magazyn Świat Nei Jia
NR 34 (LUTY 2004)

Kino

"WARRIORS OF HEAVEN AND EARTH" ("WOJOWNICY NIEBA I ZIEMI")
Tomasz Grycan

Akcja filmu dzieje się w Chinach w czasie panowania dynastii Tang. Lai Xi, japoński emisariusz będący przez wiele lat na służbie u cesarza, tęskni coraz bardziej za rodzinnym krajem i pragnie powrotu do swojego domu. Prosi władcę o zwolnienie go ze służby. Ten wyraża na to zgodę, ale dopiero po wykonaniu ostatniego zadania. Musi schwytać kapitana Li Zai, który wzniecił bunt w armii, odmawiając zabicia więzionych przez wojsko kobiet i dzieci.
Lai Xi udaje się szybko odnaleźć renegata, ale okoliczności zmuszają go do odłożenia swojego zadania na później. Musi połączyć swoje siły z kapitanem Li Zai, aby pomóc specjalnej karawanie przeprawić się przez pustynię Gobi. Wśród podróżników znajduje się księżniczka Wen Zhu oraz mnich przewożący drogocenne księgi i relikwie buddyjskie. W czasie tej długiej wędrówki muszą stawić czoła bezlitosnym piaskom pustyni oraz bandytom demonicznego mistrza An.

  

  

"Warriors of Heaven and Earth" jest trochę w klimacie filmu "Musa", ale niestety nie dorównuje mu jakością. Choć sam pomysł skrzyżowania przeciwko sobie trzech tak odmiennych wojowników czyli japońskiego emisariusza, cesarskiego wojownika i pustynnego bandyty, jest bardzo ciekawy, to jednak reżyserowi nie udało się go do końca sprawnie wykorzystać. Sceny walk są przydługie i brak im niestety sensu. Jest tam dużo machania różnego rodzaju bronią, ale bez większego realizmu.

  

  

Choć całościowo film nie wzbudza aż takiego zachwytu, to jednak kilkanaście scen jest naprawdę doskonale zrobionych i na pewno warto zobaczyć ten film. Ciekawie pokazano na przykład kontrast sposobu walki wojownika chińskiego i japońskiego.

  

W obsadzie wyróżnia się Wang Xueqi, wcielający się w postać demonicznego mistrza An, który gra trochę w klimacie Gary Oldmana, a także nieźle włada bronią.

"Warriors of Heaven and Earth" reprezentował Chiny w 2003 r. w walce o nominację do Oskara w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny", ale nie uzyskał tego wyróżnienia Amerykańskiej Akademii Filmowej.

  

Obsada:
Wen Jiang = kapitan Li Zai
Kiichi Nakai = Lai Qi
Wang Xueqi = mistrz An
Vicki Zhao = Wen Zhu
Yun Zhou = mnich
 
reżyseria i scenariusz = Ping He
zdjęcia= Zhao Fei
muzyka = Matt Dunkley, A.R. Rahman

Tytuł originalny:
"Tian di ying xiong"

Gatunek:
akcja/przygodowy/dramat

Produkcja:
Chiny/Hong Kong, 2003

Oryginalna strona:
http://www.warriors-movie.com/

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.