Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 23 (KWIECIEŃ 2002)

KEMPO TAI JUTSU - SZTUKA WALKI WRĘCZ

Kempo Tai Jutsu Jiu Jitsu - szkoła modern Jiu Jitsu.

Szkoła Kempo Tai Jutsu Jiu Jitsu nie jest czymś nowym na polskim rynku sztuk walki. Jest ona kontynuacją szkoły, której nauczałem w latach 1976 - 1980 na terenie Warszawy i Wołomina. Najstarsza część mojej obecnej kadry wywodzi się właśnie z tych lat, kiedy uczyłem Jukado -amerykańskiej odmiany twardego Jiu Jitsu (kempo). Obecnie moi uczniowie w zdecydowanej większości prowadzą zajęcia Viet Vo Dao i Jiu Jitsu w International Kem Vo Combat. Poniżej przedstawiam artykuł, napisany i opracowany na moją prośbę przez mistrza Zbyszka Porzezińskiego (20 lat treningu). W krótki, zwięzły sposób przedstawiona zostanie historia Kempo Tai Jutsu, jego główne zasady i technika.

Ryszard Jóźwiak

Trochę historii zamiast wstępu.

Szkoła Kempo Tai Jutsu powstała w latach 1990 - 1991. Program szkoleniowy został opracowany przez naszego nauczyciela shihan Ryszarda Jóźwiaka (6 dan WJJKO) w czasie jego 1,5 rocznego pobytu w Wielkiej Brytanii. Dla niektórych czytelników może wydawać się dziwne połączenie naszego nauczyciela z Jiu Jitsu. Jest on głównie znany z Viet Vo Dao. Po raz pierwszy zetknąłem się z Ryszardem Jóźwiakiem w roku 1976, kiedy był jeszcze trenerem Jukado w wołomińskim TKKF Brzeziny. Nauczani byliśmy wówczas amerykańskiej formy modern Jiu Jitsu. W 1980 roku po kilkumiesięcznym pobycie w Wiedniu nasz nauczyciel przedstawił nam sztukę walki, którą poznał w Wiedniu. Była to wietnamska sztuka walki Viet Vo Dao. Nasze Centrum Jukado liczyło wtedy 5 klubów na terenie Polski. Naszym instruktorom R. Jóźwiak zaproponował przejście na ten styl walki m.in. dlatego, że kontakt z Brucem Tegnerem, twórcą i szefem szkoły Jiu Jitsu z przyczyn obiektywnych był niemożliwy (wkrótce zresztą nastał stan wojenny). Kolegom, którzy chcieli zostać przy Jiu Jitsu obiecał pomoc merytoryczną. Ze swoich licznych staży zagranicznych przywoził nie tylko materiały szkoleniowe z zakresu VVD ale również Jiu Jitsu. Zrodziła się wtedy koncepcja stworzenia nowego programu szkoleniowego opartego na całkiem innych zasadach. W 1990 - 1991 nasz nauczyciel przebywał przez półtora roku w Wielkiej Brytanii, tam też spotkał shihan Tony Siong, bliskiego współpracownika Soke R. Clarka. Uczył się Jiu Jitsu wg. programu WJJKO równocześnie prowadząc klub Viet Vo Dao. Dzięki Tony Siong poznał wielu wybitnych mistrzów WJJKO oraz miał możliwość wspólnego treningu z soke Robertem Clarkiem i Alanem Cambellem. Pod koniec swojego pobytu w Londynie zdał egzamin na stopień 3 dan WJJKO. W międzyczasie opracował program szkoleniowy Kempo Tai Jutsu, który jest obowiązujący w naszych klubach. Podczas naszego wspólnego pobytu w Wielkiej Brytanii w 1993 r przedstawiliśmy ww. program Shihan Tony Siong w Londynie. Został on uznany przez soke Roberta Clarka i nasza organizacja została przyjęta do WJJKO jako integralna szkoła ze swoim programem i statusem organizacyjnym. Ryszard Jóźwiak otrzymał wtedy za swoją pracę 4 dan z nominacją na szefa szkoły. Nasza współpraca zaowocowała wizytami shihan Tony Siong w latach 1994 i 1995. Mistrz wysoko ocenił naszą współpracę. W roku 1996 Ryszard Jóźwiak otrzymał z rąk soke R.Clarka stopień 5 dan i podziękowanie z pracę na rzecz integracji szkół Jiu Jitsu w ramach WJJKO.

