itd. Niektóre kraje wystawiły więcej niż jedną ekipę. Z Polski oprócz ekipy Polskiego Towarzystwa Kung Fu Modliszki w zawodach brała udział sześcioosobowa ekipa Polskiego Stowarzyszenia Sztuk Walki Choy Lee Fut zdobywając cztery medale w formach i walkach juniorów.

Polskie Towarzystwo Kung Fu Modliszki reprezentowane było przez zawodników z dwóch ośrodków Warszawy i Łodzi. Łącznie nasza ekipa liczyła kilkadziesiąt osób (zawodnicy + osoby towarzyszące). Zawodników i zawodniczek biorących udział w zawodach było 25. Tym razem zrezygnowaliśmy z udziału w konkurencjach form skupiając się całkowicie na wolnej walce.

reprezentacja - Perugia - 40 kB

Część reprezentacji Polskiego Towarzystwa Kung Fu Modliszki

W konkurencji sanda juniorów od lat 6 do 13 wzięło udział 19 zawodników i zawodniczek z Łodzi. Była to łączona grupa tang lang men i taekwondo, która ćwiczy pod kierunkiem Przemysława Danowskiego. Walki rozgrywano według tych samych zasad co seniorzy. Rundy liczyły po 1,5 minuty. Juniorzy rozgrywali po jednej walce po, której przyznawano złote i srebrne medale. Nasi reprezentanci spisali się znakomicie wygrywając 10 walki i zdobywając 10 złotych medali. Walki dzieci stały na bardzo wysokim poziomie, nawet ośmio letnie dzieci potrafiły podcinać, rzucać i "wynosić" swoich rywali. Poza zawodnikami z Polski wysoki poziom w walkach juniorów zaprezentowali reprezentanci Rosji, Hiszpanii i Włoch.

W walkach amatorów wystąpiło pięciu naszych reprezentantów. Jarosław Olczyk (instruktor tang lang men z Łodzi) w wadze do 65 kg spisał się wręcz znakomicie zdobywając srebrny medal. Niestety kontuzja nogi odniesiona w walce o wejście do finału nie pozwoliła mu na zdobycie złotego medalu. Była to najliczniej obsadzona kategoria wagowa, wystąpiło w niej 27 zawodników. W I Mistrzostwa Polskiego Towarzystwa Kung Fu Modliszki w Warszawie Jarek startował w kategorii zhong ji sanda gdzie zajął drugie miejsce.

W kategorii do 75 kg startował Jerzy Dyrda z Warszawy. W pierwszej rundzie miał los wolny. W drugiej walczył poprawnie (może trochę zbyt zachowawczo) ale niestety nieskutecznie. Przegrał tylko nieznacznie z jednym z reprezentantów gospodarzy. Była to druga najbardziej obsadzona kategoria wagowa startowało w niej 21 zawodników.

W wadze do 80 kg brązowy medal zdobył Rafał Adamowski z Warszawy. Niestety w jego drugiej walce nie popisali się sędziowie i mimo przewagi Rafała przyznali zwycięstwo reprezentantowi gospodarzy. Błąd sędziów jest ewidentny i do sprawdzenia gdyż wzorem lat ubiegłych każda walka była filmowana na kasecie i można ją było po zakończeniu kupić. W walce o trzecie miejsce Rafał spotkał się z naszym kolejnym reprezentantem Sebastianem Dąbrowskim z Łodzi. Sebastian w swojej pierwszej walce kopnięciem po łuku na brzuch znokautował swojego rywala. W drugiej walce uległ późniejszemu srebrnemu medaliście ostatecznie po przegranej walce z Rafałem zajmując czwarte miejsce.

zawody - Perugia - 24 kB zawody - Perugia - 21 kB

Wolna walka to także rzuty

Wolna walka w kategorii juniorów

W wadze do 85 kg brązowy medal zdobył Marek Borówek (instruktor tang lang men z Warszawy). Aby zdobyć medal musiał stoczyć cztery bardzo ciężkie walki z przeciwnikami wyższymi od siebie. W pierwszej walce jego celne proste ciosy zdemolowały reprezentanta Włoch. W drugiej walce jednym z rzutów znokautował reprezentanta Niemiec. Niestety walki te kosztowały go tyle siły, że nie sprostał w walce o finał Włochowi, który miał same wolne losy. W walce o trzecie miejsce Marek korzystając tylko z niskich kopnięć pokonał wyższego o głowę reprezentanta gospodarzy.

W walkach profesjonalistów w wadze do 80 kg wystąpił Marek Piechotka (instruktor z Warszawy) niestety przegrał swoją pierwszą walkę i odpadł z turnieju.

Poza wymienionymi w turnieju miało startować jeszcze dwóch zawodników z Warszawy. W wadze do 90 kg złamanie kości śródręcza podczas przygotowań wyeliminowało z uczestnictwa w turnieju Piotra Pietrzaka a w wadze 80 kg podobna kontuzja wykluczyła udział Konrada Senatora.

Porównując tegoroczne zawody z poprzednimi można było zauważyć znacznie wyższy poziom w walkach. Startowało wielu utytułowanych zawodników między innymi Szamil Magomedov z reprezentacji Ukrainy mistrz świata w sanshou z Hongkongu z 1999 r. Jednak w Perugii nie dał rady reprezentantowi Rosji a i w eliminacjach męczył się z reprezentantem Włoch. Natomiast bardzo dobrze zaprezentowała się ekipa z Jugosławii wygrywając wiele walk. Jak zwykle bardzo dobry poziom reprezentowali zawodnicy Hiszpanii, Argentyny i Włoch. Tym milej dla nas, że wiele osób przychodziło do nas z gratulacjami po walkach naszych reprezentantów. Szczególnie po pierwszej walce Rafała kiedy to bocznym kopnięciem posłał swojego przeciwnika poza matę. Pomimo pewnego niedosyty (po cichu liczyliśmy na złoty medal w walkach seniorów) udział w Millennium Cup należy uznać za udany.

W roku bieżącym w lipcu zaplanowany mamy udział czteroosobowej ekipy na Międzynarodowych Zawodach Modliszki w Qingdao a w październiku lub listopadzie organizację w Łodzi II Ogólnopolskich Mistrzostw Polski w Systemie Tanglangmen.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.