magazyn Świat Nei Jia
NR 33 (GRUDZIEŃ 2003)

Kung Fu

10 TRADYCYJNYCH KONKURENCJI CHIN WOO
Piotr Osuch

wushu-chinwoo@pro.onet.pl

W dniach 19-23 listopada 2003 w Szanghaju odbyło się seminarium poświęcone "10 Tradycyjnym Konkurencjom Chin Woo". Organizatorem imprezy była Międzynarodowa Federacja Chin Woo (World Chin Woo Athletic Federations Contacting & Friendship Organization) oraz Federacja Chin Woo Szanghaju. Szkolenie prowadził Mistrz Wang Pei Kun, posiadacz 8 stopnia Mistrzowskiego DUAN Chińskiego Zrzeszenia Wushu (CWF). Jest on oficjalnie zaliczany do grona dziesięciu najwybitniejszych Mistrzów CWF. Aktualnie pełni również funkcję szkoleniowca w Szanghajskiej Federacji Chin Woo.

W seminarium wzięło udział ponad 40 zawodników, trenerów i sędziów z Australii, Holandii, Malezji, Polski, Singapuru, Szwajcarii, USA, Wielkiej Brytanii oraz przedstawiciele ośrodków Chin Woo z Tianjin, Guangzhou, Yu Yao oraz Szanghaju. Seminarium to było szczególnie cenne dla naszej ekipy, bowiem Polskie Stowarzyszenie Atletyczne Chin Woo jest organizatorem przyszłorocznych VIII Mistrzostw Świata i na nim to spoczywa odpowiedzialność za poprawność techniczną przeprowadzanych konkurencji. By sprostać temu trudnemu zadaniu funkcję Sędziego Głównego przyszłorocznej imprezy powierzono Mistrzowi Wang Pei Kun.

Seminarium odbywało się we wspaniałym obiekcie Szanghajskiej Federacji Chin Woo "Jia Ding Wushu". "10 Tradycyjnych Form Chin Woo" zostało podzielonych na trzy grupy:

  1. Formy ręczne:
  2. Formy z bronią:
  3. Formy podwójne (dui lien):

Nauczane były one w trzech sesjach po dwie godziny każdego dnia. Organizowane były też specjalne projekcje najnowszego szkoleniowego DVD wydanego przez Szanghajską Federacje Chin Woo - "10 Tradycyjnych Konkurencji Chin Woo" podczas których dyskutowano o niuansach poszczególnych form.

Powodem zorganizowania seminarium było powolne odbieganie od wzorca 10 Tradycyjnych Konkurencji Chin Woo. Jest to o tyle zrozumiałe, że ostatnie oficjalne szkolenie z tego zakresu odbyło się w 1991 roku w Szanghaju, a więc ponad 12 lat temu. Zaistniała więc uzasadniona konieczność ponownej standaryzacji form.

Stopniową ewolucję form obserwować mogliśmy na kolejnych Mistrzostwach Świata Chin Woo. Wielu Mistrzów wywodzących się z odległych niekiedy linii przekazu (Malezja, Tianjin, Shanghai, Foshan, Yu Yao) prezentowało odmienne interpretacje form Chin Woo. Czasami widoczne były również wpływy systemów sportowych, co przekładało się w praktyce na zwiększenie tempa, zaokrąglenie ruchów i odmienne od tradycyjnego akcentowanie technik. Niekiedy w przypadku takich form jak Dazhanquan czy też Jiequan odnosiło się wręcz wrażenie że jest to kolejny układ Changquan. Poszczególne, oddzielne sekwencje łączone były płynnie w jedną całość bez charakterystycznego dla form Chin Woo wyładowania na końcu techniki. Całości sportowego wizerunku dopełniała wyraźna praca głową. Tymczasem wykonania tradycyjne charakteryzuje wolniejsze tempo, głęboka pozycja, silny i akcentowany ruch oraz wyraźne oddzielenie poszczególnych sekwencji. Wynika to przede wszystkim z tradycyjnego podejścia do wykonania form jako odzwierciedlenia układu walki. Zdarzało się niejednokrotnie iż sędziowie bezwzględnie obniżali oceny za przepiękne i nienaganne widowiskowo układy na korzyść mniej atrakcyjnych lecz dokładnych technicznie. Wynika to głównie z faktu iż na szczęście dla ruchu Chin Woo sędziami są nadal wybitni Mistrzowie z kilkudziesięcioletnią praktyką a nie absolwenci Akademii Wushu.

Wolniejsze tempo i wyraźne akcentowanie technik pozwala również zaprezentować właściwy poziom techniki danego zawodnika oraz jej siłę. W szybszym, niekiedy wręcz chaotycznym tempie łatwiej jest bowiem ukryć wiele niedociągnięć. Brak zatrzymań w niskich pozycjach i silnego, wyraźnego akcentowania ruchu nie wymaga również tak dużej wytrzymałości jak w przypadku wykonań o charakterze tradycyjnym.

Podczas trwania seminarium odbył się również Kongres Światowej Federacji Chin Woo. Głównym punktem obrad było sprawozdanie Prezesa PSACW - Piotra Osuch z zaawansowania przygotowań do VIII Mistrzostw Świata. Z zadowoleniem przyjęto fakt iż nurt Chin Woo staje się coraz bardziej popularny poza Azją i zyskuje coraz więcej nowych zwolenników. Szczególnie intensywnie rozwija się Europa która utworzyła kontynentalną federację Chin Woo. W jej zarządzie znaleźli się Chow Kok Yeng (Szwajcaria), Piotr Osuch (Polska), Lee Yoke Wan (Wielka Brytania) oraz Qiu Rong Zhao (Holandia). Dowodem uznania wkładu Europy w propagowanie idei Chin Woo była decyzja Kongresu o przyznaniu organizacji IX Mistrzostw Świata Wielkiej Brytanii.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.