Kolorowy napis z ideogramami: Świat Nei Jia

NR 7 (CZERWIEC 1999)



Prezentacja mistrzów

YAO CHENGGUANG - MISTRZ YIQUAN
Andrzej Kalisz (yiquan@kki.net.pl)

Wang Xiangzhai (1885-1963), jeden z najsłynniejszych mistrzów xingyiquan (hsing-i ch'uan) i twórca systemu yiquan (dachengquan) wiele lat swego życia spędził w Pekinie. Tutaj właśnie w połowie lat dwudziestych zaczął nauczać yiquan. Wkrótce jednak przeniósł się do Tianjinu, a następnie do Szanghaju. W Szanghaju wyszkolił pierwszą większą grupę adeptów yiquan (wówczas określanego też przez niektórych mianem szkoły naturalnej xingyiquan). Dopiero jednak, gdy w końcu lat trzydziestych Wang przeniósł się na stałe do Pekinu, dojrzały już wtedy system yiquan (dachengquan) zdobył tu sobie prawdziwą popularność. Pekin stał się głównym ośrodkiem tego systemu i pozostaje nim do dziś.
 

Wang Xiangzhai Wang Xiangzhai
- twórca yiquan

Głównym spadkobiercą nauk Wang Xiangzhai'a był Yao Zongxun (1917-1985). Yao w stopniu większym niż ktokolwiek inny przyczynił się do tego, że yiquan przetrwał w latach, gdy nauczanie prawdziwej, efektywnej sztuki walki narażało na zarzuty propagowania chuligaństwa (a yiquan był wtedy przez osoby nieprzychylne nazywany "stylem chuligańskim" - liumangquan). Yao Zongxun w 1984 roku założył Pekińskie Stowarzyszenie Badawcze Yiquan - do dziś główną, najbardziej autorytatywną organizację tego systemu. Wykształcił wielu uzdolnionych uczniów.
 

Bracia Yao z ojcem Bracia Yao Chengguang
i Yao Chengrong z ojcem

Do najwybitniejszych obecnie przedstawicieli yiquan należą synowie Yao Zongxuna - bracia bliźniacy Yao Chengguang i Yao Chengrong. Określa się ich często mianem "podwójnej gwiazdy yiquan". Yao Chengguang prowadzi szkołę "Zongxun Wuguan" (Zongxun - imię ich ojca, wuguan - szkoła sztuki walki), a Yao Chengrong - "Zhongyi Wuguan". Yao Chengguang jest przewodniczącym Pekińskiego Stowarzyszenia Badawczego Yiquan, a Yao Chengrong jednym z wiceprzewodniczących..

Obydwaj bracia rozpoczęli naukę yiquan w wieku 8 lat i kontynuowali ją nawet w trudnym okresie Rewolucji Kulturalnej, gdy cała rodzina została zesłana do pracy na wieś. Ćwiczyli, chociaż cierpieli wówczas z głodu i zimna. Yao Zongxun, nie mogąc w tym czasie utrzymywać stałego kontaktu z innymi swoimi uczniami, cały wysiłek skierował na nauczanie synów. Również po zakończeniu Rewolucji Kulturalnej, gdy rodzina powróciła do Pekinu i Yao Zongxun rozpoczął intensywne propagowanie yiquan, swoim synom poświęcał wyjątkowo wiele uwagi. Obydwaj bracia w pełni poznali wszelkie tajniki systemu. Yao Chengguang poddany został dodatkowo wyjątkowo intensywnemu, trwającemu około 10 lat okresowi specjalnego treningu koncentrującego się na tui shou (pchające ręce) i san shou (wolna walka).
 

Yao Chengguang z ojcem Młody Yao Chengguang z ojcem

Yao Chengguang rozpoczął nauczanie ok. 1980 roku, propagując yiquan w różnych częściach Chin. Odbył wiele pojedynków, w których bezspornie dowiódł swoich umiejętności. W 1982 roku wziął udział w jednym z pierwszych turniejów san da, lecz już po pierwszej walce, gdy mimo stosowania ochraniaczy, w pierwszej rundzie groźnie znokautował przeciwnika, zakazano mu dalszych startów w zawodach, ze względu na to że dysponował zbyt niebezpieczną eksplozywną siłą (w yiquan określaną mianem "siły wybuchu" - baozhali). Później nauczał m.in. w Hong Kongu i Japonii, wszędzie odbywając wiele zwycięskich pojedynków. Sukcesor legendarnego w Japonii Kenichi Sawai'a, twórcy taiki-ken, gdy poznał umiejętności Yao Chengguanga, stwierdził że ma wrażenie, jak gdyby znów spotkał swego, nieżyjącego już mistrza, i od tej pory co roku przyjeżdża do Pekinu, by kontynuować naukę u Yao Chengguanga.
 

