Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 12 (CZERWIEC 2000)

Początek drogi

INTERNATIONAL KEM VO COMBAT

logo Viet Vo Dao - 5 kB

V i e t V o
D a o

logo Vovinam - 4 kB

P O L S K A

International VVD

Viet Tai Chi

Vovinam Viet Vo Dao

Vo Co Truyen

00-683 Warszawa, ul. Marszałkowska 81 m. 12, tel. (0-22) 622-19-42
e-mail: rjozwiak@pgnig.com.pl

SEN
Ryszard Jóźwiak

Pomówmy o śnie. Sen może być rozpatrywany jako chwilowe zatrzymanie świadomości w celu odnowienia jej pełnej sprawności. Wielu ludzi lekceważy ten stan, nie zdając sobie sprawy, że sen ma dla człowieka takie znaczenie jak jedzenie. Chodzi w tym przypadku nie tylko o ilość snu ale także o jego jakość. Sen krótki ale głęboki jest bardziej owocny, niż długi ale niespokojny. Średnio wystarczy 7 - 8 godzin snu na dobę. W VVD stosuje się specjalne oddychanie typu NOI CONG, dzięki któremu można zmniejszyć czas snu. Należy przy tym pamiętać o wyborze odpowiedniego momentu zaśnięcia. Człowiek powinien żyć w zgodzie w harmonii z naturą. Tak więc należ kłaść się wcześniej spać, tzn. krótko po zachodzie słońca, wstawać natomiast wcześnie rano. Niestety mieszkamy w społeczeństwie, które izoluje nas coraz bardziej od natury. Nasz sposób życia zmusza nas często do pracy wieczorem lub późnego kładzenia się spać. Ten stan rzeczy jest szkodliwy dla naszego życia. W miarę możliwości powinniśmy starać się zasypiać o 22 a wstawać ok. 6 rano. Należy przy tym przestrzegać podstawowych zasad higieny:

Rysunek 1 - 5 kB

Śpiącym zaleca się w czasie snu przybranie pozycji śpiącego rycerza (rys. 1), tzn. leżymy na boku, jedna noga jest zgięta, druga wyprostowana. Jedna ręka umieszczona jest pod głową, druga spoczywa na piersiach lub brzuchu. Taki a nie inny sposób związany jest z układem energetycznym człowieka (rys. 2). Na ten temat napiszemy później.

Rysunek 2 - 7 kB

Dobry sen pozwala nam zregenerować siły. Aby był on rzeczywiście spokojny i prawidłowy musimy pamiętać także o tym, aby nie kłaść się spać po posiłku. Posiłek należy spożyć 2 - 3 godz. przed snem, powinien on być lekki, a nie ciężkostrawny (odradza się również spożywanie witaminy C). Kiedy jesteśmy zdenerwowani nie powinniśmy kłaść się od razu. Zaleca się krótki spacer z głębokimi oddechami KHI PHAP. Zanim położymy się do łóżka należy wykonać kilka poniżej podanych ćwiczeń. Nie są to ćwiczenia bezpośrednio związane ze sztuką walki. Mają one na celu zrelaksowanie naszego ciała i umysłu.

  1. Ćwiczenia oddechowe KHI PHAP (rys. 3) Siadamy w poz. lotosu (Bong Sen Tan). Tułów i głowa muszą być proste. Powietrze wdychamy i wydychamy nosem. Oczy w czasie koncentracji powinny być zamknięte. Skupiamy się na punkcie DAN DIEN (w jap. Hara, chińskim Tan Tien). Wydech powinien być dłuższy od wdechu. Wdychając powietrze wymawiamy dźwięki wibracyjne "A", "O", "I", "SI", "OU". Powodują one drgania, które pochodzą do narządów wewnętrznych. W pierwszym etapie dźwięki te wymawiamy głośno. Ćwiczenie powtarzamy ok. 5 - 10 min. W późniejszym etapie dźwięki te wymawiamy w myśli.
  2. Rysunek 3 - 7 kB

  3. Drugim etapem ćwiczeń jest tzw. "toaleta energetyczna" - DUC DIEN MINH CO. Siadamy jak w poprzednim ćwiczeniu w poz. Lotosu. W pierwszym etapie pocieramy ręce, aż do poczucia ciepła w dłoniach (rys. 4) Jest to ćwiczenie pozwalające na kumulację energii KHI (TU KHI) w dłoniach. Następnie kładziemy tak "nagrzane" ręce na twarz, oczy, kark. Powtarzamy każde ćwiczenie trzy razy. W podobny sposób "myjemy" resztę ciała, masując ramiona, tułów, plecy, stopy.
  4. Rysunek 4 - 8 kB

  5. Trzecim etapem jest medytacja i koncentracja. Możemy ten etap podzielić na dwie części. Pierwsza część to koncentracja (TOA TAM). W czasie tego ćwiczenia wykonujemy na spokojnie, bez emocji bilans dnia. Dzięki temu możemy dojść czasami do różnych wniosków względem swojej osoby. Mistrzowie VVD uważają, że jest to ten etap ćwiczeń, w którym możemy najlepiej prześledzić swoje życie. Jest to również najlepszy czas aby zrozumieć zasadę "NHAT NHAT TAN, NHAT NHAT TAN HUU NHAT TAN" - "Każdego dnia postęp, zawsze postęp i jeszcze raz postęp". Po wykonaniu w myśli naszego "rachunku sumienia" przystępujemy do prostych ćwiczeń KHI PHAP. Druga część to medytacja THIEN TINH TAM. Ma ona na celu całkowite odprężenie umysłu przez koncentrację na DAN DIEN lub oddechach. Kończąc ćwiczenie wykonujemy kilka głębokich, łagodnych oddechów.
  6. Wróćmy teraz do snu. Powinien on być głęboki i pełny. Jak wspomnieliśmy na początku artykułu, najlepszą porą na przebudzenie jest godz. 6.00 rano. Bardzo często rano nie mamy czasu na poranną gimnastykę, z reguły towarzyszy nam pośpiech. Jest to duży błąd. Wystarczy 5 min. na gimnastykę. Jej działanie jest takie jak rozgrzanie silnika w samochodzie. Wystarczy przez 5 minut wykonać parę skłonów, pompek aby przygotować ciało do ruchu i pracy. W VVD jest wiele ćwiczeń, które umożliwiają podniesienie kondycji ćwiczącego.

    VIET VO DAO nie jest tylko sztuką walki. Przede wszystkim jest DAO (drogą, sposobem życia). Początkujący - Vo Sinh poznaje naszą sztukę walki w relacji:

    VO (sztuka walki) --- DAO (droga)

    Zaawansowany Viet Vo Dao SINH uczy się VO VINAM VVD w relacji:

    DAO --- VO

    Powrót do spisu treści


    Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

    Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

    Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

    Powrót do strony głównej.