magazyn Świat Nei Jia
NR 34 (LUTY 2004)

Kino

"LOST IN TRANSLATION" ("MIĘDZY SŁOWAMI")
Tomasz Grycan

Ten film nie jest o sztukach walki. Dlaczego więc pojawił się w tym magazynie? Może dlatego, że pokazuje zderzenie kultur Wschodu i Zachodu. Opowiada o pobycie dwójki Amerykanów we współczesnej Japonii, ich zagubieniu i samotności w obcym świecie. Jest więc to jakiś pretekst do jego prezentacji. Ale tak naprawdę historia, która jest w nim przedstawiona, może zdarzyć się w każdym miejscu i czasie. Przekaz jest niezwykle uniwersalny.

   

   

Film oczarował mnie swoim klimatem i gorąco polecam go Waszej uwadze. Trudno jest opisać, co jest jego treścią, bo wszystko dzieje się w nim gdzieś pomiędzy słowami. To subtelna opowieść o samotności, przemijaniu, potrzebie przyjaźni i bliskości drugiej osoby. O tym wszystkim co umyka często naszej uwadze. W tym filmie dzieje się tak dużo, a zarazem tak niewiele. Pokazano w nim chwile, które normalnie trwają ulotnie krótko, a tym razem jakby się trochę przeciągają.... To niezwykle ciepły i piękny film.

   

   

   

"Lost in Translation" dostał 3 Złote Globy, a także 4 nominacje do Oscara (najlepszy film, reżyseria, scenariusz i główna rola męska), Sofia Coppola dostała złotą statuetkę za scenariusz jako pierwsza Amerykanka w historii tej nagrody. Powszechne uznanie przez krytyków oraz frekwencja w salach kinowych są dowodem na to, że film inteligentny, subtelny, bez wybuchów i efektów specjalnych, może być dzisiaj także powszechnie doceniony. Jest w tym jakaś nadzieja dla współczesnego kina....

   

Obsada:
Scarlett Johansson - Charlotte
Bill Murray - Bob Harris
Akiko Takeshita - Pani Kawasaki
Giovanni Ribisi - John
Fumihiro Hayashi - Charlie
 
Reżyseria - Sofia Coppola
Scenariusz - Sofia Coppola
Zdjęcia - Lance Acord
Muzyka - Brian Reitzell, Kevin Shields

Gatunek:
dramat/komedia/romans

Produkcja: USA, 2003

Oficjalna strona:
www.lost-in-translation.com

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.