Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 9 (GRUDZIEŃ 1999)


PEKIN 99 - KOLEJNE SPOTKANIE Z MISTRZEM
Andrzej Kalisz
(yiquan@yiquan.com.pl)

Od lewej: Kubo Hayato, Mistrz Yao Chengguang, Harry Prest, Andrzej Kalisz, Karel Koskuba

Od lewej: Kubo Hayato, Mistrz Yao Chengguang, Harry Prest, Andrzej Kalisz, Karel Koskuba. W tle inni uczniowie mistrza Yao Chengguang.

Na przełomie października i listopada 1999 roku po raz kolejny przebywałem w szkole "Zongxun Wuguan" w Pekinie, kontynuując naukę yiquan (dachengquan) u mistrza Yao Chengguang. Krótki pobyt zaowocował zdobyciem ogromnej porcji nowej wiedzy o metodach treningowych i teorii systemu. Jak poprzednio, miałem możliwość udziału w normalnych zajęciach szkoły, a także korzystania z indywidualnych lekcji w domu mistrza.

Oprócz treningu, sporo czasu poświęciłem na rozmowy z mistrzem, by dowiedzieć się jak najwięcej o tym niezwykłym systemie, jaki mam szczęście studiować. Wiele mówiliśmy także o planach i perspektywach rozwoju yiquan w Chinach, Polsce i na całym świecie. Mistrz Yao przyjął mnie niezwykle serdecznie, dwukrotnie - na początku i pod koniec pobytu, zapraszając na rodzinny obiad. Równie serdecznie odnosili się do mnie żona i syn mistrza.

Podczas tego pobytu miałem okazję poznać także mistrza Kubo Hayato z Japonii. Jest on przewodniczącym Japońskiego Stowarzyszenia Taiki-ken, sukcesorem twórcy taiki-ken, mistrza Kenichi Sawai. Po śmierci Sawai'a, tak jak i inni jego uczniowie, Kubo Hayato zaczął przyjeżdżać co roku do Chin, by kontynuować naukę yiquan (taiki-ken jest bowiem japońską wersją yiquan). Nawiązał on stały kontakt głównie z mistrzem Yao Chengguang, stwierdzając, że reprezentuje on najbardziej autentyczny przekaz systemu. Obecnie Kubo przyjechał do Chin na dwa lata, specjalnie podejmując studia, by móc przez dłuższy czas przebywać w Pekinie i doskonalić swe umiejętności wspólnie z mistrzem Yao.

W tym samym czasie w szkole "Zongxun Wuguan" przebywali również Harry Prest z USA i Karel Koskuba z Wielkiej Brytanii. Harry uprawiał do tej pory taijiquan, lecz jego zainteresowania kierowały się ostatnio ku yiquan. Niestety to co w USA uprawia się jako yiquan niewiele ma wspólnego z autentycznym systemem. Harry był więc bardzo zaskoczony tym z czym się zetknął w Pekinie, i jednocześnie niezwykle zadowolony. Jak powiedział, nie spodziewał się że nauczy się tak wiele. Karel, który jest jednym z najbardziej znanych instruktorów taijiquan w Wielkiej Brytanii, uprawiał również od pewnego czasu yiquan, biorąc udział w seminariach w Anglii, a także przyjeżdżając do Pekinu. Dopiero jednak w tym roku trafił do mistrza Yao i stwierdził, że to dopiero jest yiquan na najwyższym poziomie. Zarówno Harry, jak i Karel wyrazili zdecydowaną chęć powrotu do Pekinu w przyszłym roku. Korzystając z okazji, że spotkaliśmy się razem, zorganizowaliśmy spotkanie w jednej z pekińskich restauracji, by porozmawiać o planach popularyzacji yiquan w naszych krajach. Oprócz mistrza Yao Chengguang i Kubo Hayato, mnie, Harrego i Karela, obecni byli także żona, syn oraz bratanek mistrza Yao. We wspaniałej, przyjacielskiej atmosferze rozmawialiśmy także na wiele innych tematów. Harry i Karel, którzy nie znają chińskiego, starali się jak najwięcej dowiedzieć o yiquan, korzystając z pomocy mistrza Kubo i mojej jako tłumaczy.

Mając możliwość nauki yiquan bezpośrednio u mistrza Yao Chengguang, mogę czuć się niezwykle uprzywilejowany. Z niecierpliwością czekam więc na kolejny wyjazd do Pekinu w roku 2000.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.