Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 26 (PAŹDZIERNIK 2002)

Chen Taijiquan

BROŃ W TRENINGU CHEN TAIJIQUAN
CZĘŚĆ 3 - WŁÓCZNIA-KIJ (QIAN-GUN)
Jarosław Jodzis

jarek@chentaiji.pl
World Chen Taiji Asscociation - Poland

Forma z włócznią w stylu Chen Taijiquan nosi nazwę "Włócznia kwiatu gruszy i kij Białej Małpy", ponieważ jest to połączona w jedną całość forma włóczni i kija. Pierwotnie forma włóczni zawierała 24 techniki i była znana jako "24 formy włóczni Yang" lub " włócznia kwiatu gruszy". Nazwisko Yang pojawiające się w nazwie formy nie ma żadnego związku z rodziną twórców stylu Yang Taijiquan, lecz pochodzi od imienia słynnej mistrzyni włóczni z XII wieku.

Porównanie tej formy do kwiatu gruszy wzięło się z bogactwa kwiatostanu gruszy złożonego z wielu kwiatów. Bogactwo technik włóczni jaskrawa wstążka przyczepiana w pobliżu ostrza powoduje, że w rękach zaawansowanego adepta, włócznia kreśli w powietrzu mozaikę wzorów sprawiając wrażenie otaczania przeciwnika ze wszystkich stron, rozpraszając jego uwagę i utrudniając obronę.

z włócznią

W.M.Chen Xiaowang
w ćwiczeniu z włócznią.

W czasie panowania dynastii Ming generał Qi Jiguang, który opracował słynny wówczas program szkoleniowy znany jako "Kanon sztuk walki", doceniając wartość tej formy umieścił jej opis w swojej książce "Ji Xiao Xin Shu" - "Nowy spis efektywnych technik walki". Twórca Chen Taijiquan, żyjący u schyłku dynastii Ming, generał Chen Wangting zaadoptował tą formę z włócznią do swego systemu, łącząc ruchy formy z zasadami krążenia energii chansijing.

W późniejszych czasach do tych 24 form włóczni dodano formę z kijem, w starych opisach nazywana "forma powietrznego wiru", tworząc jednorodną, 72 ruchową, formę kija - włóczni zwaną " Włócznią kwiatu gruszy i kijem Białej Małpy". Nazwa "Biała Małpa" nawiązuje do legendarnego króla małp Sun Wu Tanga, którego ulubioną bronią był magiczny żelazny kij.

z włócznią

W.M.Chen Xiaowang
w ćwiczeniu z włócznią.

Techniki włóczni zawierają głównie pchnięcia z różnych kierunków, poprzedzane akcjami blokująco - neutralizującymi, a techniki kija w większości składają się z zamaszystych uderzeń bocznych i w płaszczyźnie góra - dół, oraz młynkach i wiatrakach neutralizujących ataki przeciwnika po których następuje niespodziewane pchnięcie w czułe punkty atakującego.

W systemie 13 technik stylu Chen Taijiquan w formie włóczni-kija to:

  1. pchnięcie w dół
  2. odbicie z lewej do prawej
  3. odbicie z prawej do lewej
  4. podbicie w górę
  5. uderzenie punktowe z góry na dół
  6. uderzenie punktowe z dołu do góry
  7. uderzenie z boku
  8. uderzenie z góry na dół
  9. odepchniecie
  10. blok do góry
  11. młynek z przyklejeniem w prawo
  12. młynek z przyklejeniem w lewo
  13. pchnięcie w przód i w górę

Włócznia i kij nie są łatwymi broniami, wymagają bowiem odpowiedniej koordynacji ruchu całego ciała. Ważna jest tu praca nóg, pozycje, tempo kroków, śledzenie kija i kierunku ataku. Mówi się, że wystarczy 100 dni do opanowania technik szabli, ale do opanowania kija - włóczni potrzeba 1000 dni. Ze względu na bogactwo form i zastosowań nazywana jest ona królową broni. Włócznia przeważnie trzymana jest oburącz, w różnych uchwytach, rzadko występują akcje gdy trzymamy ją jedną ręką, przeważnie przy dalekich pchnięciach i obszernych wiatrakach wokół ciała, gdy chcemy zwiększyć zasięg stosowanych technik.

Gdy puścimy włócznię - kij w ruch, ciało podąża za nią i poprzez odpowiednie kroki i kontrolę dantien zmieniamy kierunek i charakter ruchu. Każda następny ruch płynnie wynika z poprzedniego, techniki kija i włóczni przeplatają się nawzajem i są nierozerwalnie połączone. Jak we wszystkich formach Taijiquan siła i płynność ruchów wynika z zastosowania zasad chansijing i połączonej pracy całego ciała, które gdy porusza się swobodnie bez zablokowań i jest zawsze połączone z centrum, nazywane jest "ciałem taiji".

W stylu Chen praktykuje się również formę z kijem lub raczej drągiem. Jest to długi, drewniany, blisko 4 metrowy, sprężysty drąg. Jego grubość nie pozwala zamknąć dłoni w pojedynczym uchwycie. Przyrząd ten nazywany jest "dagan" i służy raczej do budowania siły talii i nadgarstków, oraz do rozwinięcia tzw. siły potrząsania - fajiing. W Chen Taijiquan ćwiczona jest 16 ruchowa forma potrząsania takim długim drągiem. Różne ustawienia i kierunki potrząsania , rozwijają siłę talii i umożliwia wybuchowe wyładowanie siły i kierowanie jej w dowolną stronę poprzez odpowiedni ruch dantien.

z włócznią

W.M.Chen Xiaowang
w ćwiczeniu z włócznią.

Słynny mistrz Chen Fake swoje niezwykłe wyczyny zawdzięczał głównie tej formie. Wykonywał on przeciętnie 300 potrząsań daganem każdego dnia przez wiele lat. Nic dziwnego że gdy stosował tę technikę wobec swoich przeciwników, ci wylatywali jak z katapulty. Umiejętności rozwinięte dzięki formie "dagan" można porównać do uzbrojenia w ciężką artylerię, bez nich nasze techniki to lekka broń, która może nie wystarczyć w starciu z dobrze uzbrojonym przeciwnikiem.

W Polsce forma z włócznią i kijem stylu Chen Taijiquan nie jest jeszcze znana, planujemy już wkrótce seminarium poświęcone nauce ww. formy. Szczegóły można znaleźć w serwisie "World Chen Taiji Asscociation - Poland".


Zdjęcia dzięki uprzejmości Angeli i Jima Criscimagna z "Rockford Tai Chi", Rockford, IL. (www.rockfordtaichi.com)

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.