Struktura Kempo Tai Jutsu

Głównym celem nauki KTJ JJ jest nauka skutecznej i prostej samoobrony, dostosowanej zarówno dla ludzi silnych fizycznie jak i słabych i niezbyt sprawnych. Techniki w dużej mierze składają się z atemi - około 60 %, resztę stanowią rzuty, dźwignie, duszenia i techniki kobudo. Duży nacisk kładzie się na inwencję własną ćwiczącego poprzez opracowanie specjalnego zestawu ćwiczeń. W programie uwzględnia się perfekcyjną znajomość kilku technik obrony i ataku i poprzez odpowiednie kombinacje zastosowanie ich w realnym użyciu. Uczeń musi sam stworzyć dla siebie optymalny styl samoobrony, (odpowiedni dla jego psychofizycznych możliwości) przy wydatnej pomocy instruktora w pierwszej fazie nauki. Oczywiście im dalej uczeń poznaje system KTJ JJ tym techniki stają się bardziej bogate i ciekawsze.

Zdobywanie stopni szkoleniowych powinno dopingować ćwiczących do pracy. W naszej strefie kulturowej jest to fetysz, który przyciąga nie tylko młodzież. W KTJ JJ jest 5 stopni szkoleniowych kyu i 5 stopni mistrzowskich dan, tak więc nie jest to szkoła dla łowców stopni, ale dla ludzi, którzy chcą poznać skuteczny i ciekawy system samoobrony.

Kempo Tai Jutsu Jiu Jitsu (Ju Shorin Ka Do) w XXI wieku.

1 - Obecny kształt Kempo Tai Jutsu.

Nasza szkoła działa oficjalnie od roku 1992. Jej historia została opisana przez Zbyszka Porzezińskiego. W grudniu 1998 r Rada Mistrzów (minimum 3 dan i około 20 lat treningu) nakreśliła nową strukturę organizacyjną oraz zmodyfikowała w niewielkim stopniu dotychczasowy program szkoleniowy.

2 - Symbolika Kempo Tai Jutsu Ju Shorin Ka Do

Symbolem Kempo Tai Jutsu jest tygrys na tle taoistycznego znaku Yin Yang. Tygrys oznacza siłę witalną , wolę walki. Symbol Yin Yang odnosi się do rozwoju intelektualnego ćwiczącego. Relacja między tzw. pozytywem i negatywem jest tu w relacji równowagi pomiędzy rozwojem siły i umiejętności walki a jego rozwojem umysłowym. Jest to nawiązanie do myśli mistrza Jigoro Kano, twórcy Judo - "doskonalenie samego siebie".

Nazwa Kempo pokazuje kierunek techniczny naszej szkoły. Szkoły Kempo Jiu Jitsu (vide szkoła Mistrza Jamesa M. Mitose - Kosho Ryu) w swoim programie szkoleniowym kierują się zasadą najpierw (w większości) nacisk jest kładziony na techniki Atemi a później rzuty i dźwignie. Inaczej niż ma to miejsce w tradycyjnych szkołach Jiu Jitsu. (Hakko Ryu, Daito Ryu czy Yoshin Ryu). Druga część nazwy, Tai Jutsu podkreśla zastosowanie miękkich, łagodnych ruchów w postaci uników, przechwytów i bloków. Druga nazwa, którą stosujemy do naszej szkole - Ju Shorin Ka Do jest nawiązaniem do tradycji modern i jego amerykańskiego nurtu. Podobnie jak w przypadku np. Ka Ju Ken Bo czy Ju Ka Do nazwa składa się z pierwszych liter systemów, które były składową naszej szkoły, i tak:
Ju - Jiu Jitsu
Shorin - Shorinji Kempo
Ka i Do - ogólnie odnoszą się do Ju Ka Do, szkoły mistrza Bruce Tegnera.

