magazyn Świat Nei Jia
NR 40 (LUTY-MAJ 2005)
JUBILEUSZOWE WYDANIE

Taijiquan

ZDROWE TAIJI (TAI CHI)....
Tomasz Grycan

W 1999 r. w czasie pierwszego seminarium mistrza Chen Xiaowang w Polsce na spotkanie z nim zjechało się wielu entuzjastów taijiquan (tai chi chuan) z całego kraju. 99% uczestników ćwiczyła wcześniej tylko styl Yang i nie miała jeszcze kontaktu ze stylem Chen. Mistrz poprosił kilku ochotników, aby stanęli w jakiejś pozycji z formy Yang, a następnie każdemu poprawił ustawienie ciała. Choć Chen Xiaowang nigdy nie ćwiczył stylu Yang, jego korekta zrobiła na wszystkich bardzo silne wrażenie. Wnikliwe komentarze mistrza były niezwykle inspirujące.

Właściwa korekta jest nieoceniona, bo tylko prawidłowa "struktura ciała" może zapewnić pełny relaks i efekt zdrowotny. Kompetentny nauczyciel taijiquan może nauczyć, jak bezpiecznie poruszać się i w pełni wykorzystać całe ciało w ruchu.

Należy pamiętać o tym, że powolne i miękkie taiji (tai chi) nie zawsze jest zdrowe. Długie wykonywanie płynnej sekwencji ruchów będzie bardzo szkodliwe, jeżeli ciało będzie nieustannie powykrzywiane. Nawet minimalne odchylenia kolan, bioder lub barków stale generują napięcia w ciele i dochodzi do przeciążenia stawów oraz nacisku na organy wewnętrzne. Tylko wykwalifikowany instruktor z dużym doświadczeniem jest w stanie skorygować błędy uczniów i ustrzec ich przed negatywnymi skutkami niewłaściwej praktyki.

Osoby zajmujące się pełnym systemem czyli bojowymi aspektami taijiquan, bardzo wnikliwie studiują różne ustawienia ciała, które mogą zagwarantować najbardziej efektywne rozłożenie sił i zapewnić mocną ("zakorzenioną") pozycję w każdym ruchu w walce. Jeżeli tylko względy estetyczne decydują o regułach ustawienia ciała, bardzo łatwo jest o różnego rodzaju nadinterpretacje. Gdy taiji nie jest ćwiczone bojowo, ruch w formie jest całkowitą abstrakcją i niestety bardzo często staje się karykaturą taijiquan. Wiele osób zajmujących się gimnastykę taiji, uszkadza sobie na przykład kolana i kręgosłup (zwłaszcza odcinek lędźwiowy). Z zapałem ćwiczą dla zdrowia, a stają się bardzo chorzy....

Uczestnicy tegorocznego (otwartego dla wszystkich) specjalnego spotkania z mistrzem Chen Xiaowang mogli się wielokrotnie przekonać, jak bardzo istotne jest prawidłowe ustawienie ciała. Wiele pytań teoretycznych kierowanych do mistrza kończyło się indywidualną korektą "zhan zhuang" (tzw. "pozycja naturalna"). Minimalne poprawienie ustawienia kręgosłupa, biodra lub kolana dokonywało cudów. Pozycja stawała się mocna, bóle znikały i wiele problemów wyjaśniało się w całkowicie naturalny sposób.

Dobrze jest pamiętać o tym, że taiji nie można nauczyć się z książek i kaset wideo. Niezbędny jest długi kontakt z odpowiednio wyszkolonym nauczycielem, który na każdych zajęciach będzie cierpliwie korygował pozycje. Tylko w ten sposób edukacja może przynieść prawdziwe efekty zdrowotne.

Nie każdy musi zajmować się bojowymi aspektami taijiquan, ale bardzo ważne jest, aby instruktor umiał przekazać prawidłowe zasady taiji, które zapewnią właściwą "strukturę" i bezpieczną pracę z ciałem w ruchu.

Jeżeli nie chcecie zrobić sobie krzywdy, ćwicząc taijiquan, znajdźcie dobrego nauczyciela. Lepiej włożyć trochę wysiłku i jeździć na drugi koniec miasta na treningi prawdziwego eksperta, niż ćwiczyć byle jak gdzieś blisko domu. W Polsce jest bardzo dużo grup ćwiczących taij (tai chi), ale tylko niewiele z nich jest prowadzana przez naprawdę kompetentne osoby.

Mistrzowie stale powtarzają: "Taiji obdarza zdrowiem tylko wtedy, kiedy jest prawidłowo ćwiczone."

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.