Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 19 (SIERPIEŃ 2001)

Viet Vo Dao

INTERNATIONAL KEM VO COMBAT

logo Viet Vo Dao - 5 kB

V i e t V o
D a o

logo Vovinam - 4 kB

P O L S K A

International VVD

Viet Tai Chi

Vovinam Viet Vo Dao

Vo Co Truyen

00-683 Warszawa, ul. Marszałkowska 81 m. 12, tel. (0-22) 622-19-42
e-mail: rjozwiak@pgnig.com.pl

LOW KICKS (HA DANG CUOC) W TRENINGU VIET VO DAO cz.1
Ryszard Dung Tien Jóźwiak

O sile i skuteczności tzw. low kick napisano już wiele artykułów. Ten rodzaj kopnięcia najbardziej jest znany i wykorzystywany w sportowych odmianach sztuk walki takich jak Muay Thay, Kiokushin czy Oyama Karate. Inne style również wykorzystują w treningu i wolnej walce kopnięcia na udo. Podobnie jest w Viet Vo Dao. Od dawna są one stosowane w realnej walce. W taktyce walki jaką preferuje VVD ten typ kopnięcia pozwala na wykonanie niżej wymienionych akcji:

Dlaczego jeszcze warto stosować i trenować "niskie kopnięcia"? Ich trening i wykonanie nie wymaga dużej gibkości. Są bardzo efektywne chociaż nie efektowne.

Mimo wielu atutów tych kopnięć niektóre style rezygnują z ich zastosowania w walce. Dlaczego? Chodzi tu przede wszystkim o bezpieczeństwo trenujących i z tym się zgadzam! W naszym treningu (VVD) stosujemy i trenujemy low kick starając się zachować umiar pamiętając, że najważniejsze jest zdrowie ćwiczących. Na nasze zajęcia przychodzą ludzie, którzy nie tylko chcą nauczyć się skutecznie bronić czy walczyć, ale również w celu polepszenia zdrowia. O tym , my trenerzy musimy pamiętać!

W VVD stosuje się kilka kopnięć, które określa się w angielskojęzycznej nomenklaturze jako low kick.

Pierwsza kategoria to DANH VO CUOC ("kopnięcie łamiące nogi"). Krótkie, bite z bliskiej odległości kopnięcie piszczelem na udo przeciwnika. Jest bardzo dynamiczne i trudne do obrony. Ten typ kopnięcia zadaje się z bliskiej odległości po kombinacji (ręce-nogi). Pozwala również na szybkie przejście do zwarcia.

Przeciwnik wykonuje kopnięcie przednie. Broniący się zbija cios równocześnie skracając dystans zadaje DANH VO CUOC na nogę podporową kopiącego. Kopnięcie pod udo dosłownie "wyrywa w powietrze" atakującego, który upada na ziemię. Po akcji, kiedy napastnik jest na ziemi, broniący zadaje kopnięcie w dół LOI CONG CUOC ("kopnięcie stopą pioruna").

technika technika technika

Drugie kopnięcie, również wykonywane z krótkiego dystansu zadajemy kolanem po takiej samej trajkoterii jak DANH VO CUOC. To kopnięcie nosi nazwę HOANH PHUONG THIET CHUY ("masa żelaza spadająca po łuku").

Oponent dąży do zwarcia, broniący się blokuje ręce i głowę napastnika zadając bolesne kopnięcie kolanem w udo. Następnie zachodzi za atakującego zakładając mu duszenie BOP CO SAU sprowadza go do parteru.

technika technika

Druga kategoria to kopnięcia tzw. długiego dystansu. HOANG PHONG CUOC ("kopnięcie wiatru") kopnięcia zadawane po szerokim łuku. Są wolniejsze wolniejsze od DANH VO CUOC, ale za to o wiele silniejsze. Można je z powodzeniem stosować jako kontratak na techniki ręczne i nożne. Mogą również być stosowane jako kopnięcia rozpoczynające akcję.

Atakujący wykonuje akcję zaczepną technikami ręcznymi, broniący się wykonuje unik i - LUA GAT zadając równocześnie HOANG PHONG CUOC na udo przeciwnika. Cofa kopiącą nogę, stawia ją na ziemi (akcja nie pokazana na foto) w celu uzyskania efektu "sprężyny" zadaje boczne kopnięcie DA DAP w brzuch oponenta. Kończy akcję doskakując do napastnika zadaje mu serię ciosów łokciem.

Kopnięcie z ziemi, to trzeci rodzaj. Z zastosowaniem DON CHAN (technik nożyc) jest efektywne w chwili gdy jesteśmy na ziemi, a przeciwnik jest w pozycji stojącej. Nosi ono nazwę BACH MA CUOC ("kopnięcie białego konia").