3 - technika Kempo Tai Jutsu

Jak już wspomnieliśmy nasza szkoła jest konglomeratem kilku sztuk walki. Elementy poszczególnych systemów i różne koncepcje techniczne zostały zapożyczone m.in. z:
Shorinji Kempo - techniki atemi i bloki oraz ogólny podział technik.
Ju Ka Do - techniki Yawary i Tambo, dzwignie oraz techniki samoobrony. Techniki oddechowe i relaksacyjne.
Jiu Jitsu wg. systemu WJJKO - techniki walki z bronią - tonfa, nun chaku, kama, bo, jo, bokken. Techniki rzutów i dźwigni.
Ka Ju Ken Bo - ogólna koncepcja walki, metodyka treningu.

4 - Kem Vo Combat a Kempo Tai Jutsu

Dla potrzeb służb mundurowych został opracowany specjalny system walki wręcz Kem Vo Combat. Został on opracowany przez naszego nauczyciela, Ryszarda Jóźwiaka na bazie utylitarnych technik Viet Vo Dao i Kempo Jiu Jitsu. Program jest tak ułożony, że każda ze służb mundurowych może dopasować go do swoich potrzeb. Kem Vo Combat jest obecnie nauczane w kilku jednostkach wojskowych jak i komendach Policji przez naszych instruktorów, którzy są pracownikami etatowymi w Wojsku i Policji. Program Kempo Tai Jutsu może być kontynuacją programu szkoleniowego KVC. Tak też jest nauczany w kilku naszych ośrodkach.

5 - Kempo a inne szkoły Jiu Jitsu

Obecnie na świecie działają ogólnie dwa kierunki Jiu Jitsu - kierunek tradycyjny m.in. Yoshin Ryu, Hakko Ryu, Daito Ryu oraz tzw. modern. Kierunek modern został zapoczątkowany w Europie przez mistrza Mikonosuke Kawaishi. W Stanach Zjednoczonych ten kierunek zapoczątkował mistrz James M. Mitose co dało później całą gamę nowoczesnych szkół. Inny podział to podział na szkoły " miękkie i twarde". Aby bardziej plastycznie przedstawić różnicę pomiędzy tymi dwoma kierunkami jako przykład możemy podać Aikido (gdzie ruch jest wykonywany po kole) w którym główną zasadą jest wejście w ruch przeciwnika i zneutralizowanie jego ataku poprzez wykorzystanie jego siły. W kierunkach tzw. twardych zatrzymanie ataku następuje poprzez blok, kontratak na punkt witalny i zakończenie obrony poprzez rzut lub dźwignię. Zaznaczyć należy, że w obu sposobach chodzi o maksymalne wykorzystanie siły przeciwnika do jego neutralizacji.

6 - Ogólna koncepcja KTJ

Ogólnie koncepcję szkoły można nakreślić w kilku punktach:

7 - Kempo Tai Jutsu a sport

Nasz system nie jest w zasadzie opracowany do sportu, a w szczególności do sportowej rywalizacji w walce. Sportowa walka bardzo zubaża techniki jak również fałszywie ocenia możliwości ćwiczącego. Uważamy, że doskonałą i bezpieczną formą sportową Jiu Jitsu jest Judo. W naszym systemie w zależności od stopnia zaawansowania stosuje się techniki realnej walki (Jitsu Te). Wysoko natomiast oceniamy sportową rywalizację w formie Duo system jak i w formie pokazów.