Yao Chengguang w Hongkongu Mistrz Yao Chengguang (z lewej)
podczas pokazu yiquan w Hongkongu

Mistrz Yao Chengguang jest dyrektorem i głównym instruktorem szkoły "Zongxun Wuguan" w Pekinie, honorowym dyrektorem "Zhongyi Wuguan" w Pekinie, przewodniczącym Pekińskiego Stowarzyszenia Badawczego Yiquan, doradcą technicznym Stowarzyszenia Yiquan w Hongkongu, honorowym przewodniczącym i głównym instruktorem Stowarzyszenia Yiquan Rodu Yao w Hongkongu, honorowym przewodniczącym Stowarzyszenia Taiki-ken w Tokio, honorowym przewodniczącym Stowarzyszenia Taiki-ken w Yokohamie, członkiem zarządu Stowarzyszenia Wushu w Pekinie, honorowym przewodniczącym i głównym instruktorem Stowarzyszenia Yiquan w Guizhou, honorowym przewodniczącym i głównym instruktorem Stowarzyszenia Yiquan w Changzhi, honorowym przewodniczącym Stowarzyszenia Yiquan w Kaifeng, honorowym przewodniczącym Stowarzyszenia Yiquan w Xinye, honorowym przewodniczącym Stowarzyszenia Kultury Fizycznej Rolników Prowincji Shandong, honorowym przewodniczącym Stowarzyszenia Yiquan w Jinan.

Po kilku latach praktyki yiquan i kontakcie z różnymi wersjami systemu, stopniowo zacząłem zdobywać pewność, że linia przekazu rodziny Yao jest najbardziej wiarygodna. Dlatego nawiązałem kontakt z mistrzem Yao Chengguang i rozpocząłem naukę bezpośrednio u niego. Już w pierwszych dniach intensywnej nauki zdobyłem całkowitą pewność, co do wartości nauk Yao. Mogłem przekonać się jak przejrzysty, spójny system tworzą tu wszystkie metody treningowe, i jednocześnie, że są one w pełni spójne z koncepcjami, które pozostawił Wang Xiangzhai w swoich traktatach teoretycznych. Oczywiście Yao Chengguang zrobił na mnie ogromne wrażenie także swymi umiejętnościami. Również jego uczniowie prezentują bardzo wysoki poziom. Często przyjeżdżają przedstawiciele różnych sztuk walki z całych Chin, a także z zagranicy, by osobiście przekonać się o umiejętnościach Yao. W większości wypadków jednak nie są w stanie przebrnąć przez pierwszą próbę - walkę z jednym z jego uczniów. Sam byłem świadkiem dwóch takich pojedynków. Obydwa zostały zdecydowanie wygrane przez ucznia Yao - jeden z przedstawicielem innej szkoły yiquanu, drugi zaś z japońskim czempionem shoot-wrestlingu.

Zajęcia szkoły "Zongxun Wuguan" mistrza Yao Chengguang odbywają się w jednym z pekińskich parków. Zarówno ćwiczenia podstawowe, jak i bardziej zaawansowane, łącznie ze sparingiem, mają miejsce na betonowym placyku, w jednym z zakątków parku. Nacisk na realizm walki "ulicznej" mógłby wiele osób uprawiających sztuki walki w Polsce zaszokować. Sam miałem okazję tego doświadczyć, wprawdzie nie w wolnej walce, ale w sparingu pchających rąk (tui shou), gdy moi partnerzy nie wahali się skorzystać z "warunków naturalnych środowiska", już to by mną rzucić o pień drzewa, już to by popchnąć mnie na kamienną ławeczkę. Szczególnie pamiętam, gdy mistrz udzielał prywatnej lekcji mnie i jeszcze jednemu uczniowi u siebie na podwórku. Na niewielkiej przestrzeni, ograniczonej murami, o które oparte były miski i inne przedmioty, ćwiczyliśmy tui-shou (bardzo dynamicznie, z szybką pracą nóg - różni się to znacznie od tui-shou znanego z taijiquan), poruszając się po nierównym podłożu, z którego wystawały kamienie i cegły sterczące pod różnymi kątami, a leżały tam jeszcze płyty chodnikowe, które chybotały się przy każdym następnięciu na nie. Przy wykonywaniu ustalonych układów tui-shou, utrzymanie jednocześnie uwagi na nogach, by się nie potknąć było już trudne. O wiele trudniejsze, gdy przeszliśmy do sparingu tui shou.
 

Yao Chengguang z uczniami Mistrz Yao Chengguang z uczniami

Yiquan nie ogranicza się tylko do umiejętności walki wręcz. Jest to także sztuka samorozwoju, samodoskonalenia oraz forma ćwiczeń dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Zdrowie i samoobrona - te dwa aspekty sztuki yiquan są zdaniem mistrza Yao Chengguang nierozdzielne. Chociaż niektóre osoby ze względu na ograniczoną sprawność, bądź zły stan zdrowia nie mogą brać udziału we wszystkich formach treningu yiquan, to błędem jest według mistrza Yao, rezygnacja w tzw. wersjach "zdrowotnych" yiquan (znanych jako zhan zhuang, jianshen zhuang, yangsheng zhuang, zhuang gong) z niektórych wymogów i zasad ćwiczenia charakterystycznych dla pełnego systemu. W szkole mistrza Yao spotkałem kilka osób, które ćwiczyły dla zdrowia. Wcześniej ćwicząc jedną z tzw. wersji "zdrowotnych", stwierdzały one, że większe korzyści zdrowotne zaczęły odnosić, gdy zaczęły uczyć się wersji "bojowej" u mistrza Yao.

Mistrz Yao Chengguang ma obecnie wielu uczniów w całych Chinach, Hongkongu, Japonii. Także w Polsce yiquan ma szansę na rozwój dzięki naukom i wsparciu mistrza Yao.

Powrót do spisu treści


Strona została przygotowana przez Tomasza Grycana.

Wszelkie pytania i uwagi dotyczące serwisu "Neijia" proszę przesyłać na adres:

Uwaga! Zanim wyślesz e-mail, przeczytaj dokładnie F.A.Q.

Powrót do strony głównej.