W sytuacji kiedy broniący się znajduje się w parterze, a atakujący jest w pozycji stojącej, kopnięcie BACH MA CUOC służy do podcięcia lub osłabienia pozycji napastnika. Kopnięcie zadaje się najczęściej w łydkę lub pod kolano. W połączeniu z DON CHAN (nożycami) pozwala efektywnie zakończyć walkę.

techniki

Czwarty rodzaj kopnięcia jest interesujący ze względu na sposób wykonywania uderzenia. We wszystkich podanych wyżej technikach siła uderzenia pochodzi z rotacji biodra. W przypadku DOC TIEU CUOC ("mała trucizna") siła kopnięcia pochodzi z wykorzystania siły odśrodkowej, podobnie jak ma to miejsce w technikach "strzału batem". Jeżeli kopnięcie jest zadane w witalny punkt jest bardzo efektywne, nie ma jednak tej siły co ww. kopnięcia.

W momencie kiedy napastnik idzie do przodu, broniący się schodzi z linii ataku (w bok). Zadaje kopniecie w udo oponenta , następnie wykorzystując rotację zadaje cios kolanem w brzuch i wykonuje obalenie do tyłu MANH HO DANH NGUU (tygrys atakujący byk).

technika technika
technika

Każde z ww. kopnięć stosuje się uderzając w wewnętrzną i zewnętrzną stronę uda . Kopnięcia wykonuje się nogą wykroczną i zakroczną z tym, że kopnięcie nogą wykroczną jest słabsze ale szybsze, a zakroczną relacja jest odwrotna.

Metody treningu:

W treningu VVD wszelkie uderzenia czy kopnięcia trenujemy w układzie 30 % technik w "powietrze", 70 % w cel.

Poniższe zdjęcia pokazują różne powyżej opisane ćwiczenia

Poruszyłem temat zastosowania low kicks, ale jak bronić się przed nimi? Można wyróżnić sześć metod obrony.

Metoda 1:
Wykorzystujemy tutaj zasadę "wchłaniania siły " przeciwnika. Kiedy kopnięcie przeciwnika wchodzi w nogę broniącego się ten - "wchłania" jego kopnięcie na zasadzie kuli bilardowej (nie oporując, ale poddając miękko nogę).

Metoda 2:
Ucieczka w bok (side step). Pozwoli to broniącemu się ominąć atak na nogę i zarazem szybko ("zmarszu") przejść do kontrataku.

Metoda 3:
Ucieczka do tyłu. Gdy atak jest skierowany na nogę wykroczną, broniący się może szybko cofnąć atakowaną nogę do tyłu dzięki czemu noga atakująca minie cel. Broniący ma wtedy szanse, podobnie jak w metodzie 2 wykonać skuteczny kontratak.

Metoda 4:
Blokowanie nogą kopiącej nogi. Moim skromnym zdaniem jest to dość niebezpieczna metoda ponieważ przyjmuje się siłę ciosu na nogę. Wykonuje się dwie metody blokowania, do wewnątrz THIET CHUY BAT CUOC ("atak kolanem z skręconym goleniem") oraz na zewnątrz DE DAO THUONG MA ("przygotowanie ataku szabla przeciwko atakowi konia")

techniki

Metoda 5:
Metoda popularna w Vo Tu Do (wietnamskiej odmianie kickboksingu), Bando (sztuce walki z Birmy, podobnej do Muay Thai) czy Muay Thai gdzie goleniem uderza się o goleń. Osobiście odradzam tę metodę. Gdy wykonują ją zawodowcy, którzy mają odporne nogi na tego typu uderzenia, to ich problem.

Metoda 6:
Wyprzedzenie akcji poprzez zadanie kopnięcia prostego w brzuch w momencie "wyczucia" intencji napastnika (chodzi oczywiście o low kick). Należy wykonać wtedy bardzo szybko proste kopnięcie (DA THANG) noga wykroczną .


Otrzymuje wiele pytań dlaczego VVD, mimo, że jest określane jako tradycyjna sztuka walki używa wielu technik, które obecnie stosuje się w Muay Thay czy Kickboksingu. Odpowiedz jest prosta. VVD jako koncepcja walki powstała w latach 1938 - 1945 na bazie tradycyjnych sztuk walki, Boksu, Muay Thay i Judo. Od początku była nastawiona na realną walkę, walkę o przeżycie, a nie jako sportowy system. W latach 50 - tych, XX wieku w Wietnamie bardzo popularne były mecze kickbokserskie, bardzo podobne w swoich przepisach i metodyce treningu do thaiskiego boksu. Ten system nosił nazwę Vo Tu Do (w wolnym przekładzie "wolna walka"). Mistrzowie VVD zawsze byli otwarci na nowe koncepcje i kierunki. W latach 50 - tych i 60 - tych , XX wieku do arsenału technik VVD wprowadzono te techniki, które sprawdziły się w meczach Vo Tu Do. Z chwilą kiedy VVD nie było nauczane w wersji combat (tylko dla formacji militarnych) i stało się sztuką walki, ważny stał się aspekt wychowawczy. Tak więc VVD jest tradycyjne jeżeli chodzi o etykę, a nowoczesne, jeżeli chodzi o koncepcję walki i metodykę treningu.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.