W szkole Kempo Tai Jutsu dużą rolę odgrywa trening wolnej walki (Jiu Kumite), która przeprowadzana jest w kilku formułach m.in. sparing zapaśniczy (w gi i bez gi - Tachi i ne waza) sparing podobny do kickbokserskiego z użyciem rąk i nóg, sparing mieszany, walki zadaniowe.

Wykaz Kadry trenerskiej Kempo Tai Jutsu Ju Shorin ka Do

Rada Yudansha

Lp. Imię i Nazwisko Stopień w KTJ Od kiedy trenuje Uwagi
1 Ryszard Jóźwiak 6 dan 1970 r Warszawa
2 Ryszard Gibczyński 4 dan 1973 r Włocławek
3 Dariusz Nowacki 3 dan 1977 Wołomin
4 Zbigniew Porzeziński 3 dan 1977 Warszawa
5 Andrzej Gordziewicz 3 dan 1978 Węgorzewo
6 Robert Sękowski 3 dan 1977 Warszawa

Instruktorzy (posiadający uprawnienia państwowe)

Lp. Imię i Nazwisko Stopień w KTJ Od kiedy trenuje sztuki walki Uwagi
1 Kuba Kucharski 1 dan 1989 Warszawa
2 Adam Noremberg 1 dan 1991 Warszawa
3 Maciej Stanisławski 2 kyu 1989 Warszawa
4 Andrzej Więcko-Wlniewicz 2 kyu 1979 Żyrardów
5 Maciej Niewiadomski 2 kyu 1991 Żyrardów
6 Grzegorz Wieszeń 1 dan 1985 Gdańsk
7 Roman Wieszeń 1 dan 1985 Gdańsk
8 Miroslaw Gutowski 1 dan 1985 Orzysz
9 Grzegorz Faber 1 dan 1990 Węgorzewo
10 Paweł Pietnoczka 1 kyu 1990 Węgorzewo
11 Paweł Cymbalista 1 kyu 1990 Węgorzewo
12 Krzysztof Kiełkowski 1 dan 1992 Świętochłowice
13 Andrzej Dyrszka 1 dan 1980 Świętochłowice
14 Leszek Frank 1 kyu 1996 Chorzów
15 Artur Cichoń 1 kyu 1996 Chorzów
16 Rafał Burdzik 1 kyu 1996 Ruda Śląska
17 Krzysztof Jankowski 3 kyu 1996 Chorzów
18 Krzysztof Bełkot 3 kyu 1996 Kochłowice
 
19 Jura Sadowski 1 dan 1985 Rosja
20 Sasza Drobysz 1 dan 1984 Białoruś

Osoby, które posiadają stopnie dan w KTJ, a są instruktorami innych sztuk walki

Lp. Imię i Nazwisko Stopień w KTJ Od kiedy trenuje Uwagi
1 Piotr Bonikowski 3 dan 1983 Żyrardów
2 Mirosław Falaciński 2 dan 1986 Ełk
3 Marek Mroszczyk 1 dan 1985 Mińsk Maz.
4 Tomasz Marszałek 1 dan 1983 Warszawa
5 Artur Paciorek 1 dan 1985 Warszawa
6 Andrzej Posiadała 1 dan 1985 Warszawa
7 Sergiusz Stawicki 1 dan 1986 Warszawa
8 Tadeusz Szymbert 1 dan 1982 Żyrardów
9 Roman Małkiewicz 1 dan 1983 Nowy Dwór M.
10 Jacek Korkuć 1 dan 1983 Mińsk Maz
11 Adam Ziemiński 1 dan 1983 Nowy Dwór M
12 Olszewski Janusz 1 dan 1992 Żyrardów
13 Rosłoń Robert 1 dan 1988 Legionowo
14 Romanek Piotr 1 dan 1990 Błędów
15 Paweł Studziński 1 dan 1990 Żyrardów
16 Piotr Tumidajski 1 dan 1968 Błonie
17 Radek Truchan 1 dan 1990 Gdańsk
18 Krzysztof Zaleski 1 dan 1991 Warszawa

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.