magazyn Świat Nei Jia
NR 38 (PAŹDZIERNIK 2004)

Kino

"HOUSE OF FLYING DAGGERS"
Tomasz Grycan

Pod koniec IX wieku, po prawie 250 latach dobrobytu, dynastia Tang chyli się ku upadkowi. W całym państwie szerzy się korupcja i panuje chaos. W tym niespokojnym czasie powstaje tajna organizacja "Dom Latających Sztyletów", która chroni najbardziej uciskanych. Jej członkowie okradają bogatych i obdarowują biednych, a ich popularność wśród ludu szybko rośnie. Cesarscy urzędnicy zaniepokojeni coraz bardziej zuchwałymi akcjami rebeliantów, naciskają na lokalne wojsko, aby jak najszybciej zlikwidowało ten problem. Oddziałom rządowym udaje się zabić starego przywódcę "Latających Sztyletów", ale organizacja dalej prężnie działa. Kapitan Leo i Jin dostają rozkaz schwytania w ciągu dziesięciu dni nowego przywódcy. Żołnierze podejrzewają, że Mei, niewidoma tancerka w Pawilonie Piwonii, jest członkiem ruchu oporu i doprowadzają do aresztowania jej. Obaj układają misterną pułapkę, w której Mei ma doprowadzić ich do kwatery głównej "Latających Sztyletów". Kapitan Jin udając zbuntowanego wojownika "Wiatr", pomaga uciec niewidomej tancerce i w czasie niebezpiecznej podróży stara się zdobyć jej zaufanie. Ścigani przez oddziały wojskowe, zmuszeni są do wspierania się nawzajem i walki o swoje życie. Pomału między dwójką uciekinierów wbrew ich woli rodzi się silne uczucie...

Oryginalny tytuł "Shi mian mai fu" w dosłownym tłumaczeniu znaczy "zasadzka z dziesięciu stron" i zaczerpnięty został z tytułu starego utworu granego na pipie, chińskim instrumencie podobnym do lutni.

W "House of Flying Daggers" występuje bardzo dużo pojedynków nakręconych w klimacie "Przyczajonego Tygrysa...". Osoby oczekujące realnych starć wojowników, mogą czuć się zawiedzione tym co zobaczą. Oglądając ten film należy pamietać, że nie jest typowe kino akcji, a cała opowieść ma wiele przenośni i symbolicznych scen, także walki.

  

"Shi mian mai fu" zachwyca wspaniałymi zdjęciami. Cudowna kolorystyka jest już standardem dalekowschodnich produkcji. Stroje bohaterów doskonale współgrają z otaczającą ich przyrodą.

"House of Flying Daggers" miał rekordowe otwarcie w Chinach i zarobił aż 6,7 miliona dolarów. Poprzedni rekord należał do "Hero" i wynosił 6,2 miliona dolarów. Dzięki dużej popularności w kinach uznano, że "Dom Latających Sztyletów" będzie najlepszym reprezentantem Chin w walce o tegoroczną statuetkę Oskara. Czas pokaże czy uda mu się zdobyć uznanie Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Obsada:
Takeshi Kaneshiro = Jin
Andy Lau = Leo
Zhang Ziyi = Mei
Dandan Song = Yee
 
reżyseria = Yimou Zhang
scenariusz = Feng Li, Bin Wang, Yimou Zhang
muzyka = Shigeru Umebayashi
koordynator scen walki = Cai Li

Oryginalny tytuł:
"Shi mian mai fu"

Gatunek:
akcja/dramat/romans

Produkcja:
Chiny/Hong Kong, 2004 r.

Internet:
http://www.monkeypeaches.com/shimianmaifu.html
http://www.sonyclassics.com/houseofflyingdaggers

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.